“Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb + Foto İyn 20, 2023 | 08:00 / Konfranslar, iclaslar
İyunun 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elm və Təhsil Nazirliyi və ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təşkil olunan tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunan sərgi ilə tanış olublar. Daha sonra “Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Liderin təbiət sahəsinin inkişafına hər zaman böyük önəm verdiyini bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanın bir çox regionlarının dilbər guşələrə çevrilməsinin, yaşıllıq sahələrinin artmasının əsas səbəbi Ulu Öndərin həm Sovet hakimiyyəti illərində, həm də müstəqillik illərində yaşıllaşdırma hərəkatına geniş yer ayırması ilə bağlıdır. AMEA prezidentinin sözlərinə görə, Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə qəbul edilmiş ekoloji qərarlar, qanunlar, sərəncamlar ölkəmizin təbiətinin sağlamlığına yönəlmiş, bu iş ardıcıl, müntəzəm və sistemli şəkildə görüldüyü üçün böyük səmərə vermişdir.
1970-ci illərdə molekulyar biologiya istiqamətinin yeni yaranmaqda olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda xarici ölkə alimlərinin iştirakı ilə bu istiqamətə həsr olunmuş beynəlxalq konfransın keçirildiyini və respublikamızda molekulyar biologiya istiqamətinin qısa zamanda inkişaf etməyə başladığını deyib.
Alim diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Liderin dünya elminin nailiyyətlərini Azərbaycana gətirmək, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı, əkinçilik ənənələrini bərpa etmək istiqamətində atdığı addımlar, verdiyi tapşıqlar bu sahələrin inkişafında mühüm rol oynayıb.
AMEA rəhbəri Akademiya, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan müvafiq institutlar və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən birgə hazırlanan “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin bu yaxınlarda təqdim edildiyini xatırladaraq, kitabda bir çox nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan  fauna və flora növlərinin öz əksini tapdığını bildirib. Qeyd edib ki, Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş bu qiymətli elmi əsər onlarla alim və mütəxəssisin gərgin əməyi sayəsində ərsəyə gətirilmişdir.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndərin müdrik siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin təbiətə dövlət qayğısını, biomüxtəlifliyin qorunmasını daim diqqət mərkəzində saxladığını söyləyib, dövlət başçısına bu istiqamətdə həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasətə görə Azərbaycan alimləri adından minnətdarlığını bildirib. O, konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Konfransda çıxış edən ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Umayra Tağıyeva bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev hər zaman ekoloji vəziyyətə, ətraf mühitin mühafizəsinə qayğı ilə yanaşıb. Hələ sovet hakimiyyəti illərində Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə yaşıllaşdırma proqramları həyata keçirilib.
Nazir müavini qeyd edib ki, görkəmli şəxsiyyətin iradəsi ilə 1969-1982-ci illərdə ekologiya, ətraf mühitin mühafizəsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadəyə dair çox mühum 8 qanun və 32 qərar qəbul olunub. Bəsitçay, Qarayazı, Ağgöl, Hirkan, Abşeron, İsmayıllı və Şirvan Dövlət Təbiət qoruqlarının yaradılması Ulu Öndərin 1969-1982-ci illərdə ölkəyə rəhbərlik etdiyi dövrə təsadüf edir. Eləcə də Zuvand, Daşaltı, Ordubad, Qubadlı, İsmayıllı və Kiçik Qızılağac Dövlət Təbiət yasaqlıqları da həmin dövrdə məhz Ulu Öndərin diqqət və qayğısı ilə yaradılıb.
U.Tağıyeva diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqillik dövründə ölkəmizdə flora və faunanın, təbiət abidələrimizin, nadir heyvanlar aləminin qorunması, mühafizə edilməsi istiqamətində konkret dövlət siyasətini müəyyən etmişdir. “Müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycanda ilk milli park statuslu qorunan ərazilərin yaradılması təşəbbüsü məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır”, - deyən nazir müavini bildirib ki, akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur, həmçinin Şirvan və Ağgöl milli parkları 2003-cü ildə yaradılıb.
O, bu gün Ümummilli Liderin tövsiyələri rəhbər tutularaq Azərbaycanın zəngin təbiətini, təbii sərvətlərini qorumaq və bərpa etmək üçün vaxtilə başlanılmış işlərin davam etdirildiyini, bu istiqamətdə yeni-yeni layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib.
