İnstitutun elmi işçisi Naimə Niyazovanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib  + Foto Sen 26, 2024 | 14:25 / Mühüm hadisələr
26 sentyabr 2024-cü il tarixində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bioadaptasiya laboratriyasının elmi işçisi Naimə Niyazovanın "Tomat sortlarının (Solanum Lycopersicum L.) quraqlıq stresi, rehidratasiya və potensial biostimulyatorların təsirinə cavab reaksiyalarının tədqiqi" mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. 2406.02 “Biokimya” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən işin rəhbərləri MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və İtalya Respublikası Florensiya şəhərində yerləşən İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutunun əməkdaşı Dr. Biancaelena Masertidir.
İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi yerli və İtaliya mənşəli tomat sortlarının quraqlıq stresi, rehidratasiya və potensial biostimulyatorların təsirinə cavab reaksiyalarının öyrənilməsi olub. Tomat bitkisinin ətraf mühitin stres faktorlarına davamlılığın artrılması və məhsul itkisinin minimum həddə çatdırılması həm əhalinin ərzaq təhlükəsizninliyinin təmin edilməsi, həm də iqtisadi itkinin qarşısının alıması cəhətdən böyük əhəmiyyət kəsb edir. Dissertaiya işində  Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nostoc piscinale sianobakteriyasından və makroyosundan əldə edilmiş ekstraktın tomat bitkisinə biostimulyator və antifunqal təsiri tədqiq edilib.
Təqdimatdan sonra rəyçilərin çıxışları dinlənilib və dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Naimə Niyazova  verilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

The preliminary discussion of the dissertation submitted by Naima Niyazova, a researcher of the institute, to get a PhD degree, was held   + Photo Sep 26, 2024 | 14:25 / Important events
On September 26, 2024, the preliminary discussion of Naima Niyazova's dissertation on the topic "Study of the responses of tomato varieties (Solanum Lycopersicum L.) to the effects of drought stress, rehydration, and potential biostimulants" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR. The supervisors of the work submitted to receive a PhD in biology in the speciality 2406.02 "Biochemistry" are the director general of IMBB, academician Irada Huseynova and the employee of the Institute for Sustainable Plant Protection of the Italian National Research Council, Biancaelena Maserti.
The applicant explained the main provisions of the dissertation and gave detailed information about the results she received. She noted that the main goal of the dissertation was to study the responses of local and Italian tomato varieties to drought stress, rehydration, and potential biostimulants. Increasing the tomato plant's resistance to environmental stress factors and reducing yield loss is critical for assuring population food security and avoiding economic losses. The biostimulant and antifungal effect of the extract obtained from the cyanobacterium Nostoc piscinale and macroalgae on the tomato plant was studied for the first time in Azerbaijan in the dissertation work.
The reviewers' speeches were heard after the presentation, and substantial discussions were made about the dissertation. Naima Niyazova answered the questions and conveyed her views to the reviews and suggestions. At the end of the meeting, a decision was made to let the dissertation work to the next stage of defense.