Akademik İradə Hüseynova Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun Ağdam şəhərində keçirilmiş növbəti iclasında iştirak edib + Foto İyl 24, 2024 | 10:03 / Mühüm hadisələr
Ağdam şəhərində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda işçi qrupda təmsil olunan müvafiq dövlət qurumlarının və Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda Xüsusi Nümayəndəliyinin, Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin, Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin, eləcə də Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətlərinin nümayəndələri iştirak edib.
İclasda işçi qrup üzvləri və dəvət olunan digər qurumların nümayəndələri tərəfindən Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında infrastruktur layihələri həyata keçirilərkən ekoloji tələblərin icra vəziyyəti, mövcud mineral xammal yataqları və istifadə perspektivləri, torpaqların elektron kadastr uçotu işlərinin nəticələri, bu ərazilərin biomüxtəlifliyinin tədqiqi, bərk məişət tullantılarının idarə olunması barədə iştirakçılara məlumat verilmiş, bərpa və yenidənqurma işləri nəticəsində tikinti və söküntü tullantılarının həcminin artması ilə əlaqədar Ağdam rayonunda başlanılan təkrar emal fəaliyyətinin genişləndirilərək işğaldan azad edilmiş digər ərazilərdə tətbiqi, eyni zamanda bu rayonların meşə, yaşıllıq və əkin sahələrində baş verə biləcək yanğınlara qarşı qabaqlayıcı tədbirlərin səmərəliliyinin artırılması, bu sahədə birgə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi məqsədilə Əlaqələndirmə Qərargahı tərəfindən verilmiş tapşırıqların icrası ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
İşçi qrupunun üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova tədbirdə Qarabağ iqtisadi rayonunun biomüxtəlifliyi və onun tədqiqi ilə bağlı görülmüş işlərə dair məruzə ilə çıxış edib.

Academician Irada Huseynova took part in a regular of the Working Group on Environmental Issues held in Aghdam + Photo Jul 24, 2024 | 10:03 / Important events
A regular meeting of the Working Group on Environmental Issues of the Interdepartmental Center, operating under the Coordination Headquarters, created for the centralized resolution of issues in the territories liberated from occupation, was held in Aghdam.
At the meeting, the working group was represented by relevant government agencies, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli and Khojavend districts, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha district, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Lachin district, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Kalbajar district, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi, Aghdere and Khojaly districts, as well as representatives of the Restoration, Construction and Management Services.
The working group members and representatives of other invited institutions informed participants of the meeting about the environmental situation that has developed during the implementation of infrastructure projects in the Aghdam district, about mineral deposits and prospects for their use, the results of electronic cadastral registration of lands, the study of the biodiversity of these territories and the management of solid household waste. It was noted that as a result of restoration and reconstruction work, accompanied by construction and destruction, a large amount of waste is generated, and the waste recycling activities launched in the Aghdam district have been expanded and applied in other areas liberated from occupation. The tasks set by the Coordination Headquarters for further expansion of cooperation in order to increase the effectiveness of preventive measures against fires that may occur in forest, green and agricultural areas of these regions.
A member of the working group, Vice President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova, gave a report on the research conducted on the biodiversity in the Karabakh economic region.