U.Tağıyeva bildirib ki, ekoloji problemlərin həllinə cəmiyyətin, yerli və beynəlxalq təşkilatların diqqəti cəlb olunmaqla dövlətin müəyyənləşdirdiyi ekoloji siyasət reallaşdırılır. 2020-ci ildən etibarən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ekoloji vəziyyətin öyrənilməsi məqsədilə monitorinqlər aparılır, mütəmadi olaraq səfərlər təşkil edilir. Son 3 ildə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisində təbii su hövzələrinə minlərlə çəkikimi və qızılbalıqkimi balıq körpələri buraxılır.
Sonra çıxış edən kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, texnika elmləri doktoru, prof. Elçin Zeynalov Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafında, dövlətçiliyimizin qurulması və möhkəmlənməsində tarixi xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, ölkəmizin stabil və dayanıqlı inkişafının, beynəlxalq təhlükəsizlik sistemində layiqli yer tutmasının əsasında Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi uzaqgörən siyasət önəmli rol oynayıb. Bu siyasət Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.
Konfransın mühüm bir mövzuya həsr olunduğunu deyən nazir müavini qeyd edib ki, Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə Azərbaycanın təbiətinin qorunması ilə bağlı gördüyü işlər ölkədə kənd təsərrüfatının sürətli inkişafı üçün baza rolunu oynayıb. Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyinin ilk dövründə Azərbaycan təbiətinin qorunması, torpaq resurslarından səmərəli istifadə istiqamətində mühüm qərarlara imza atılıb. Ulu Öndərin torpaqların erroziyadan qorunması ilə bağlı gördüyü işlər Azərbaycanın əkin balansına yeni torpaq sahələri qazandırıb.
Vurğulanıb ki, Ümummilli Liderin Azərbaycan təbiətinə münasibəti həm də su resurslarının qorunması və səmərəli istifadəsində öz əksini tapır. Su təchizatı ilə bağlı atılan mühüm addımlar, su anbarlarının, dəryaçaların tikintisi, su elektrik stansiyalarının inşası, müasir su qurğularının yaradılması, yeni kəmərlərin çəkilməsi əkin sahələrinin təsərrüfat suyu ilə təmin olunmasına müsbət təsir göstərib. Həmçinin Meşə Fondunun qorunub saxlanması, yeni meşə zolaqlarının salınması, park və yaşıllıqların artırılması Ulu Öndərin təbiətə münasibətdə yürütdüyü siyasətin tərkib hissəsi olub.
Elçin Zeynalovun sözlərinə görə, təkcə 1969-1982-ci illərdə Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkədə 51 min hektar sahədə meşə zolağı salınıb. Bu proses müstəqillik dövründə də davam etdirilib, ölkə üzrə milyonlarla ağaclar əkilib, yaşıllaşdırma tədbirləri aparılıb. Bu siyasət ekoloji tarazlığın bərpasına, ekologiyanın qorunmasına hesablanmış kompleks fəaliyyət idi.
Nazir müavini qeyd edib ki, Ulu Öndərin təbiətə münasibəti iqtisadi və sosial əsaslı bir münasibət olub. Melorativ tədbirlər yeni əkin sahələrinin formalaşmasına, əkin sahələrinin təsərrüfat suyu ilə təmin olunmasına, torpağın strukturunun yaxşılaşmasına səbəb olan addımlar idi. On illər öncə başlanan bu siyasət nəticəsində kənd təsərrüfatının qeyri-neft sektorunun aparıcı sahəsinə çevrilməsi üçün baza yaranıb. Bu gün Azərbaycanın kənd təsərrüfatı torpaq, su kimi önəmli resurslar üzərində inkişaf edir.
