Bitki fiziologiyası ixtisasında dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Yan 10, 2024 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 9-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında İlahə Nəzər qızı Hacıyevanın 2411.02 - Bitki fiziologiyası ixtisasında “Duzun yüksək qatılığının təsiri zamanı şəkər çuğunduru bitkisinin morfofizioloji və biokimyəvi xüsusiyyətlərinin tədqiqi” mövzusunda biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. İşin elmi rəhbəri bilologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi mərhum Neymət Qasımov olmuşdur. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Səmra Mirzəyeva iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı qeyd edib ki, ölkəmiz üçün müstəsna əhəmiyyətə malik olan, öz istifadə imkanlarına və iqtisadi səmərəliliyinə görə heç də dənli bitkilərdən geri qalmayan şəkər çuğunduru bitkisində duz stresi zamanı baş verən biokimyəvi, biometrik və morfofizioloji dəyişikliklərin öyrənilməsi və alınan nəticələrin praktik tətbiq sahələrinin müəyyənləşməsi dissertasiya işinin əsas istiqamətini təşkil etmişdir. Dissertasiya işində əldə olunmuş məlumatlar əsasında ölkəmizdə şəkər çuğundurunun introduksiya olunmuş sortları və ayrı-ayrı regionlarında olan əkin sahələrinin vəziyyəti və məhsuldarlığın hansı səviyyədə olması barədə informasiyanı əks etdirən məlumat bazası formalaşdırıla bilər.
Rəsmi opponentlər - AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor, Ibrahim Əzizov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Qədimov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fəxrəddin Ağayev dissertasiya işinə verdikləri rəyi oxuyub, tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd edərək dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, biologiya elmləri doktorları Əhəd Nəbiyev, Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, Şahniyar Bayramov və digərləri iştirak ediblər. Mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, İlahə Hacıyevaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation in the specialty of Plant Physiology was held + Photo Jan 10, 2024 | 12:00 / Important events
On January 9, the defense of the dissertation "Study of the morphophysiological and biochemical properties of the sugar beet plant under the influence of high concentrations of salt" submitted by Ilaha Hajiyeva for the degree of Doctor of Philosophy in Biology in the specialty of Plant Physiology-2411.02 was held at the ED 1.25 Dissertation Council operating at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies MSR AR. The scientific supervisor of the work was Doctor of Biological Sciences, Professor, Honored Scientist, the late Neymet Gasimov. The scientific secretary of the Dissertation Council, Doctor of Philosophy in Biology, Samra Mirzayeva familiarized the members of the council with the information in the applicant's personal file and the floor was given to the applicant. The applicant noted that the study of biochemical, biometric, and morphophysiological changes occurring during salt stress in the sugar beet plant, which is of exceptional importance for our country and does not lag behind cereals in terms of its usability and economic efficiency, and the determination of the practical application areas of the obtained results are the basis of the dissertation work. Based on the information obtained in the work, a database can be formed that reflects the information about the introduced varieties of sugar beet in our country and the condition of the cultivated fields in different regions and the level of productivity.
Official opponents - Correspondent Member of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor, Ibrahim Azizov, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Aladdin Gadimov, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Fakhraddin Agayev read their opinion on the dissertation work and noted that the research work was complete and had scientific innovation. They said that the dissertation work fully met the requirements set for doctoral dissertations of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan and that the applicant deserved to receive a doctoral degree in biology in the specialty of Plant Physiology.
Correspondent members of ANAS Novruz Guliyev, Ilham Shahmuradov, Doctors of Biological Sciences Ahad Nabiyev, Safter Suleymanov, Yashar Feyziyev, Shahniyar Bayramov and others took part in the discussions. There was a wide exchange of views on the topic. Proposals and recommendations were made. The applicant answered many questions of the council members and expressed her attitude to the opponents' recommendations and comments.
After the applicant’s final words, a vote was held. Based on the results of the voting, a decision was made to submit a proposal to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to award Ilaha Hajiyeva the degree of Doctor of Philosophy in Biology.