Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin AMEA-nın magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı Fev 14, 2019 | 12:35 / Rəsmi sənədlər
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə dövlət qayğısını artırmaq və onların sosial müdafiəsini daha da gücləndirmək məqsədilə qərara alıram:
1. Dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlər aşağıdakı məbləğlərdə müəyyən edilsin:
1.1. Doktorantura pilləsi üzrə:
elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantlara - 300 manat
fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantlara - 180 manat
1.2. ali təhsil müəssisələrində və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında:
adlı təqaüd alan tələbələrə – 170 manat
magistratura səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 145 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 120 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 80 manat
bakalavriat səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 130 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 110 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 75 manat
1.3. orta ixtisas təhsili müəssisələrində:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə – 75 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə – 60 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə – 50 manat
1.4. Peşə təhsili müəssisələrinin tələbələrinə – 50 manat.
2. Azərbaycan Respublikasının ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində əyani təhsil alan tələbələrə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təqaüdlər dövlət sifarişi, dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almalarından asılı olmayaraq, ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi nəzərə alınmaqla, fənlər üzrə akademik nailiyyətlərinə görə bu Sərəncamın 1.2-ci və 1.3-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş məbləğlərdə ödənilsin.
3. Bu Sərəncamın 1.1-ci və 1.4-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş təqaüdlər yalnız dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təhsil alan doktorantlara və peşə təhsili müəssisələrinin tələbələrinə ödənilsin.
4. Müəyyən edilsin ki, təqaüdlərin ödənilməsi, doktorantura pilləsində, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində dövlət sifarişi və dövlət hesabına təhsilalanların sayı saxlanılmaqla, dövlət büdcəsindən təqaüd üçün ayrılan vəsait həddində həyata keçirilir.
5. “Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsi üzrə tələbələrinə təqaüdlərin verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2013, № 8, maddə 988; 2015, № 11, maddə 1339; 2016, № 1, maddə 134; 2017, № 5, maddə 934; 2018, № 5, maddə 1022), 1-ci, 1-1-ci və 2-ci hissələri ləğv edilsin.
6. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о предоставлении стипендий докторантам, студентам, обучающимся в высших, средних специальных учебных заведениях и учебных заведениях профессионального образования, а также на магистерской ступени НАНА Фев 14, 2019 | 12:35 / Официальные документы
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях повышения государственной заботы о докторантах, студентах, обучающихся в высших, средних специальных учебных заведениях и учебных заведениях профессионального образования, а также на магистерской ступени Национальной Академии Наук Азербайджана, и дальнейшего усиления их социальной защиты постановляю:
1. Стипендии за счет средств государственного бюджета докторантам, студентам, обучающимся в высших, средних специальных учебных заведениях и учебных заведениях профессионального образования, а также на магистерской ступени Национальной Академии Наук Азербайджана, установить в следующих размерах:
1.1.по ступени докторантуры:
докторантам по подготовке доктора наук - 300 манатов
докторантам по подготовке доктора философии - 180 манатов
1.2.в высших учебных заведениях и Национальной Академии Наук Азербайджана:
студентам, получающим именную стипендию, - 170 манатов
по магистерской ступени:
студентам, академические показатели которых составляют 91-100 баллов, - 145 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 71-100 баллов, - 120 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 51-100 баллов, - 80 манатов
по ступени бакалавриата:
студентам, академические показатели которых составляют 91-100 баллов, - 130 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 71-100 баллов, - 110 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 51-100 баллов, - 75 манатов
1.3.в средних специальных учебных заведениях:
студентам, академические показатели которых составляют 91-100 баллов, - 75 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 71-100 баллов, - 60 манатов
студентам, академические показатели которых составляют 51-100 баллов, - 50 манатов
1.4.студентам учебных заведений профессионального образования - 50 манатов.
2.Стипендии за счет средств государственного бюджета студентам дневных отделений, обучающихся в высших, средних специальных учебных заведениях Азербайджанской Республики, а также на магистерской ступени Национальной Академии Наук Азербайджана выплачивать, независимо от получения образования по государственному заказу, за государственный счет и на платной основе, с учетом показателя общей средней успеваемости за академические достижения по дисциплинам в размерах, установленных пунктами 1.2 и 1.3 настоящего Распоряжения.
3.Стипендии, установленные пунктами 1.1 и 1.4 настоящего Распоряжения, выплачивать лишь докторантам, получающим образование за счет средств государственного бюджета, и студентам учебных заведений профессионального образования.
4.Установить, что выплата стипендий осуществляется в пределах средств, выделенных из государственного бюджета для стипендий с сохранением числа получающих образование по государственному заказу и за государственный счет на ступени докторантуры, в средних специальных учебных заведениях и учебных заведениях профессионального образования, а также на магистерской ступени Национальной Академии Наук Азербайджана.
5.Отменить части 1, 1-1 и 2 Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О повышении стипендий, выплачиваемых докторантам, студентам и учащимся высших, средних специальных учебных заведений, учебных заведений начального специального профессионального образования, а также предоставлении стипендий студентам магистерской ступени Национальной Академии Наук Азербайджана» от 30 августа 2013 года номер 3108 (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2013, №8, статья 988; 2015, №11, статья 1339; 2016, №1, статья 134; 2017, №5, статья 934; 2018, №5, статья 1022).
6.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.