Bitki fiziologiyası ixtisasında dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Yan 10, 2024 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 9-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında İlahə Nəzər qızı Hacıyevanın 2411.02 - Bitki fiziologiyası ixtisasında “Duzun yüksək qatılığının təsiri zamanı şəkər çuğunduru bitkisinin morfofizioloji və biokimyəvi xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. İşin elmi rəhbəri bilologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi mərhum Neymət Qasımov olmuşdur. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı qeyd edib ki, ölkəmiz üçün müstəsna əhəmiyyətə malik olan, öz istifadə imkanlarına və iqtisadi səmərəliliyinə görə heç də dənli bitkilərdən geri qalmayan şəkər çuğunduru bitkisində duz stresi zamanı baş verən biokimyəvi, biometrik və morfofizioloji dəyişikliklərin öyrənilməsi və alınan nəticələrin praktik tətbiq sahələrinin müəyyənləşməsi dissertasiya işinin əsas istiqamətini təşkil etmişdir. Dissertasiya işində əldə olunmuş məlumatlar əsasında ölkəmizdə şəkər çuğundurunun introduksiya olunmuş sortları və ayrı-ayrı regionlarında olan əkin sahələrinin vəziyyəti və məhsuldarlığın hansı səviyyədə olması barədə informasiyanı əks etdirən məlumat bazası formalaşdırıla bilər.
Rəsmi opponentlər - AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor, Ibrahim Əzizov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Qədimov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fəxrəddin Ağayev dissertasiya işinə verdikləri rəyi oxuyub, tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd edərək dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, biologiya elmləri doktorları Əhəd Nəbiyev, Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, Şahniyar Bayramov və digərləri iştirak ediblər. Mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, İlahə Hacıyevaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В институте молекулярной биологии и биотехнологий прошла защита диссертации по специальности «Физиология растений» + Фото Янв 10, 2024 | 12:00 / Важные события
9 января на Диссертационном совете ЭД 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, состоялась защита диссертации Илахи Назар гызы Гаджиевой на соискание ученой степени доктора философии по биологии по специальности. 2411.02 – физиология растений на тему: «Изучение морфофизиологических и биохимических свойств растений сахарной свеклы под воздействием высоких концентраций солей». Научным руководителем диссертационной работы соискателя был доктор биологических наук, профессор, заслуженный деятель науки покойный Неймат Гасымов. Ученый секретарь диссертационного совета, доктор философии по биологии Самра Мирзаева ознакомила членов Совета с личным делом И.Н.Гаджиевой, после чего слово было предоставлено соискателю. И.Н. Гаджиева отметила, что в основу диссертационной работы было положено изучение биохимических, биометрических и морфофизиологических изменений, происходящих в растении сахарной свеклы при солевом стрессе. Она также подчеркнула исключительное значение сахарной свеклы для нашей страны, которая по своим питательным качествам и экономической эффективности не отстает от зерновых культур, и определила области практического применения диссертационной работы. В частности, на основе информации, полученной в диссертационной работе, может быть сформирована база данных, отражающая сведения об интродуцированных сортах сахарной свеклы в нашей стране, состоянии посевных полей в разных регионах и уровне урожайности.Официальные оппоненты - член-корреспондент НАНА, доктор биологических наук, профессор Ибрагим Азизов, доктор философии по биологии, доцент Аладдин Гадимов, доктор философии по биологии, доцент Фахраддин Агаев прочитали свои отзывы на диссертационную работу и отметили, что Научно-исследовательская работа завершена и имеет научное новаторство. Было отмечено, что диссертационная работа полностью соответствует требованиям Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, предъявляемым к диссертациям на получение ученой степени доктора философии по биологии и что соискатель достоин получения степени доктора философии в области биологии по специальности «Физиология растений». В обсуждениях приняли участие члены-корреспонденты НАНА Новруз Гулиев, Ильхам Шахмурадов, доктора биологических наук Ахад Набиев, Сафтар Сулейманов, Яшар Фейзиев, Шахнияр Байрамов и другие. Состоялся широкий обмен мнениями по этой теме. Были озвучены предложения и рекомендации.  Соискатель ответил на многие вопросы членов совета и выразил свое отношение к рекомендациям и замечаниям оппонентов. После выслушивания заключительных слов соискателя, было проведено голосование. По итогам голосования было принято решение подать ходатайство в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Илахе Гаджиевой степени доктора философии по биологии.