AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında analaşma memorandumu imzalanıb Sen 05, 2024 | 15:22 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Almaniyanın   Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında elmi əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb. Memorandumu AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu tərəfindən institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, Maks Plank İnstitutu tərəfindən isə institutun icraçı direktoru professor Johannes Kraus imzalayıblar. Qeyd edək ki, Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutuna nəsli kəsilmiş homininlərin genomları və insan təkamülü ilə bağlı kəşflərinə görə 2022-ci ildə Fiziologiya və Tibb sahəsində Nobel mükafatı almiş professor Paabo Svante rəhbərlik edir. Memorandumun şərtlərinə görə bu təşkilatlar arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələri ilkin mərhələdə 5 il müddətinə nəzərdə tutulur və ehtiyac yaranasa bu müddətin daha 2 il uzadılması mümkün olacaqdır. Memorandumda əsasən palegenetika, arxeologiya, DNT/RNT sekvensi, bioinformatika və digər biomolekulyar metodların mənimsənilməsi sahəsində treninqləri, həmçinin birgə elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsini əhatə edən hərtərəfli akademik əməkdaşlıq nəzərdə tutulub. Birgə tədqiqat layihələri Azərbaycanın arxeoloji abidələrindən əldə olunan bioloji nümunələrin tarixi, təkamül və bioloji əhəmiyyətinin araşdırılmasına yönəldilicəkdir. Bundan başqa tərəflər arasında təcrübə mübadiləsini təmin etmək məqsədi ilə hər iki tərəfdin üzvlərinin/tələbələrin layihələrin həyata keçirilməsi prosesində nümunələrin toplanması və laborator işlərə cəlb edilməsi, həmçinin hər iki tərəfdən uyğun mütəxəssislərin vaxtaşırı mühazirələrinin təşkili də memorandumun şərtləri sırasına daxildir. Memorandumda tərəflərin hüquq və mükələfiyyətləri, məsuliyyətləri, intellektual mülkiyyətin qorunması, əldə olunan nəticələrin konfidensiallığının müəyyən şərtlər daxilində, müəyyən vaxta qədər qorunması və s. kimi məsələlərə də toxunulmuşdur.
Qeyd edək ki, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biologiya ixtisası üzrə dissertantı, institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Rüstəmova 2022 və 2023-cü illərdə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi ezamiyyədə olmuşdur.

A memorandum of understanding was signed between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR and the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. Sep 05, 2024 | 15:22 / Important events
An official memorandum of scientific cooperation was signed between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR and the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology of Germany. The memorandum was signed by the Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, Academician Irada Huseynova and the Executive Director of the Max Planck Institute, Professor Johannes Kraus. It is worth noting that the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology is headed by Professor Paabo Svante, who was awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 2022 for discoveries related to the genomes of extinct hominins and human evolution. According to the terms of the memorandum, the scientific cooperation between these organizations is initially foreseen for 5 years, which may be extended for a further 2 years if necessary. The memorandum provides for extensive academic cooperation, including training in palaeogenetics, archaeology, DNA/RNA sequencing, bioinformatics and other biomolecular methods, and the implementation of joint research projects. Joint research projects will aim to study the historical, evolutionary and biological significance of biological samples obtained from excavations at archaeological sites in Azerbaijan. In addition, in order to ensure the exchange of experience between the parties, members/students from both sides will participate in sample collection and laboratory work within the framework of the projects, and the organization of regular lectures by specialists from both sides is also included in the terms of the memorandum. The memorandum contains clauses on the rights and obligations, responsibilities of the parties, protection of intellectual property, protection of the confidentiality of the results obtained under certain conditions, until a certain date, etc.
It should be noted that Zarintaj Rustamova, a PhD student and research fellow at the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, was on a scientific visit to the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology in 2022 and 2023.