Akademik Akif Əlizadənin 85 yaşı tamam olur Fev 25, 2019 | 16:31 / Yubileylər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 85 yaşı tamam olur. Görkəmli alim, ictimai xadim A.Əlizadə Azərbaycanda geologiya elmindəki zəngin xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülmüş, Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, “Şöhrət”, “Şərəf” və “İstiqlal” ordenləri ilə təltif olunmuşdur.
2013-cü ildə AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə seçildiyi müddətdən indiyə qədər akademikin Azərbaycanda elmin inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və respublikanın elmi-texniki inkişaf strategiyasının yaradılmasında, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsində böyük rolu olmuşdur.
Başda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova olmaqla, institutun kollektivi adından akademik Akif Əlizadəni yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Today the President of ANAS, academician Akif Alizade is 85. A prominent scientist, public figure A.Alizade was awarded the title of "Honored Scientist" for his rich contribution to geological science in Azerbaijan and he was awarded the State Prize laureate, "Glory", "Honor" and "Independence" orders.
Since his election as President of ANAS in 2013, he has played an important role in identifying the development directions of science in Azerbaijan and establishing the scientific and technical development strategy of the country, the preparation of highly qualified cadres, strengthening the science and education relations.
Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova and the employees of the institute congratulate academician Akif Alizade on occasion of his jubilee and wish him long life, good health, and success in the development of Azerbaijani science.