AMEA-nın vitse-prezidenti Nərgiz Paşayeva Rusiya Təhsil Akademiyasının akademiki (xarici üzvü) seçilib Mart 06, 2019 | 09:35 / Mühüm hadisələr
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva fevralın 27-də Rusiya Təhsil Akademiyasının (RTA) üzvlərinin ümumi yığıncağında M.V.Lomonosov adına MDU-nun rektoru, akademik Viktor Sadovniçin təqdimatına əsasən yekdilliklə RTA-nın akademiki (xarici üzvü) seçilib.
Rusiya Təhsil Akademiyasının yeni, o cümlədən xarici üzvləri maksimum dərəcədə şəffaf prosedur əsasında - gizli səsvermə yolu ilə, səslərin hesablanması üçün RF Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən keçirilən ümumrusiya seçkilərində istifadə edilən qaydalara analoji olan elektron vasitələr (KOİB) tətbiq edilməklə seçilib. Yığıncağa qatılan akademiya üzvlərinin hamısı səsvermədə iştirak edib.
Ümumi yığıncaqda 200-ə yaxın görkəmli rusiyalı və əcnəbi alim, akademiyanın üzvləri, Rusiya Federasiyası (RF) Prezidenti Administrasiyasının, RF hökumətinin, federal nazirlik və idarələrin, RF Dövlət Dumasının nümayəndələri, RTA Qəyyumlar Şurasının üzvləri, görkəmli elm və dövlət xadimləri iştirak ediblər.
Yığıncaqda “Təhsil” və “Elm” milli layihələrinin həyata keçirilməsində Rusiya Təhsil Akademiyasının iştirakı, habelə RTA-nın inkişafına dair perspektiv planlar və ən yaxın genişmiqyaslı layihələr müzakirə edilib.
Yığıncağın ikinci hissəsində akademiyanın yeni üzvlərinin və onun idarəetmə orqanlarının nümayəndələrinin seçkiləri keçirilib.

Active memberof ANAS, Nargiz Pashayeva elected as academician (foreign member) of Russian Academy of Education Mar 06, 2019 | 09:35 / Important events
Rector of Lomonosov Moscow State University`s Baku branch, vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Nargiz Pashayeva has been unanimously elected as an academician (foreign member) of the Russian Academy of Education. Academician Nargiz Pashayeva`s membership was introduced by rector of Lomonosov Moscow State University, academician Viktor Sadovnichiy during the general meeting of members of the Russian Academy of Education.
About 200 outstanding Russian and foreign scientists, members of the Academy, representatives of the Presidential Administration and government of the Russian Federation, federal ministries and departments, State Duma, members of the Board of Trustees of the Russian Academy of Education participated in the voting.
Li-Yanki Hannelora (Swiss Confederation, German Federal Republic) and Francisco Pons (Spain, Swiss Confederation) were also elected foreign members of the RAN.