Akademik Akif Əlizadənin 85 yaşı tamam olur Fev 25, 2019 | 16:31 / Yubileylər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 85 yaşı tamam olur. Görkəmli alim, ictimai xadim A.Əlizadə Azərbaycanda geologiya elmindəki zəngin xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülmüş, Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, “Şöhrət”, “Şərəf” və “İstiqlal” ordenləri ilə təltif olunmuşdur.
2013-cü ildə AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə seçildiyi müddətdən indiyə qədər akademikin Azərbaycanda elmin inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və respublikanın elmi-texniki inkişaf strategiyasının yaradılmasında, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsində böyük rolu olmuşdur.
Başda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova olmaqla, institutun kollektivi adından akademik Akif Əlizadəni yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Академику Акифу Ализаде исполняется 85 лет Фев 25, 2019 | 16:31 / Юбилеи
Президенту Азербайджанской Национальной Академии Наук академику Акифу Ализаде исполняется 85 лет. Видному ученому, общественному деятелю А.Ализаде за его неоценимые заслуги в развитии геологической науки в Азербайджане были присвоены звания «Заслуженный деятель науки» и лауреата Азербайджанской Государственной Премии, присвоены ордена «Славы», «Чести» и «Независимости».
Со дня своего избрания в 2013-м году президентом НАНА и до сегодняшнего дня академик А.Ализаде сыграл большую роль в определении направлений развития науки в Азербайджане и создании стратегии научно-технического развития республики, подготовке высококвалифицированных научных кадров, укреплении связи между наукой и образованием.
Коллектив Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий во главе с директором академиком Ирадой Гусейновой поздравляет академика Акифа Ализаде с юбилеем, желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни, дальнейших успехов в деле развития азербайджанской науки.