AMEA-nın gənc alimləri Monpelye Universitetində doktorantura təhsili alırlar + Foto Mart 05, 2019 | 12:43 / Mühüm hadisələr
Akademiyanın doktorantlarının beynəlxalq səviyyəyə uyğun hazırlanması məqsədilə Fransanın müvafiq dövlət orqanları və təhsil müəssisələri ilə əldə olunmuş razılığa əsasən, ötən il AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəvə Fransanın Monpelye Universitetinin vitse-prezidenti, professor François Henn tərəfindən Əməkdaşlıq haqqında Çərçivə Sazişi, Əməkdaşlıq və Dissertasiya Maliyyələşdirilməsi haqqında Saziş imzalanıb.
Əməkdaşlıq Azərbaycana ilk dəfə olaraq doktorant səviyyəsində ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi üçün geniş imkanlar açır. Sazişə əsasən, akademiyanın gənc mütəxəssisləri AMEA və Monpelye Universitetinin doktorantları kimi hər iki təşkilat tərəfindən elmi rəhbərlə təmin edilir. Doktorantlar təhsil müddətinin iki ilini Monpelye Universitetində, bir ilini isə AMEA-da tamamladıqdan sonra hər iki təşkilatın alimlərindən ibarət ümumi elmi şura qarşısında dissertasiya işini müdafiə edərək həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına sahib olurlar.
2018-ci il üçün AMEA tərəfindən prioritet istiqamət kimi biotibb elmi istiqaməti elan edilib və müştərək fəlsəfə doktoru proqramına müsabiqə elan olunub. Monpelye Universiteti tərəfindən biotibb istiqaməti çərçivəsində təqdim edilmiş mövzular üzrə doktoranturaya namizədlər arasından Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun doktorantı Səbinə Fərhadova və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) doktorantı Fidan Hüseynova müsabiqənin qalibi elan ediliblər. 2018-ci ilin əvvəlindən onlar Monpelye Universitetində doktorantura təhsilinə başlayıblar.
“Siçanın embrion kök hüceyrə modelləri üzərində insan xəstəliklərinə səbəb olan epigenetik mexanizmlərin tədqiqi” mövzusunda tədqiqatlar aparan S.Fərhadovanın Monpelye Universiteti tərəfindən elmi rəhbəri professor Robert Feil, AMEA tərəfindən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovdur.
“Toxumanın bərpası üçün diş pulpası kök hüceyrələrinin angiogenik aktivləşdirilməsi” mövzusunda tədqiqatlar aparan Fidan Hüseynovanın isə Monpelye Universiteti tərəfindən elmi rəhbəri professor Veronique-Barragan Montero, AMEA tərəfindən MBBİ-nin direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədovdur.
Tədris ilinin başlaması münasibətilə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva Monpelye Universitetində olub, F.Hüseynova və S.Fərhadova, həmçinin onların elmi rəhbərləri ilə görüşüb, doktorantların təhsili və elmi-tədqiqat işlərinin gedişatı ilə tanış olublar. Hər iki elmi rəhbər doktorantların hazırlıq vəziyyəti və təhsil göstəricilərindən razılıqlarını bildirib, uğurlu elmi nəticələrin alınacağına və AMEA ilə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümid etdiklərini söyləyiblər.
İdarə rəisləri, həmçinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova, həmin müəssisənin baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova və proqram mütəxəssisi Yusif Sadıyev “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və Vahid Avropa Təhsil Məkanının tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması – Nizami” layihəsi çərçivəsində Monpelye Universitetində keçirilən növbəti toplantıda iştirak ediblər. Toplantı zamanı layihənin Azərbaycandakı partnyor təşkilatları tərəfindən aparılan işlər və əldə edilən nəticələr müzakirə olunub. Nümayəndə heyəti AMEA tərəfindən həyata keçirilən işləri təqdim edib, Azərbaycanda doktorantura təhsili üzrə Milli İdarəetmə Portalının strukturu və yaradılması prinsiplərini müzakirəyə çıxarıb. Yerli və xarici partnyorların təklifləri nəzərə alınmaqla portalın strukturu qəbul edilib və hazırlıq işlərinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, sözügedən layihə Monpelye Universitetinin koordinatorluğu ilə Avropanın 5 qabaqcıl universiteti, AR Təhsil Nazirliyi, AMEA və Azərbaycandan 9 universitetin iştirakı ilə həyata keçirilir.

Молодые ученые НАНА обучаются в докторантуре Университета Монпелье + Фото Мар 05, 2019 | 12:43 / Важные события
С целью подготовки докторантов Академии на международном уровне, в прошлом году президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде и вице-президент по международным связям Университета Монпелье Франции Франсуа Хенн подписали Рамочное соглашение о сотрудничестве, Соглашение о сотрудничестве в области диссертаций и финансирования.
Документ создал широкие возможности для получения двойного диплома по степени докторантуры впервые в Азербайджане. Согласно договору, молодые специалисты НАНА будут зарегистрированы одновременно как докторанты НАНА, так и Университета Монпелье, а также обеспечены научными руководителями обеих организаций. Согласно условиям программы, докторанты после завершения двухлетнего срока образования в Университете Монпелье и однолетнего в НАНА будут удостоены дипломов доктора философии, как со стороны Азербайджана, так и Франции.
В 2018 году со стороны НАНА сфера биомедицины была избрана приоритетным направлением, соответственно, был объявлен конкурс на совместную программу доктора философии. От кандидатов, представивших работы по темам биомедицины, двое были избраны победителями – докторант Института генетических ресурсов Сабина Фархадова и докторант Института молекулярной биологии и биотехнологий Фидан Гусейнова. С начала 2018 академического года, они приступили к образованию в докторантуре Университета Монпелье.
Научным руководителем С. Фархадовой со стороны Университета Монпелье является профессор Роберт Феил, а со стороны НАНА – академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов. Научным руководителем же Ф. Гусейновой со стороны Франции является профессор Верониг-Барраган Монтеро, а со стороны НАНА – заместитель директора ИМББ, доктор философии по биологии Алемдар Мамедов
Руководитель Главного управления науки и образования Президиума Академии наук, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и руководитель Управления международных связей, д.ф.п.б. Эсмира Алирзаева были с визитом в Университете Монпелье с целью ознакомления с образованием докторантов и научно-исследовательскими работами. Также состоялась встреча представителей Академии с Ф. Гусейновой и С. Фархадовой и с их научными руководителями.
Руководители управлений, а также заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова, главный специалист отдела Афруз Гурбанова и программист Юсиф Садыев приняли участие в очередном собрании в Университете Монпелье в рамках проекта Низами. В ходе заседания был обсужден вопрос проведенных работ в Азербайджане по проекту и полученные результаты. Делегация представила информацию о работе, проделанной в НАНА. Также на повестку дня был поставлен вопрос о структуре и принципах создания Национального портала управления по докторскому образованию, на основе рекомендаций иностранных и местных партнеров, была установлена структура портала и начались работы по подготовке.
Отметим, что вышеупомянутый проект реализуется под координацией Университета Монпелье, со стороны 5 ведущих университетов Европы, Министерством образования АР и с участием 9 университетов Азербайджана.