AMEA-nın elmi nəşrlərinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı iclas keçirilib + Foto Fev 19, 2019 | 16:00 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 19-da akademiyanın Əsas binasında AMEA-nın Elmi Nəşriyyat Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib.
İclasda Rəyasət Heyətinin 14 dekabr 2018-ci il tarixli “AMEA-nın elmi jurnallarının monitorinqi və nəşriyyat fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında” qərarının icrası ilə bağlı həyata keçiriləcək tədbirlər müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, eləcə də akademiyada nəşr olunan jurnalların baş redaktorları və məsul katibləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik A.Əlizadə elmi jurnalların nəşrinin Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, həmçinin ölkəmizin müasir inkişaf səviyyəsi və potensialı haqqında məlumatların dünyaya çatdırılması baxımından önəmini vurğulayıb. O, AMEA-da elmi jurnalların keyfiyyətinin artırılması məsələsinin son illərdə Rəyasət Heyəti tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirib. AMEA rəhbəri bu məqsədlə Elmi Nəşriyyat Şurasının tərkibinin yeniləndiyini, akademiyada elmi nəşrlərin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı xüsusi təkliflərin hazırlandığını qeyd edib.
Bu gün AMEA-da 50-ə yaxın jurnalın dərc olunduğunu deyən A.Əlizadə nəşrlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsinin zəruriliyini vurğulayıb, onların “Web of Science”, “Scopus” kimi beynəlxalq səviyyəli bazalar tərəfindən qəbul edilməsi istiqamətində işlərin görülməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA rəhbəri, həmçinin bir sıra nəşrlərin peşəkar fəaliyyət göstərdiyini, riyaziyyat və kimya elmləri üzrə dörd jurnalın “Web of Science” platformasına, bir jurnalın isə “Scopus” elmi bazasına daxil edildiyini diqqətə çatdırıb. Alim həmin jurnallara maddi yardımın ayrılmasının nəzərdə tutulduğunu deyib.
A.Əlizadə AMEA-nın başlıca nəşri olan “Məruzələr” jurnalının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi məsələsinə də toxunaraq, elmi yeniliklərin burada dərcinin zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra Elmi Nəşriyyat Şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovakademiyada çap olunan elmi jurnalların monitorinqinin nəticələrini təqdim edib.
M.Mərdanov akademiyada işıq üzü görən 4 nəşrin - “Azərbaycan riyaziyyat jurnalı”, “Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əsərləri”, “Kimya problemləri” və “Neft kimyası və neft emalı prosesləri” jurnallarının “Web of Science” platformasına, “AMEA-nın Xəbərləri jurnalının riyaziyyat buraxılışı”nın isə “Scopus” elmi bazasına daxil olduğunu bildirib. Bundan əlavə, AMEA-nın 25 elmi jurnalının əsas tələblərə cavab verdiyini və nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalara daxil olmaq üçün zəruri potensiala malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nəşrlərin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün Tədbirlər Planının hazırlandığını deyən M.Mərdanov jurnalların illik müsabiqəsinin keçirilməsinin, redaksiyaların əməkdaşları üçün seminarların təşkilinin, nəşrinə ehtiyac olan yeni jurnalların təsis edilməsinin və digər işlərin nəzərdə tutulduğunu deyib. O, həmçinin jurnalların ingilis dilində çap edilməsinin və məqalələrin xülasəsinin geniş yazılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda şura tərəfindən “Nüfuzlu jurnala məqalə hazırlamağın qaydaları” haqqında metodik vəsaitin tərtib ediləcəyi də diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa HəbibbəyliDilqəm Tağıyevİradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim ƏliquliyevFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Bilalov, f.ü.f.d. Mayis Gülalıyev və digərləri çıxış edərək bu sahədə mövcud problemlərdən danışıb, təkliflərini səsləndiriblər. Çıxış edənlər elmi jurnalların müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, nəşrlərin bir qisminin adının dəyişdirilməsi, daimi rəyçilərin həvəsləndirilməsi, magistrantlara məqalələrin yazılma qaydaları və üslubunun tədris olunması, elmi yazarların hazırlanması kimi məsələlərin önəmini qeyd ediblər.

A meeting on the improvement of the scientific publications of ANAS was held + Photo Feb 19, 2019 | 16:00 / Conferences, assemblies
A meeting of the Scientific Publishing Council of ANAS was held on February 19 in the main building of the academy.
The meeting discussed the measures to be taken to implement the Decree of the Presidium on December 14, 2018 "On monitoring of scientific journals of ANAS and improvement of publishing activity".
The event was attended by President of ANAS, academician Akif Alizadeh, members of the Presidium, as well as directors of scientific institutions and organizations, as well as chief editors and responsible secretaries of the journals published in the academy.
Academician A.Alizadeh opened the meeting and said that the publication of scientific journals is of great importance for the integration of Azerbaijani science into the world science and the development of the country's modern level of development and its potential. The issue of improving the quality of scientific journals at the academy has been maintained by the Presidium in recent years. For this purpose, he noted the composition of the Scientific Publishing Council, as well as the preparation of proposals for the improvement of scientific publications in the Academy.
At present, about 50 journals have been published at ANAS and the quality of the publications is low and that they are not accepted by “Web of Science”, “Scopus’ and other international bases, A.Alizadeh said.
He also pointed out that a number of publications were professionally functioning, four journals on mathematics and chemistry, and Web of Science, and a magazine included in the Scopus scientific base. The academics said they were planning to provide financial assistance to these journals.
A.Alizadeh touched upon the importance of the publication of the main publication of ANAS, "Lectures" journal, emphasizing the necessity of publishing here scientific innovations.
Then chairman of the Scientific Publishing Council, correspondent member of ANAS Misir Mardanov presented the results of the monitoring of scientific journals published in the Academy. He said that the monitoring was conducted within 2 months, the existing gaps were identified and the steps to be taken were resolved.
4 publications – “Azerbaijan Mathematics Journal”, "The Works of the Institute of Mathematics and Mechanics", "Chemical Problems" and "Oil Chemistry and Petroleum Processes" have been accepted to the "Web of Science" platform. Besides, 25 scientific journals of ANAS meet the basic requirements and have the necessary potential for access to influential international scientific bases, M.Mardanov stated.
He said that the methodical manual on the "Rules for writing articles in the authoritative magazine" would be drawn up by the council.
Vice-presidents of ANAS, academicians - Isa Habibbeyli, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Academician secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, Academician Nazim Mammadov, correspondent member of ANAS Bilal Bilalov, Ph.D. in Physics Mayis Gyulaliev and others spoke about the existing problems and voiced their proposals.