Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetinin tələbələri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar + Foto Okt 04, 2023 | 15:52 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Turizm va Menecment Universitetinin “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan 3-cü kurs tələbələri müəllimləri b.ü.f.d., dos. Məmmədli Gülnar ilə birlikdə AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olublar. Tələbələr institutun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub, aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar. İnstitutun icraçı direktoru b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov tələbələrin bir mütəxəssis kimi formalaşmasında təhsil və təcrübənin əlaqələndirilməsinin zəruriliyindən bəhs edib. Tələbələr Bioadaptasiya, Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Bitki biotexnologiyası, Xloroplastların fotokimyası, Fotobioenergetika, Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyaları ilə tanış olublar. Biologiya üzrə elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, Səmra Mirzəyeva, Nərgiz Sultanova, Mayaxanım Xanışova və başqaları laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan nəticələr və nailiyyətlərdən bəhs ediblər.

Студенты Азербайджанского университета туризма и менеджмента посетили Институт молекулярной биологии и биотехнологий + Фото Окт 04, 2023 | 15:52 / Важные события
4 октября студенты 3-го курса Азербайджанского университета туризма и менеджмента по специальности «Пищевая инженерия», вместе с преподавателем д. ф. по б. доц. Гюльнар Маммедли посетили ИМББ МНО АР. Студенты ознакомились с лабораториями института, оснащенными современным оборудованием, и получили информацию о проводимых научных исследованиях. Исполнительный директор института д. ф. по б. Аламдар Мамедов рассказал о необходимости координации образования и опыта в формировании студентов как специалистов. Студенты ознакомились с лабораториями биоадаптации, структуры и экспрессии генома, энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, биотехнологии растений, фотохимии хлоропластов, фотобиоэнергетики, систем клеточных мембран. Доктора биологических наук Сафтaр Сулейманов, Шахнияр Байрамов, д. ф. по б. Самира Рустамова, Самра Мирзоева, Наргиз Султанова, Маяханым Ханишова и другие рассказали о научно-исследовательских работах, проводимых в лабораториях, полученных результатах и достижениях.