Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi Web of Science bazasında indeksləşən “Plant Pathology J” jurnalında nəşr olunub Okt 02, 2023 | 11:58 / Nəşrlər
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Baş Direktoru, akademik İradə Hüseynova, Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səmra Mirzəyevə və Ankara Universitetinin əməkdaşları Postdoc. Canan Yüksel Özmen və Professor Ali Ergülün həmmüəllif olduqları “Physiology and Gene Expression Analysis of Tomato (Solanum lycopersicum L.) Exposed to Combined-Virus and Drought Stresses” adlı məqalə Web of Science bazasında indeksləşən “Plant Pathology J” jurnalında (impakt factor-2,3) nəşr olunub.

The article of the researchers of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was published in the "Plant Pathology J" journal indexed in the Web of Science database Oct 02, 2023 | 11:58 / Publications
The article "Physiology and Gene Expression Analysis of Tomato (Solanum lycopersicum L.) Exposed to Combined-Virus and Drought Stresses", co-authored by the general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Academician Irada Huseynova, Senior Researcher of the Bioadaptation Laboratory, PhD in Biology Samra Mirzayeva and employees of the Ankara University, Postdoc. Canan Yuksel Ozmen and Professor Ali Ergul, was published in the journal "Plant Pathology J" indexed in the Web of Science database (impact factor-2,3)