Azərbaycanda Dövlət Suverenliyi Günü təsis edildi ,Video Sen 20, 2024 | 12:00 / Mühüm hadisələr
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, hər il sentyabrın 20-si Azərbaycanda Dövlət Suverenliyi Günü kimi qeyd ediləcək.
Sərəncamda deyilir: “2023-cü il sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının tərksilah edilərək torpaqlarımızdan çıxarılması, həmin ərazilərdə Azərbaycan Respublikası konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə antiterror əməliyyatına başlanmışdır. Cəmi 23 saat davam etmiş və sentyabrın 20-də başa çatmış əməliyyat nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu qarşısına qoyulmuş bütün vəzifələri yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmişdir. Beləliklə, növbəti parlaq Qələbə nəticəsində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi tam bərpa edilmişdir. Azərbaycan xalqının həyatında müstəsna əhəmiyyət kəsb edən şanlı Zəfər sayəsində bu gün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı suverenliyimizin bərqərar olduğu bütün ərazilərdə əzəmətlə dalğalanmaqdadır.
Hər bir xalq üçün öz taleyinə sahib olmaq, müstəqil dövlətini yaradaraq inkişaf etdirmək onun ən böyük nailiyyətidir. Tarixin müxtəlif mərhələlərində üzləşdiyi çətinliklərə, işğala, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, heç bir qüvvə xalqımızın müstəqillik, dövlətçilik əzmini sarsıda bilməmişdir. Azərbaycan xalqı bu gün öz müstəqil dövlətinə sahibdir, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı hesabına əldə edilmiş ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz xalqımızın milli sərvətidir.”

В Азербайджане учрежден День государственного суверенитета ,Видео Сен 20, 2024 | 12:00 / Важные события
Президент Ильхам Алиев подписал Указ об установлении Дня государственного суверенитета в Азербайджанской Республике.  Согласно указу, ежегодно в Азербайджане 20 сентября будет отмечаться как День государственного суверенитета.
В приказе говорится: «19 сентября 2023 года была начата антитеррористическая операция в целях предотвращения широкомасштабных провокаций, совершенных в Карабахском экономическом районе Азербайджана, разоружения и вывода остатков армянских вооруженных сил с наших земель и восстановления конституционного устройства Азербайджанской Республики в этих областях.  В результате операции, продлившейся всего 23 часа и завершившейся 20 сентября, отважная азербайджанская армия с высоким профессионализмом выполнила все поставленные перед ней задачи.  Таким образом, в результате очередной блестящей Победы, суверенитет Азербайджанской Республики был полностью восстановлен.  Благодаря славной Победе, имеющей исключительное значение в жизни азербайджанского народа, сегодня Государственный Флаг Азербайджанской Республики величественно реет на всех территориях, где установлен наш суверенитет.
Для каждого народа, владеющего своей судьбой, создание и развитие своего независимого государства является величайшим достижением.  Несмотря на трудности, оккупацию и лишения, с которыми пришлось столкнуться на различных этапах истории, никакая сила не смогла поколебать стремление нашего народа к независимости и государственности.  Сегодня азербайджанский народ имеет свое независимое государство, наша территориальная целостность и суверенитет, добытые ценой крови наших героических солдат и офицеров, наших шахидов, являются национальным достоянием нашего народа».