Şəkidə iqlim dəyişikliyinə dair elmi-praktik konfrans keçirilib + Foto Avg 29, 2024 | 15:00 / Konfranslar, iclaslar
Avqustun 27-də Şəki şəhərində “Ətraf mühitin gücləndirilməsi: Maarifləndirmə və hüquq-mühafizə tədbirlərinin rolu” ECOLEAD layihəsi çərçivəsində “İqlim dəyişikliyinə qarşı yaşıllıqların qorunmasının akademik-elmi əsaslarının formalaşması” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev, Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının (İAP) Baş katibi Roel Dona, müxtəlif dövlət qurumlarının rəhbər vəzifəli şəxsləri iştirak ediblər.
Tədbirə başlamazdan öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Baş prokuror Kamran Əliyev çıxışında Azərbaycan xalqının və dövlətçiliyinin inkişafında misilsiz xidmətləri olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə respublikamızda ekoloji problemlərin həlli, ekoloji mühitin sağlamlaşdırılması istiqamətində görülən titanik fəaliyyətdən bəhs edib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi və güclü siyasi iradəsi sayəsində ölkəmizin beynəlxalq miqyasda qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə öndə yer aldığını qeyd edən Baş prokuror Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın yaxından iştirakı və dəstəyi ilə ekosistemin, eləcə də nadir flora və fauna növlərinin yaşaması və inkişaf etməsi üçün həyata keçirilən layihələrdən danışıb.
Konfransda çıxış edən Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov tədbirin Şəki şəhərində təşkilindən məmnunluğunu ifadə edib, ölkənin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfə verdiyini, aparılan kompleks tədbirlərin Şəki rayonu ərazisində də davam etdirildiyini bildirib.
Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının (İAP) Baş katibi Roel Dona Azərbaycan Prokurorluğunun ekoloji hüquqpozmalara qarşı mübarizə təcrübəsinin beynəlxalq və regional təşkilatlar, həmçinin digər ölkələrin prokurorluq qurumları tərəfindən təqdir olunduğunu qeyd edərək, qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı birgə mübarizənin əhəmiyyətindən danışıb.
Konfransda, həmçinin Baş prokurorun müavini Heydər Məmmədov, elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti İradə Hüseynova və müxtəlif dövlət qurumlarının rəsmi şəxsləri mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Konfransda “Azərbaycanın ekoloji siyasəti” və “Azərbaycan Respublikasında ekoloji hüquqpozmalara qarşı mübarizə” mövzularında videoçarxlar izlənilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A scientific-practical conference on climate change was held in Sheki + Photo Aug 29, 2024 | 15:00 / Conferences, assemblies
On August 27, a scientific-practical conference titled "Formation of the academic-scientific foundations for the protection of greenery against climate change" was held within the ECOLEAD project "Enhancing the environment: The role of education and law enforcement measures".
The conference was attended by Kamran Aliyev, Prosecutor General of Azerbaijan, Roel Dona, Secretary General of the International Association of Prosecutors (IAP), and senior officials from various government agencies.
Before starting the event the conference participants first observed a minute of silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the freedom of Azerbaijan.
In his speech, Prosecutor General Kamran Aliyev spoke about the titanic activity carried out in the direction of solving environmental problems and improving the ecological environment in our republic under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev, who had unparalleled services in the development of the Azerbaijani people and statehood.
Noting that thanks to the leadership and strong political will of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, a worthy successor of the political course of the Great Leader Heydar Aliyev, with the direct participation and support of First Vice-President Mehriban Aliyeva, our country is at the forefront of the fight against global climate change at the international level, the Prosecutor General also spoke about the projects implemented for the life and development of the ecosystem, as well as rare species of flora and fauna..
Speaking at the conference, the head of the executive power of the city of Sheki Elkhan Usubov expressed satisfaction with the organization of the event in the city of Sheki. He emphasized that the Sheki region has contributed to the national, regional, and global protection of the environment and the prevention of climate change in the country. He noted that comprehensive measures continue to be carried out in the region.
Secretary General of the International Association of Prosecutors (IAP) Roel Dona noted that the experience of the Azerbaijani prosecutor's office in combating environmental crimes is valued by international and regional organizations, as well as prosecutorial institutions of other countries, and spoke about the importance of jointly combating global climate change.
At the conference, Deputy Prosecutor General Heydar Mammadov, Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov, Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Irada Huseynova and officials of representatives of various government agencies spoke on this topic.
At the conference, videos on the topics of “Environmental policy of Azerbaijan” and “Combating environmental violations in the Republic of Azerbaijan” were viewed, and questions from participants were answered.