Görkəmli oftalmoloq Zərifə xanım Əliyevanın tədqiqatlarının nəticəsi fundamental monoqrafiyalarda öz əksini tapıb Okt 31, 2023 | 14:08 / Mühüm hadisələr
Görkəmli oftalmoloq Zərifə Əliyevanın tədqiqatlarının əsas istiqamətlərini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası, peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası, həmçinin kimya sənayesi müəssisələrinin işçilərində görmə orqanının vəziyyəti və s. təşkil etmişdir. Bu tədqiqatların nəticələri bir sıra sanballı əsərlərdə, o cümlədən “Terapevtik oftalmologiya”, “Oftalmologiyanın aktual problemləri”, 2 hissədən ibarət “Görmə orqanının peşə patologiyası” kimi fundamental monoqrafiyalarda öz əksini tapmışdır.
Bu sözləri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Görmənin fiziologiyası və peşə patologiyaları: fundamental və tətbiqi aspektlər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Azərbaycan Fizioloqlarının VI Konqresinin açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib.
“4-cü Sənaye inqilabının öz yerini 5-ci Sənaye inqilabına verməkdə olduğu müasir dövrümüzdə elm və texnologiyaların ən çox nüfuz etdiyi sahələrdən biri də tibb, o cümlədən də oftalmologiyadır”, - deyən akademik İradə Hüseynova  bildirib ki, oftalmologiya tibbdə texnoloji inqilabın paradiqmasıdır. O, son illərdə modern texnologiyalara əsaslanan terapevtik vasitələrin inkişafının əhəmiyyətli dərəcədə gücləndiyini qeyd edib.
Akademik İradə Hüseynova bugünkü konfransa Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Özbəkistan, Ukrayna, Belarus, Gürcüstan və s. ölkələrin alimlərinin elmi tədqiqatlarını əhatə edən 160-dan artıq tezisin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb. Vitse-prezident tədbirdə dinləniləcək məruzələrin, müxtəlif mövzularda aparılacaq müzakirələrin Azərbaycan tibb elmi sahəsinin inkişafına komək edəcəyini bildirib.

Результаты исследований выдающегося офтальмолога Зарифы Алиевой нашли отражение в фундаментальных монографиях Окт 31, 2023 | 14:08 / Важные события
На церемонии открытия международной конференции «Физиология зрения и профессиональные патологии: фундаментальные и прикладные аспекты» вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила, что основными направлениями исследований известного офтальмолога Зарифы Алиевой были клиника трахомной болезни, физиология органа зрения, профилактика и диагностика глазных патологий, вызванных профессиональными заболеваниями, а также состояние органа зрения у работников химических производств, промышленных предприятий и организаций. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что результаты этих исследований нашли отражение в ряде известных работ, в том числе в таких фундаментальных монографиях, как «Терапевтическая офтальмология», «Актуальные проблемы офтальмологии». В своем выступлении на VI съезде физиологов Азербайджана Академик Ирада Гусейнова высказала свое мнение о том, что  "В нашу современную эпоху, когда 4-я промышленная революция сменяется 5-й промышленной революцией, медицина является одной из наиболее востребованных областей науки и техники, включая офтальмологию. Она отметила, что в последние годы значительно усилилась разработка терапевтических средств на основе современных технологий. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что на сегодняшней конференции, наряду с Азербайджаном, Россией, Узбекистаном, Украиной, Белоруссией, Грузией и др. было представлено более 160 тезисов, освещающих научные исследования, проводимые учеными этих стран. Вице-президент отметила, что доклады, которые будут заслушаны на мероприятии, и дискуссии на различные темы помогут развитию медицинской науки Азербайджана.