27 sentyabr - Anım günüdür + Foto Sen 27, 2024 | 15:10 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları 2-ci Fəxri Xiyabanda Vətən müharibəsi şəhidlərinin məzarlarını ziyarət edib, qəbirləri üstünə gül-çiçək dəstələri qoyub onların ruhuna dualar oxuyublar. Daha sonra institutda 27 sentyabr - Anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Öncə Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Yığıncağı giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Ermənistanın Respublikasının ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başladığını qeyd edib. Azərbaycan 44 günlük müharibə dövründə “Dəmir yumruq” əməliyyatı həyata keçirməklə erməni qəsbkarlarını darmadağın etdi. Nəticədə Ermənistan kapitulyasiya aktı imzalamağa məcbur oldu. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Azərbaycanın qəhrəman oğulları 30 ilə yaxın düşmən tapdağında olan torpaqlarımızı işğaldan azad edərək, Azərbaycan xalqına böyük qələbə bəxş etdilər. Akademik İradə Hüseynova MBBİ kollektivinin əməkdaşlarının arasında da Birinci Qarabağ müharibəsinin əlilləri və iştirakçılarının, İkinci Qarabağ müharibəsində yaxınlarını itirən, övladları qazi olan əməkdaşların olduğunu xüsusi qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, şəhid və qazi ailələrinin üzvləri və yaxınları - institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, laboratoriya müdiri, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev, elmi işçilər Aygün Sadiqova, Turanə İsgəndərova, institutun Mülki müdafiə qərargahının rəisi Mikayıl Paşayev, Təchizat və xidmət şöbəsinin əməkdaşları Nəsibə Abdullayeva və Fəzail Məmmədov çıxış edərək şəhidlərimizin müqəddəs xatirəsini dərin ehtiram, sonsuz sevgi və qürurla yad ediblər.

27 сентября – День памяти + Фото Сен 27, 2024 | 15:10 / Мероприятия
Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР посетили могилы шехидов Отечественной войны во 2-ой Аллее Почетного захоронения, возложили цветы к их могилам и помолились за их души. Позже, в институте состоялось мероприятие, посвященное 27 сентября – Дню памяти. Сначала присутствовавшие минутой молчания почтили память мучеников, павших за Родину. Генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, открыв заседание вступительной речью, отметила, что в ответ на очередную военную агрессию Республики Армения против нашей страны, начавшуюся 27 сентября 2020 года, Вооруженные Силы Азербайджанской Республики под руководством Главнокомандующего вступиили в войну с целью освобождения наших оккупированных земель. В ходе 44-дневной Отечественной войны Азербайджан разгромил армянских оккупантов, проведя операцию «Железный кулак». В результате, Армения была вынуждена подписать акт о капитуляции. Вторая Карабахская война вписана золотыми буквами в историю Азербайджана. Героические сыны Азербайджана освободили наши земли от оккупации врага, которая длилась почти 30 лет, и подарили азербайджанскому народу великую победу. Академик Ирада Гусейнова особо отметила, что среди сотрудников коллектива ИМББ есть участники Первой Карабахской войны, сотрудники, потерявшие своих близких во Второй Карабахской войне, и имеющие детей - ветеранов.
На мероприятии также выступили член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, члены и родственники семей шехидов и ветеранов: исполнительный директор института д.ф. по б. Аламдар Мамедов, заведующий лабораторией д.ф. по б. Нурмамед Мустафаев, научные сотрудники Айгюн Садыгова, Туране Искендерова, начальник штаба Гражданской обороны института Микаил Пашаев, сотрудники отдела снабжения и обслуживания Насиба Абдуллаева и Фазаил Мамедов. Участники мероприятия с глубоким уважением, бесконечной любовью и гордостью почтили светлую память наших шехидов.