“Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini başa vurub + Foto Dek 25, 2023 | 09:32 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə hybrid formatda keçirilən “Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransın ikinci günü də çox məsuldar olub. Konfrans öz işinə Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası qrupunun və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəri professor Qərib Mürşüdovun plenar məruzəsi ilə başlayıb.
Daha sonra biologiya elmində qlobal çağırışlar və gələcək inkişaf perspektivləri; biologiyada rəqəmsal texnologiyalar, maşınöyrənmə üsulları və süni intellekt; bioetika və sintetik biologiyanın problemləri mövzularında parallel seksiya öz işini davam etdirib, bioloji müxtəliflik, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, ekosistemlərin dayanıqlığı və ətraf mühitin mühafizəsində biologiya elminin iştirakı; biorisk və biotəhlükələr, onların qiymətləndirmə, önləndirmə və aradan qaldırılma üsulları, bioloji sistemlərə antropogen təsirlər, özünütəşkil və özünübərpa məsələləri mövzularında seksiya iclasları keçirilib. İclaslara 200-ə qədər yerli, həmçinin dünyanın 30-a yaxın ölkəsindən 100-ə yaxın alim və mütəxəssis qoşulub, 100-dən çox məruzə dinlənilib, 40-dan çox poster nümayiş etdirilib, geniş müzakirələr aparılıb.
Konfransın bağlanış mərasimində çıxış edən konfransın sədri, akademik İradə Hüseynova Ulu Öndər Heydər Əliyevin elm və təhsilə göstərdiyi yüksək diqqətin sayəsində Azərbaycanın biologiya elmində əldə edilmiş nailiyyətlər, böyük zəhmət bahasına hazırlanmış və bu gün dünyanın aparıcı elm mərkəzlərində çalışan yüksək ixtisaslı elmi kadrlar, tanınmış alimlər haqqında danışıb. Natiq qeyd edib ki, Azərbaycanın biologiya elminin inkişafında xüsusi rol oynayan elmi potensialda görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim Cəlal Əliyev məktəbinin nümayəndələri üstünlük təşkil edirlər. 2 gün ərzində onların bir çoxu konfransda iştirak edərək, apardıqları tədqiqatlar, əldə etdikləri mühüm nəticələr haqqında məruzələrlə çıxış ediblər. Bu alimlərin həyat və elmi təcrübələri, hazırki konfransda etdikləri məruzələr və onlar ətrafında aparılan müzakirələr gənc alim və mütəxəssislər üçün əsl məktəbdir. Konfrans, həmçinin alimlər və elmi qurumlar arasında yeni elmi əlaqələrin yaranması baxımından da faydalı olmuşdur.
“Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işini uğurla başa vurmuşdur.

Международная конференция «Гейдар Алиев и развитие современной биологической науки: достижения и вызовы» успешно завершила свою работу + Фото Дек 25, 2023 | 09:32 / Конференции, встречи
Второй день международной конференции «Гейдар Алиев и развитие современной биологической науки: достижения и вызовы», проходящей в гибридном формате, организованной совместно Отделением биологических и медицинских наук Национальной академии наук Азербайджана и Институтом молекулярной Биологии и Биотехнологий Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики был очень  плодотворным. Конференция началась с пленарного доклада профессора Гариба Муршудова, руководителя группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований (MRC) Великобритании и Международной лаборатории вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Затем обсуждались глобальные проблемы и перспективы развития биологической науки; цифровые технологии, машинное обучение и искусственный интеллект в биологии. Параллельная секция продолжила работу по вопросам биоэтики и синтетической биологии, участия биологической науки в сохранении биологического разнообразия, обеспечении продовольственной безопасности, стабильности экосистем и охраны окружающей среды. Также были проведены секционные заседания по темам биорисков и биоугроз, их оценке, методов предотвращения и ликвидации, антропогенного воздействия на биологические системы, вопросов самоорганизации и самовосстановления.  К заседаниям присоединилось до 200 отечественных и 100 ученых и специалистов из 30 стран мира. Было заслушано более 100 докладов, показано более 40 плакатов, проведены широкие дискуссии.
Выступая на церемонии закрытия конференции, председатель конференции академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что достижения биологической науки Азербайджана стали возможными благодаря большому вниманию, уделяемому науке и образованию великим лидером Гейдаром Алиевым, в период правления которого ценой огромных усилий были подготовлены высококвалифицированные научные кадры, многие  из которых стали известными учёными, работающими сегодня в ведущих мировых научных центрах.  Докладчик отметила, что в этой плеяде доминируют представители школы выдающегося ученого и общественно-политического деятеля Джалала Алиева.  В течение двух дней многие из них приняли участие в конференции и сделали доклады о проведенных ими исследованиях и полученных важных результатах.  Жизненный и научный опыт этих ученых, их доклады на нынешней конференции и дискуссии вокруг затронутых ими тем, являются настоящей школой для молодых ученых и специалистов.  Конференция была также полезна с точки зрения установления новых научных связей между учеными и научными учреждениями.