Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin tələbələri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar + Foto Okt 04, 2023 | 15:52 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Turizm va Menecment Universitetinin “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan 3-cü kurs tələbələri müəllimləri b.ü.f.d., dos. Məmmədli Gülnar ilə birlikdə AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar. Tələbələr institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub, aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar. İnstitutun icraçı direktoru b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov tələbələrin bir mütəxəssis kimi formalaşmasında təhsil və təcrübənin əlaqələndirilməsinin zəruriliyindən bəhs edib. Tələbələr Bioadaptasiya, Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Bitki biotexnologiyası, Xloroplastların fotokimyası, Fotobioenergetika, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyaları ilə tanış olublar. Biologiya üzrə elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Səmra Mirzəyeva, Nərgiz Sultanova, Mayaxanım Xanışova və başqaları laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan nəticələr və nailiyyətlərdən bəhs ediblər.

Students of Azerbaijan University of Tourism and Management visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 04, 2023 | 15:52 / Important events
On October 4, the 3rd year students of the Azerbaijan Tourism and Management University majoring in "Food Engineering" visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA together with their teacher Ph.D. Assoc. Gulnar Mammadli. The students got acquainted with the institute's laboratories equipped with modern equipment and received information about the conducted scientific research. Executive director of the institute Ph.D. in biology Alamdar Mammadov spoke about the necessity of coordinating education and experience in the formation of students as specialists. Students got acquainted with the laboratories of Bioadaptation, Genome structure and expression, Enzymology of photosynthetic carbon assimilation, Plant biotechnology, Photochemistry of chloroplasts, Photobioenergetics, and Cell membrane systems. Doctors of sciences in biology Saftar Suleymanov, Shahniyar Bayramov, doctors of philosophy in biology Samira Rustamova, Samra Mirzayeva, Nargiz Sultanova, Mayakhanim Khanishova and others talked about the scientific and research work carried out in the laboratories, the results and achievements.