27 sentyabr - Anım günüdür + Foto Sen 27, 2024 | 15:10 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları 2-ci Fəxri Xiyabanda Vətən müharibəsi şəhidlərinin məzarlarını ziyarət edib, qəbirləri üstünə gül-çiçək dəstələri qoyub onların ruhuna dualar oxuyublar. Daha sonra institutda 27 sentyabr - Anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Öncə Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Yığıncağı giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Ermənistanın Respublikasının ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başladığını qeyd edib. Azərbaycan 44 günlük müharibə dövründə “Dəmir yumruq” əməliyyatı həyata keçirməklə erməni qəsbkarlarını darmadağın etdi. Nəticədə Ermənistan kapitulyasiya aktı imzalamağa məcbur oldu. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Azərbaycanın qəhrəman oğulları 30 ilə yaxın düşmən tapdağında olan torpaqlarımızı işğaldan azad edərək, Azərbaycan xalqına böyük qələbə bəxş etdilər. Akademik İradə Hüseynova MBBİ kollektivinin əməkdaşlarının arasında da Birinci Qarabağ müharibəsinin əlilləri və iştirakçılarının, İkinci Qarabağ müharibəsində yaxınlarını itirən, övladları qazi olan əməkdaşların olduğunu xüsusi qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, şəhid və qazi ailələrinin üzvləri və yaxınları - institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, laboratoriya müdiri, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev, elmi işçilər Aygün Sadiqova, Turanə İsgəndərova, institutun Mülki müdafiə qərargahının rəisi Mikayıl Paşayev, Təchizat və xidmət şöbəsinin əməkdaşları Nəsibə Abdullayeva və Fəzail Məmmədov çıxış edərək şəhidlərimizin müqəddəs xatirəsini dərin ehtiram, sonsuz sevgi və qürurla yad ediblər.

September 27 is Memorial Day + Photo Sep 27, 2024 | 15:10 / Events
Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR visited the graves of the martyrs of the Patriotic War in the 2nd Alley of Martyrs, laid flowers on their graves and prayed for their souls. Later, an event was held at the institute on September 27 - Memorial Day. First, a minute of silence was observed to honor the martyrs who died for the Motherland. The general director of the institute, academician Irada Huseynova, who opened the meeting with an introductory speech, noted that in response to the next military aggression of the Republic of Armenia against our country, which began on September 27, 2020, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief started the Patriotic War in order to liberate our occupied lands. During the 44-day war, Azerbaijan defeated the Armenian usurpers by carrying out the "Iron Fist" operation. As a result, Armenia was forced to sign the act of capitulation. The second Karabakh War was written in golden letters in the history of Azerbaijan. The heroic sons of Azerbaijan freed our lands which have been occupied for nearly 30 years and gave a great victory to the people of Azerbaijan.
At the event, the corresponding member of ANAS, Ibrahim Azizov, members and relatives of the families of martyrs and veterans - executive director of the institute, PhD Alamdar Mammadov, Head of the laboratory, PhD Nurmammad Mustafayev, researchers Aygun Sadigova, Turana Isgandarova, head of the Institute's Civil Defense Headquarters Mikayil Pashayev, employees of the Supply and Service Department Nasiba Abdullayeva and Fazail Mammadov spoke and commemorated the holy memory of our martyrs with deep respect, infinite love and pride.