“Qlobal iqlim dəyişikliyi şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi: dəmyədə taxılçılığın inkişafı və müasir yanaşmalarla quraqlığa davamlılıq və məhsuldarlığın artırılması” mövzusunda tarla seminarı keçirilib + Foto May 31, 2024 | 09:24 / Seminarlar
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilmiş “Qlobal iqlim dəyişiklikləri şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi: dəmyədə taxılçılığın problemləri, müasir yanaşmalarla quraqlığa davamlılığın və məhsuldarlığın artırılması” mövzusunda tarla seminarı keçirilib.
Buğda bitkisini tədqiq edən alimlərin, seleksiyaçıların, gənc tədqiqatçıların və fermerlərin iştirak etdiyi tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini professor Elçin Zeynalov, Qobustan Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Məmmədov, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev, KTN Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin şöbə müdiri Cavanşir Təlai, “Qarabağ yem fabriki” MMC-nin direktoru Rafail Mahmudov, Qobustan BTS-in direktoru Atabəy Cahangirov, fermerlər və b. çıxış edərək dünyanı narahat edən ekoloji problemlərdən, iqlim dəyişiklikləri və onlara qarşı mübarizədə alim və mütəxəssislərin üzərinə düşən vəzifələrdən, bu günə kimi görülmüş və planlaşdırılan elmi fəaliyyətlərdən danışıblar.
Çıxış və müzakirələrdə qeyd edilib ki, klassik seleksiyanın imkanlarının tükəndiyi, əkin sahələrinin genişləndirilməsi imkanlarının daraldığı, qlobal iqlim dəyişikliklərinin intensivləşdiyi hazırkı dövrdə müasir, o cümlədən genom səviyyəsində tədqiqatların aparılması olduqca aktuallaşmışdır. Bütöv genomlar üzrə assosiasiyaların tədqiqi və yeni nəsil sekvens texnologiyaları - mürəkkəb əlamətlərlə əlaqəli genetik variantların identifikasiyası üçün bu gün elmi seleksiya və digər bitki tədqiqatları sahəsində mövcud olan ən güclü yanaşmalar hesab olunur.
Müasir metodlarla bitki tədqiqatlarının və elmi seleksiya işinin aparılması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Ərzaqlıq buğda ilə biz özümüzü ən azı 70-75 faiz təmin etməliyik” çağırışına elm adamlarının töhfəsi hesab edilə bilər. Bu istiqamətdə ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu və KTN Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyası uzun müddətdir ki, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri saxlayırlar. Artıq birgə tədqiqatlarla stres amillərinə davamlı və yüksək məhsuldar 2 genotip seçilərək yeni sort kimi dövlət sınağına təqdim edilmişdir. Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında bu genotiplərin təcrübəvi əkin sahələri salınmışdır.
Akademik İradə Hüseynova öz çıxışında diqqət çəkib ki, aqrar sahədə orta və uzun müddət üçün başlıca məqsədlərdən biri iqlim dəyişiklikləri və streslərin güclənməsi dövründə taxıl bitkilərinin, xüsusən strateji məhsul olan ərzaqlıq buğdanın məhsuldarlığının və keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının gəlirlərinin artırılmasına, kənd əhalisinin həyat qabiliyyətli inkişafına, ətraf mühitin mühafizəsi ilə rəqabətqabiliyyətli bölmənin təşəkkül tapmasına nail olmaqdan ibarətdir. Ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, iqlim dəyişmələrinin təsirinin yumşaldılması istiqamətində Azərbaycanda son illərdə ciddi addımlar atılıb, dünya birliyi tərəfindən də təqdir edilən tədbirlər görülüb. Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin yadigarı Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda KTN Əkinçilik ET İnstitutu ilə əməkdaşlıqda müvafiq istiqamətlərdə bir sıra mühüm fundamental və tətbiqi nailiyyətlər əldə olunub. Bu gün yüksək iqtisadi inkişaf dövrünü yaşayan Azərbaycan Respublikasının aqrar sahədə, o cümlədən taxılçılıqla bağlı mövcud olan bütün problemləri həll etməyə və beləliklə, idxaldan olan asılılıqdan xilas olmağa gücü və qüdrəti yetərincədir. Akademik İradə Hüseynova əminliyini bildirmişdir ki, ərazi bütövlüyü və suverenliyini təmin etmiş Azərbaycanda bu məqsədə də ən qısa zamanda nail olunacaqdır və bunda elmimizin də payı əhəmiyyətli olacaqdır.
Tarla seminarının sonunda nümunəvi əkin sahələrinə və tədqiqat prosesinə baxış keçirilib, geniş müzakirələr aparılıb.

A field seminar was held on "Food security in the face of global climate change: development of grain cultivation in the rainfed and increasing drought resistance and productivity with modern approaches". + Photo May 31, 2024 | 09:24 / Seminars
A field seminar on "Food security in the face of global climate change: development of grain cultivation in the rainfed and increasing drought resistance and productivity with modern approaches" was held at the Gobustan Regional Experiment Station with the joint organization of the Ministry of Agriculture, the Research Institute of Crop Husbandry and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education.
Vice president of ANAS, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies academician Irada Huseynova, deputy minister of Agriculture professor Elchin Zeynalov, head of Gobustan District Executive Power Adil Mammadov, director of the Research Institute of Crop Husbandry Faig Khudayev, head of Department of Agrarian Innovation Center Javanshir Talai, director of "Karabagh Fodder Factory" LLC Rafail Mahmudov, director of Gobustan RES Atabay Jahangirov, farmers and others talked about environmental problems that concern the world, climate changes and the duties of scientists and specialists in the fight against them, scientific activities that have been done and planned so far, at the event attended by wheat research scientists, breeders, young researchers and farmers.
In the speeches and discussions, it was noted that in the current era, when the possibilities of classical selection run out, the possibilities of expanding the cultivated areas are narrowing, and the global climate changes are intensifying, it is very important to conduct modern research, including at the genome level. Genome-wide association studies and next-generation sequencing technologies are considered the most powerful approaches available today in scientific breeding and other plant research for the identification of genetic variants associated with complex traits.
Carrying out plant research and scientific breeding with modern methods can be considered as the contribution of scientists to the call of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, "We must provide ourselves with wheat at least 70-75 percent". The Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA and the Gobustan Regional Experimental Station of the Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture have had a long history of effective collaboration in this area. Already, 2 genotypes resistant to stress factors and highly productive have been selected with joint research and submitted to the state test as a new variety. The Gobustan Regional Experimental Station has set up experimental fields for these genotypes.
Academician Irada Huseynova pointed out in her speech that one of the main goals for the medium and long term in the agricultural field is to achieve an increase in the productivity and quality of grain crops, especially the strategic product of wheat, and to increase the income of agricultural producers in the period of climate changes and increasing stress. In recent years, serious steps have been taken in Azerbaijan in the direction of improving the environment and mitigating the effects of climate change, measures appreciated by the world community have also been taken. Several important fundamental and applied achievements have been achieved in the relevant directions in cooperation with the Research Institiute of Crop Husbandry and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, a memorial of the great scientist and social and political figure Academician Jalal Aliyev.
The field session concluded with an overview of the sample fields and the study procedure, followed by substantial discussions.