MBBİ-də “Genom redaktəsi və onun mədəni bitkilərdə innovasiyaları” mövzusunda seminar keçirilib + Foto Mart 07, 2024 | 15:00 / Seminarlar
Martın 7-də Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Ahmad Naz MBBİ-nin müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları ilə tanış olub. Qonağa institutda aparılan elmi-tədqiqat işləri, alınan mühüm nəticələr haqqında ətraflı məlumat verilib. Daha sonra “Genom redaktəsi və onun mədəni bitkilərdə innovasiyaları” mövzusunda seminar keçirilib. Professor Ali Ahmad Naz genom redaktə texnologiyalarının tətbiq imkanları haqqında məlumat verib, mexanizmini izah edib və bu istiqamətdə apardıqları tədqiqatların uğurlu nəticələrini təqdim edib. Alimin çıxışı MBBİ-nin əməkdaşları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb və çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

В МББИ прошел семинар на тему «Редактирование генома и его инновации в культурных растениях» + Фото Мар 07, 2024 | 15:00 / Семинары
7 марта профессор Оснабрюкского университета прикладных наук Германии Али Ахмад Наз ознакомился с лабораториями ИМББ оснащенными современным оборудованием. Гостю была предоставлена подробная информация о проводимых в институте научно-исследовательских работах и полученных важных результатах. Позже состоялся семинар на тему «Редактирование генома и его инновации в культурных растениях». Профессор Али Ахмад Наз рассказал о возможностях применения технологий редактирования генома, объяснил механизм и представил успешные результаты исследований, проводимых в этом направлении. Выступление ученого было встречено сотрудниками МББИ с большим интересом. Вокруг выступления состоялись дискуссии и были даны ответы на многие вопросы