MBBI-nin əməkdaşı Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi ezamiyyədə olub + Foto Okt 04, 2023 | 11:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun dissertantı, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Zərintac Rüstəmova 01-29 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən 2022-ci ildə fiziologiya və tibb sahəsində Nobel mükafatı laureatı Paabo Svantenin rəhbərlik etdiyi Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika Departamentində elmi ezamiyyədə olub. O, burada bioinformatika qrupunun rəhbəri Dr. Harald Ringbauerin rəhbərliyi altında təcrübə kursu keçib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu arasında birgə elmi əməkdaşlıq çərçivəsində arxeoloji qazıntılardan əldə olunan müxtəlif tarixi mədəniyyətlərə, xüsusən Kür-Araz, Xocalı-Gədəbəy, Talış-Muğan, Leyla-Təpə mədəniyyətlərinə aid 43 antropoloji materialın Arxeogenetika şöbəsinin direktori Prof. Dr. Johannes Krausenin və Prof. Michael McCormickin rəhbərlik etdiyi  MHAAM (Max Planck – Harvard Research Center for the Archaeoscience of the Ancient Mediterranean) lahiyəsi üzrə tədqiq olunması planlaşdırılır. Ezamiyyə müddətində ilkin olaraq Azərbaycandan aparılan antropoloji materiallar identifikasıya olunaraq institututun data-bazasına (Pandora) yerləşdirilib. Gənc tədqiqatçı eyni zamanda Almaniyanın Yena şəhərində yerləşən EVER Pharma şirkətində qədim və müasir DNT ilə tədqiqatların aparıldığı ən son texnologiyalarla təchiz olunmuş laboratoriyalarla tanış olub. Bu laboratoriyalarda ilkin antropoloji materialların səthinin təmizlənməsi, foto şəkillərin çəkilərək qablaşdırılması, identifikasiyası aparılır, materiallar drellənmə mərhələsi üçün hazırlanır və toz halına salınır. DNT-nin ekstraksiyası və  sekvens analizlər üçün nəzərdə tutulan Agilent Technologies şirkətinə məxsus robot texnologiyası vasitəsilə klassik metodlardan fərqli olaraq daha qısa vaxtda steril materiallar əldə olunur. Növbəti səfərdə sekvens olunan materialların bioinformatik analizlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

The young research fellow of IMBB was on a scientific trip at the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology + Photo Oct 04, 2023 | 11:00 / Scientific mission
On 01-29 September 2023, Zarintaj Rustamova, doctoral student of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, and junior researcher of the Laboratory of Population Genomics was on a scientific trip at the Department of Archaeogenetics of the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, located in Leipzig, Germany, headed by Paabo Svante, winner of the Nobel Prize in Physiology and Medicine in 2022. Here, she completed an internship under the guidance of Dr. Harald Ringbauer, head of the bioinformatics group. Various historical cultures obtained from archaeological excavations within the framework of joint scientific cooperation between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, especially 43 anthropological materials related to Kura-Araz, Khojaly-Gadabey, Talish-Mugan, Leyla-Tape cultures are planned to be studied by the MHAAM (Max Planck – Harvard Research Center for the Archaeoscience of the Ancient Mediterranean) project led by the director of the Department of Archaeogenetics Prof. Dr. Johannes Krausenin and Prof Michael McCormick. During the visit, the anthropological materials brought from Azerbaijan were initially identified and placed in the institute's database (Pandora). At the same time, the young researcher got acquainted with laboratories equipped with the latest technologies, where ancient and modern DNA research is carried out at the EVER Pharma company located in Jena, Germany. In these laboratories, surface cleaning of primary anthropological materials, packaging and identification of photographic images are carried out, and materials are prepared for the drilling stage and ground into powder. Agilent Technologies robotic technology for DNA extraction and sequencing allows sterile materials to be obtained in a shorter time than classical methods. In the next visit, bioinformatic analyzes of the sequenced materials are planned.