“Əminəm ki, konfransda müzakirə olunacaq əsas elmi istiqamətlər həm Heydər Əliyev irsinin dərindən öyrənilməsində, həm də təbiətə münasibətimizin günün çağırışlarına uyğun formalaşmasında mühüm rol oynayacaq”, - deyə Elçin Zeynalov bildirib.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Samir Həmidov, Bakı Dövlət Universitetinin Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun Azərbaycan ofisinin rəhbəri Elşad Əsgərov, Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası qrupunun rəhbəri, ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov çıxış edərək Azərbaycanın elm və təhsil ictimaiyyətinin ətraf mühitin qorunması, ekoloji və bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi də daxil olmaqla bütün istiqamətlərdə Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu və cənab Prezidentin uğurla davam və inkişaf etdirdiyi siyasi kursu tam dəstəklədiklərini bildiriblər. Çıxış edənlər konfransın yekununda əldə olunan nəticələrin, qəbul olunan qərarların Azərbaycanda təbiət elminin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə ediblər.
Daha sonda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova ölkəmizdə molekulyar biologiya elminin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, Ulu Öndərin rəhbərliyi dövründə gənc kadrların bu istiqamətdə təhsil almaq üçün dünyanın aparıcı universitetlərinə göndərildiyini xatırladıb. Akademik İradə Hüseynova bu siyasəti uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin molekulyar biologiya sahəsi üzrə dövlət proqramları qəbul etdiyini, bu istiqamətdə artıq bakalavr hazırlığının həyata keçirildiyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun 14 məzununun hazırda fəaliyyətlərini dünyanın aparıcı elmi müəssisələrində davam etdirdiklərini qeyd edib.
Akademik İradə Hüseynova Ulu Öndərin qətiyyəti və uzaqgörənliyi sayəsində təbiətin mühafizəsi istiqamətində görülmüş işlər barədə də məlumat verib, 1969-cu ildə Heydər Əliyevin sərəncamı ilə milli parka çevrilmiş Şirvan qoruğu, 1978-ci ildə Ağ göl, 1981-ci ildə İsmayıllı qoruqları, 1974-cü ildə Bəsitçay qoruğunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra da ətraf mühitin və ekologiyanın mühafizəsi sahəsində dövlət siyasətinin əsası məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin prezidentliyi dövründə formalaşmağa başlamış, 1993-cü ilin ikinci yarısından Bakı və Abşeronun yaşıllaşdırılmasına, pozulmuş ekoloji tarazlığın bərpasına, təbiətə vurulmuş zərərin aradan qaldırılmasına daha böyük əzmkarlıqla başlanılmış, 2001-ci ildə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yaradılmışdır. Alim, həmçinin Azərbaycanın flora və faunasının zəngin genefondunun mühafizəsi üçün “Qırmızı kitab”ın təsis edilməsi haqqında ilk hökumət qərarının qəbul olunmasının da məhz Ümummilli Liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrə təsadüf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının ətraf mühit və biomüxtəlifliklə bağlı çoxsaylı beynəlxalq konvensiyalara qoşulduğunu xatırladan akademik İradə Hüseynova biomüxtəlifliyin, nadir və təhlükədə olan növlərin mühafizəsi və bərpasının Azərbaycanda dövlətin ekoloji siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olduğunu vurğulayıb. O, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyi tərəfindən respublikamızda nadir və həssas növlərin bərpası məqsədilə əhəmiyyətli layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında xüsusi fərqlənmiş şəxslər təltif olunublar.
Konfrans işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. İclaslarda mövzu ətrafında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Начала свою работу международная конференция «Гейдар Алиев и природа Азербайджана» + Фото Июн 20, 2023 | 08:00 / Конференции, встречи
19-го июня при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), Министерства науки и образования (МНО) и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО начала свою работу международная конференция «Гейдар Алиев и природа Азербайджана», посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
До начала мероприятия, которое проходило в Институте молекулярной биологии и биотехнологий, участники ознакомились с выставкой, посвященной великому лидеру Гейдару Алиеву. Затем был продемонстрирован видеоролик «Гейдар Алиев и природа Азербайджана».
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что Общенациональный лидер всегда придавал большое значение сохранению природных ресурсов и развитию естественных наук. Академик отметил, что основной причиной превращения многих регионов Азербайджана в цветущие уголки и увеличения числа зеленых участков является именно то, что и в годы советской власти, и в период независимости Великий лидер всегда уделял большое внимание мероприятиям по озеленению. По словам президента НАНА, постановления, законы, распоряжения, принятые в период руководства Гейдара Алиева в сфере экологии, были нацелены на оздоровление природы республики, эта работа велась последовательно, постоянно и системно, вследствие чего были достигнуты положительные результаты.
