AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında analaşma memorandumu imzalanıb Sen 05, 2024 | 15:22 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Almaniyanın   Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında elmi əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb. Memorandumu AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu tərəfindən institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, Maks Plank İnstitutu tərəfindən isə institutun icraçı direktoru professor Johannes Kraus imzalayıblar. Qeyd edək ki, Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutuna nəsli kəsilmiş homininlərin genomları və insan təkamülü ilə bağlı kəşflərinə görə 2022-ci ildə Fiziologiya və Tibb sahəsində Nobel mükafatı almiş professor Paabo Svante rəhbərlik edir. Memorandumun şərtlərinə görə bu təşkilatlar arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələri ilkin mərhələdə 5 il müddətinə nəzərdə tutulur və ehtiyac yaranasa bu müddətin daha 2 il uzadılması mümkün olacaqdır. Memorandumda əsasən palegenetika, arxeologiya, DNT/RNT sekvensi, bioinformatika və digər biomolekulyar metodların mənimsənilməsi sahəsində treninqləri, həmçinin birgə elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsini əhatə edən hərtərəfli akademik əməkdaşlıq nəzərdə tutulub. Birgə tədqiqat layihələri Azərbaycanın arxeoloji abidələrindən əldə olunan bioloji nümunələrin tarixi, təkamül və bioloji əhəmiyyətinin araşdırılmasına yönəldilicəkdir. Bundan başqa tərəflər arasında təcrübə mübadiləsini təmin etmək məqsədi ilə hər iki tərəfdin üzvlərinin/tələbələrin layihələrin həyata keçirilməsi prosesində nümunələrin toplanması və laborator işlərə cəlb edilməsi, həmçinin hər iki tərəfdən uyğun mütəxəssislərin vaxtaşırı mühazirələrinin təşkili də memorandumun şərtləri sırasına daxildir. Memorandumda tərəflərin hüquq və mükələfiyyətləri, məsuliyyətləri, intellektual mülkiyyətin qorunması, əldə olunan nəticələrin konfidensiallığının müəyyən şərtlər daxilində, müəyyən vaxta qədər qorunması və s. kimi məsələlərə də toxunulmuşdur.
Qeyd edək ki, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertantı, institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Rüstəmova 2022 və 2023-cü illərdə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi ezamiyyədə olmuşdur.

Подписан меморандум о взаимопонимании между Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНП АР и Институтом эволюционной антропологии Макса Планка. Сен 05, 2024 | 15:22 / Важные события
Подписан официальный меморандум о научном сотрудничестве между Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНП АР и Институтом эволюционной антропологии Макса Планка Германии. Меморандум подписали генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНП АР, академик Ирада Гусейнова и исполнительный директор Института Макса Планка профессор Йоханнес Краус. Стоит отметить, что Институт эволюционной антропологии Макса Планка возглавляет профессор Паабо Сванте, получивший Нобелевскую премию по физиологии и медицине в 2022 году за открытия, связанные с геномами вымерших гомининов и эволюцией человека. Согласно условиям меморандума, отношения научного сотрудничества между этими организациями на начальном этапе предусматриваются сроком на 5 лет, при необходимости этот срок можно будет продлить еще на 2 года. Меморандум предусматривает всестороннее академическое сотрудничество, которое в основном включает обучение в области палеогенетики, археологии, секвенирования ДНК/РНК, биоинформатики и других биомолекулярных методов, а также реализацию совместных научно-исследовательских проектов. Совместные исследовательские проекты будут направлены на изучение исторического, эволюционного и биологического значения биологических образцов, полученных в результате проведения раскопок археологических памятников Азербайджана. Кроме того, чтобы обеспечить обмен опытом между сторонами, члены/студенты обеих сторон будут участвовать в сборе образцов и лабораторных работах в рамках реализации проектов, а также в организация периодических лекций специалистами с обеих сторон также включена в условия меморандума. В меморандуме прописаны пункты о правах и обязанностях, ответственностях сторон, защита интеллектуальной собственности, защита конфиденциальности полученных результатов при определенных условиях, до определенного времени и т.д.
Отметим, что Заринтадж Рустамова, докторант, научный сотрудник лаборатории популяционной геномики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНП АР, находилась с научным визитом в Институте эволюционной антропологии Макса Планка в 2022 и 2023 годы.