MBBİ-nin dissertantı Elşən Məmmədovun fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Fev 16, 2024 | 15:00 / Mühüm hadisələr
16 fevral 2024-cü ildə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun dissertantı Elşən Məmmədovun 2415.01 – Molekulyar biologiya ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycan populyasiyasında polimorfizmin STR markerlərlə tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işi Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya genomiksi laboratoriyasında və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyi” publik hüquqi şəxsin Məhkəmə biologiya şöbəsinin Molekulyar genetika laboratoriyasında yerinə yetirilmişdir. E. Məmmədov dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi, aparılan işlərin məzmunu və aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. İlk dəfə olaraq bütün bölgələr əhatə olunmaqla Azərbaycan populyasiyasının 765 nəfərdən ibarət kifayət qədər təmsilçi nümunəsinin 15 autosom STR markerlərlə hərtərəfli tədqiq edilərək populyasiya-genetik və məhkəmə-tibbi parametrlər təyin olunmuş, kifayət qədər yüksək göstəricilərə malik olan bu parametrlərdən praktiki məqsədlər üçün istifadə tövsiyə edilmişdir. Populyasiya nümunəsində qan qrup göstəricilərinin polimorfizmi öyrənilmiş, onların əsasında seroloji metodlarla aparılan müayinələrin nəticələri genetik tədqiqatların aparılması ilə yoxlanılaraq göstərilmişdir ki, genetik metodlar birqiymətli olaraq daha dəqiq və etibarlıdır.
Dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Doktorant rəyçilərin və Elmi şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

The preliminary discussion of the dissertation submitted by Elshan Mammadov, PhD student of IMBB, to receive a PhD degree was held. + Photo Feb 16, 2024 | 15:00 / Important events
On February 16, 2024, the preliminary discussion of the dissertation submitted by Elshan Mammadov, PhD student of IMBB was held to receive a PhD degree in Biology in the specialty of molecular biology 2415.01 on the topic "Study of polymorphism in the population of Azerbaijan with STR markers". The dissertation work was performed in the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Molecular Genetics Laboratory of the Department of Forensic Biology of the Public Legal Entity "Association of Forensic-Medical Expertise and Pathological Anatomy" of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan. E. Mammadov presented the main provisions of the dissertation and gave detailed information about the relevance, purpose, content and results of the work. For the first time, 15 autosomal STR markers of 765 people of the Azerbaijani population covering all regions were comprehensively studied and population-genetic and forensic parameters were determined, it was recommended to use these parameters, which have high enough indicators, for practical purposes. The blood group polymorphism indicators were studied in the population sample, and the results of examinations carried out by serological methods were verified by conducting genetic studies revealing that genetic methods are more accurate and reliable as a whole.
Extensive discussions were held around the dissertation. The PhD student answered the questions of the opponents and members of the Scientific Council and expressed his attitude to the suggestions. At the end of the meeting, a decision was made to let the dissertation work to the next stage of defense.