Сказав, что в 1970-х гг. молекулярная биология только начала зарождаться, академик Иса Габиббейли добавил, что именно по инициативе Гейдара Алиева в Азербайджане при участии ученых из зарубежных стран  прошла международная конференция, посвященная этому научному направлению, и за короткое время сфера молекулярной биологии начала развиваться в республике.
Руководитель НАНА сообщил, что шаги, предпринятые Общенациональным лидером для привнесения достижений мировой науки в Азербайджан, восстановления в стране традиций сельского хозяйства и земледелия, а также данные им поручения сыграли важную роль в развитии этой сферы.
Напомнив, что недавно вышло в свет третье издание «Красной книги», подготовленное специалистами НАНА, соответствующих институтов, функционирующих под ведомством Министерства науки и образования, а также сотрудниками Министерства экологии и природных ресурсов, академик Иса Габиббейли отметил, что в книге нашли свое отражение многие редкие, находящиеся на грани исчезновения виды фауны и флоры, и подчеркнул кропотливый труд ученых и специалистов в подготовке этого ценного издания, посвященного 100-летнему юбилею Великого лидера.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий мудрую политику Общенационального лидера, всегда держит в центре внимания вопросы, связанные с сохранением биоразнообразия, от имени азербайджанских ученых поблагодарил главу государства за эту целенаправленную политику и пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении заместитель министра экологии и природных ресурсов Умайра Тагиева отметила, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда заботился об экологии и охране окружающей среды, программы по озеленению реализовывались еще в период первого руководства Великого лидера, то есть в годы советской власти.
Заместитель министра сообщила, что в 1969-1982 гг. по инициативе выдающегося государственного деятеля были приняты 8 законов и 32 постановления, которые охватывали такие вопросы, как защита экологии, охрана окружающей среды, рациональное использование природных ресурсов; на эти же годы приходится создание многочисленных государственных природных заповедников и заказников.
В период независимости, продолжила Умайра Тагиева, великий лидер Гейдар Алиев определил конкретную государственную политику, направленную на сохранение и защиту флоры, фауны и памятников природы: «Инициатива создания в Азербайджане после обретения независимости первых охраняемых территорий, имеющих статус Национального парка, также связана с именем Общенационального лидера». Заместитель министра добавила, что в 2003 году были созданы Зангезурский национальный парк имени академика Гасана Алиева, а также Ширванский и Аггельский национальные парки.
Она отметила, что сегодня, руководствуясь рекомендациями Великого лидера, продолжаются начатые ранее работы по сохранению и восстановлению богатой природы и природных ресурсов Азербайджана, в данном направлении претворяются в жизнь новые проекты.
Умайра Тагиева сообщила, что в настоящее время проводится установленная государством экологическая политика, при этом к решению экологических проблем привлекается внимание общества, местных и международных организаций. Начиная с 2020 года на освобожденных от оккупации территориях проводятся мониторинги, нацеленные на изучение экологического состояния, в связи с чем периодически организовываются поездки в Карабахский регион. За последние 3 года в водные бассейны Карабаха и Восточного Зангезура были выпущены тысячи мальков рыб.
Затем выступил заместитель сельского хозяйства, доктор технических наук, профессор Эльчин Зейналов, который рассказал об исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии Азербайджана, построении и укреплении государственности. Он сообщил, что в основе стабильного и устойчивого развития республики, а также обретения Азербайджаном достойного места в системе международной безопасности стоит проводимая Гейдаром Алиевым дальновидная политика, которая успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Сказав, что конференция посвящена важной теме, заместитель министра добавил, что в оба периода руководства Великого лидера велись работы, связанные с охраной природы Азербайджана, которые сыграли базовую роль в ускоренном развитии сельского хозяйства в стране.
Подчеркивалось, что отношение Общенационального лидера к природе Азербайджана выражалось и в области сохранения и рационального использования водных ресурсов. Важные шаги, предпринятые в связи с этим, привели к возведению водохранилищ, искусственных водоемов, гидроэлектростанций, созданию современных водных сооружений, проведению новых водных систем, и все это плодотворно сказалось на обеспечении посевных участков хозяйственной водой. Также составной частью проводимой Великим лидером политики было сохранение лесного фонда, создание новых лесных поясов, разбивка парков и зеленых массивов.
