MBBİ-nin əməkdaşı Beynəlxalq Fitoplazmoloqlar İşçi Qrupunun 5-ci Konfransında iştirak edib + Foto May 30, 2023 | 15:50 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva 22-26 may tarixlərində Omanda elmi ezamiyyətdə olub. Ezmiyyət dövründə G. Balakişiyeva Beynəlxalq Fitoplazmoloqlar İşçi Qrupunun 5-ci Konfransında iştirak edib. G. Balakişiyeva konfransın “Karantin əhəmiyyətli fitoplazma xəstəlikləri “ sessiyasına sədrlik etmiş, “Dünyada Fitoplazma xəstəlikləri” sessiyasında isə “Azərbaycanda fitoplazma xəstəlikləri: tarixi perspektiv” mövzusunda şifahi məruzə ilə çıxış etmişdir. Əməkdaşımız konfransa qatdığı dəyərə görə fərqlənmə sertifikatı ilə və fitoplazmaların təqiqi sahəsində gördüyü işlərə görə isə “Monique Garnier” mükafatı ilə təltif edilib. Qeyd edək ki, konfransda müxtəlif ölkələrdən olan 200-dən artıq iştirakçı arasında yalnız iki nəfər bu mükafata layiq görülüb.

Сотрудник ИМББ приняла участие в 5-й конференции Международной рабочей группы фитоплазмологов + Фото Мая 30, 2023 | 15:50 / Командировки
Ведущий научный сотрудник лаборатории биоадаптации ИМББ МНО АР, д. ф. по б. Гульнара Балакишиева находилась с научной командировкой в Омане, которая проходила 22-26 мая. Г. Балакишиева председательствовала на секции конференции «Карантинные фитоплазменные болезни», а на секции «Фитоплазменные болезни в мире» выступила с устным докладом на тему «Фитоплазменные болезни в Азербайджане: историческая перспектива». Сотрудница нашего института была награждена почетной грамотой за вклад, внесенный в конференцию, и премией «Monique Garnier "за работу в области исследования фитоплазмы. Следует отметить, что среди более чем 200 участников из разных стран на конференции только два человека были удостоены этой награды