AMEA-nın vitse-prezidenti Nərgiz Paşayeva Rusiya Təhsil Akademiyasının akademiki (xarici üzvü) seçilib Mart 06, 2019 | 09:35 / Mühüm hadisələr
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva fevralın 27-də Rusiya Təhsil Akademiyasının (RTA) üzvlərinin ümumi yığıncağında M.V.Lomonosov adına MDU-nun rektoru, akademik Viktor Sadovniçin təqdimatına əsasən yekdilliklə RTA-nın akademiki (xarici üzvü) seçilib.
Rusiya Təhsil Akademiyasının yeni, o cümlədən xarici üzvləri maksimum dərəcədə şəffaf prosedur əsasında - gizli səsvermə yolu ilə, səslərin hesablanması üçün RF Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən keçirilən ümumrusiya seçkilərində istifadə edilən qaydalara analoji olan elektron vasitələr (KOİB) tətbiq edilməklə seçilib. Yığıncağa qatılan akademiya üzvlərinin hamısı səsvermədə iştirak edib.
Ümumi yığıncaqda 200-ə yaxın görkəmli rusiyalı və əcnəbi alim, akademiyanın üzvləri, Rusiya Federasiyası (RF) Prezidenti Administrasiyasının, RF hökumətinin, federal nazirlik və idarələrin, RF Dövlət Dumasının nümayəndələri, RTA Qəyyumlar Şurasının üzvləri, görkəmli elm və dövlət xadimləri iştirak ediblər.
Yığıncaqda “Təhsil” və “Elm” milli layihələrinin həyata keçirilməsində Rusiya Təhsil Akademiyasının iştirakı, habelə RTA-nın inkişafına dair perspektiv planlar və ən yaxın genişmiqyaslı layihələr müzakirə edilib.
Yığıncağın ikinci hissəsində akademiyanın yeni üzvlərinin və onun idarəetmə orqanlarının nümayəndələrinin seçkiləri keçirilib.

Академик НАНА Наргиз Пашаева избрана академиком (иностранным членом) Российской академии образования Мар 06, 2019 | 09:35 / Важные события
Ректор Бакинского филиала МГУ им. Ломоносова, вице-президент Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), академик Наргиз Пашаева 27-го февраля на Общем собрании членов Российской академии образования (РАО) по представлению ректора МГУ им. Ломоносова, академика В.А.Садовничего была единогласно избрана академиком (иностранным членом) РАО.
Новые, в том числе иностранные, члены Академии были определены в ходе максимально прозрачной процедуры – путем тайного голосования бюллетенями, с применением электронных средств подсчета голосов (КОИБ), аналогичных используемым в общероссийских выборах, проводимых Центризбиркомом РФ. В выборах участвовали все члены Академии, присутствующие на собрании.
Всего в заседании Общего собрания приняли участие около 200 видных российских и зарубежных ученых, членов Академии, представители Администрации Президента РФ, Правительства РФ, федеральных министерств и ведомств, Государственной Думы РФ, члены Попечительского совета РАО, видные государственные деятели и ученые. Основной темой обсуждения стало участие Российской академии образования в реализации национальных проектов «Образование», «Наука», а также перспективные планы развития РАО и ближайшие масштабные проекты. Во второй части собрания прошли выборы новых членов Академии и представителей органов ее управления.
Помимо профессора Наргиз Пашаевой, иностранными членами РАО также избраны Ли-Янки Ханнелора (Федеративная Республика Германия, Швейцарская Конфедерация) и Франциско Понс (Королевство Испания, Швейцарская Конфедерация).