По словам Эльчина Зейналова, в 1969-1982 гг. по инициативе Гейдара Алиева в стране были созданы лесные пояса на участке площадью в 51 тысячу гектаров. Этот процесс продолжился и в период независимости, по всей стране были высажены миллионы деревьев, реализованы мероприятия по озеленению. Эта политика была направлена на восстановление экологического баланса и защиту экологии.
Заместитель министра сообщил, что отношение Великого лидера к природе было экономически и социально обоснованным отношением. Мелиоративные мероприятия привели к формированию новых посевных участков, их обеспечению хозяйственной водой, улучшению структуры почв. В результате этой политики, начатой десятки лет назад, была создана база для превращения сельского хозяйства в ведущую отрасль ненефтяного сектора. Сегодня сельское хозяйство Азербайджана развивается, опираясь на земельные и водные ресурсы.
Эльчин Зейналов продолжил: «Я уверен, что основные научные направления, которые будут обсуждаться на конференции, сыграют важную роль и в глубоком изучении наследия Гейдара Алиева, и в формировании нашего отношения к природе в соответствии с призывами современности».
На мероприятии выступили представитель Министерства науки и образования Самир Гамидов, заведующий Кафедрой ботаники и физиологии растений Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, руководитель Бакинского офиса Всемирного фонда дикой природы Эльшад Аскеров, руководитель группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований (Кембридж), заведующий международной лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО, профессор Гариб Муршудов. Ученые отметили, что научная и образовательная общественность Азербайджана всецело поддерживает политический курс, заложенный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и успешно проводимый Президентом Ильхамом Алиевым, по всем направлениям, в том числе и в сфере охраны окружающей среды, обеспечения экологической и биологической безопасности. Выступающие выразили свою уверенность в том, что полученные в итоге международной конференции результаты и принятые решения внесут свою лепту в развитие естественных наук в Азербайджане.
Далее выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая рассказала о мероприятиях, реализуемых в стране в сфере развития молекулярной биологии. Академик напомнила, что в период руководства Великого лидера молодые кадры направлялись для получения образования в этой сфере в престижные университеты мира, и подчеркнула, что по инициативе продолжателя данной политики Президента Ильхама Алиева были приняты государственные программы в области молекулярной биологии, в этом направлении уже осуществляется подготовка кадров на уровне бакалавриата.
Вице-президент НАНА сообщила, что 14 выпускников магистратуры Института молекулярной биологии и биотехнологий в настоящее время продолжают свою деятельность в ведущих научных учреждениях мира.
Говоря о мерах, предпринятых в сфере охраны природы благодаря решимости и дальновидности Великого лидера, академик Ирада Гусейнова отметила, что в 1969 году по распоряжению Гейдара Алиева был создан Ширванский заповедник, ставший впоследствии по его же инициативе национальным парком, в 1974 году – Баситчайский, в 1978 году – Аггельский, а в 1981 году – Исмаиллинский заповедники.
По словам вице-президента, после обретения Азербайджаном независимости основы государственной политики в сфере охраны окружающей среды и экологии начали формироваться в период президентства великого лидера Гейдара Алиева, начиная со второй половины 1993 года стали проводиться работы по озеленению Баку и Абшерона, восстановлению нарушенного экологического баланса и устранению нанесенного природе вреда, а в 2001 году был учреждено Министерство экологии и природных ресурсов. Академик также сообщила, что первое правительственное постановление об издании «Красной книги» для сохранения богатого генофонда флоры и фауны Азербайджана было принято именно в период руководства Общенационального лидера.
Напомнив, что Азербайджанская Республика присоединилась к многочисленным международным конвенциям, связанным с окружающей средой и биоразнообразием, академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что защита и восстановление биоразнообразия, редких и находящихся на грани исчезновения видов является одной из важных сфер государственной экологической политики в Азербайджане. Академик также сообщила, что значимые проекты в области восстановления редких видов претворяются в жизнь Фондом Гейдара Алиева и Общественным объединением IDEA.
В заключение были награждены ученые, особо отличившиеся при подготовке третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики.
Конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях, на которых были прослушаны доклады и прошли дискуссии.