Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının Redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiqlənib Okt 28, 2024 | 16:32 / Rəsmi sənədlər
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 1 noyabr tarixli 636 nömrəli Sərəncamının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2018, № 11, maddə 2292 (Cild I) 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının redaksiya heyətinin tərkibi aşağıdakı redaksiyada verilsin:
“Redaksiya heyətinin sədri
Əliyev İlham Heydər oğlu – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Redaksiya heyəti sədrinin müavinləri:
Əli Zadə Akif Ağa Mehti oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru
Quliyev İbrahim Said oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti
Rzayev Anar Rəsul oğlu – Xalq yazıçısı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının baş redaktoru
Həbibbəyli İsa Əkbər oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın prezidenti
Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının məsul katibi
Nağıyev Tofiq Murtuza oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru
Redaksiya heyətinin üzvləri:
Abdullayev Kamal Mehdi oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Xalq yazıçısı, Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru
Abıyev Ağacan Qulam oğlu – texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, professor
Bədəlbəyli Fərhad Şəmsi oğlu – Xalq artisti, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru
Bilalov Bilal Telman oğlu – AMEA-nın müxbir üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun şöbə müdiri
Budaqov Tahir Yaqub oğlu – Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin sədri
Cəfərov Nizami Qulu oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru
Cəlilov Namiq Sərdar oğlu – AMEA-nın müxbir üzvü, Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru
Eldarov Ömər Həsən oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Xalq rəssamı
Ələkbərov Urxan Kazım oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru
Əlquliyev Rasim Məhəmməd oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru
Əliyev Telman Abbas oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın müşaviri
Əliyeva Fərəh Şirməmməd qızı – Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri
Əli-zadə Firəngiz Əli Ağa qızı – AMEA-nın müxbir üzvü, Xalq artisti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri
Fərzəliyev Vaqif Məcid oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru
Hacıyev İsmayıl Muxtar oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın Naxçıvan bölməsinin sədri
Həşimov Arif Məmməd oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın akademik-katibi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun baş direktoru
Hüseynova İradə Məmməd qızı – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru
Xəlilov Fərhad Qurban oğlu – Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri
İsmayılov Amin İsmayıl oğlu – AMEA-nın müxbir üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri
Kərimli Teymur Həşim oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru
Qədirov Fəxrəddin Əbülfət oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru
Qəribov Adil Abdulxalıq oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın müşaviri
Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın müşaviri
Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü
Məhərrəmov Abel Məmmədəli oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri
Məmmədov Qərib Şamil oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın müşaviri
Məmmədov Nazim Timur oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri
Muradov Şahbaz Musa oğlu – AMEA-nın müxbir üzvü, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri
Mustafayev Şahin Məcid oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü
Paşayev Arif Mir Cəlal oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru
Rəsulov Əsgər Adil oğlu – Azərbaycan Respublikası Milli Arxiv İdarəsinin rəisi
Səmədzadə Ziyad Əliabbas oğlu – AMEA-nın həqiqi üzvü
Şükürov Kərim Kərəm oğlu – AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş direktoru
Vəlixanova Nailə Məmmədəli qızı – AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru.”.

Утвержден новый состав редакционного совета Азербайджанской национальной энциклопедии Окт 28, 2024 | 16:32 / Официальные документы
Состав редакционной коллегии Азербайджанской национальной энциклопедии, утвержденной частью 1 Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 1 ноября 2018 года номер 636 (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2018 год, номер 11, статья 2292 (том I), дать в следующей редакции:
«Председатель редакционной коллегии
Алиев Ильхам Гейдар оглу – Президент Азербайджанской Республики
заместители председателя редакционной коллегии:
Али Заде Акиф Ага Мехти оглу – действительный член НАНА, генеральный директор Института геологии и геофизики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Гулиев Ибрагим Саид оглу - действительный член НАНА, вице-президент НАНА,
Рзаев Анар Расул оглу – народный писатель, председатель Союза писателей Азербайджана
главный редактор Азербайджанской национальной энциклопедии
Габиббейли Иса Акбер оглу – действительный член НАНА, президент НАНА
ответственный секретарь Азербайджанской национальной энциклопедии
Нагиев Тофиг Муртуза оглу - действительный член НАНА, вице-президент НАНА, директор Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия»
члены редакционной коллегии:
Абдуллаев Кямал Мехди оглу - действительный член НАНА, Народный писатель, ректор Азербайджанского университета языков
Абыев Агаджан Гулам оглу – доктор философии по техническим наукам, профессор
Бадалбейли Фархад Шамси оглу – Народный артист, ректор Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли
Билалов Билал Тельман оглу – член-корреспондент НАНА, заведующий отделом Института математики и механики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Будагов Тахир Ягуб оглу – председатель Государственного комитета статистики Азербайджанской Республики
Джафаров Низами Гулу оглу - действительный член НАНА, директор Центра Ататюрка в Азербайджане
Джалилов Намиг Сардар оглу – член-корреспондент НАНА, генеральный директор Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси
Эльдаров Омар Гасан оглу – действительный член НАНА, Народный художник
Алекберов Урхан Кязым оглу – действительный член НАНА, ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики
Алгулиев Расим Мухаммед оглу – действительный член НАНА, вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Алиев Тельман Аббас оглу – действительный член НАНА, советник НАНА
Алиева Фарах Ширмамед гызы – заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики
Али-заде Фирангиз Али Ага гызы - член-корреспондент НАНА, Народная артистка, председатель Союза композиторов Азербайджана
Фарзалиев Вагиф Меджид оглу – действительный член НАНА, генеральный директор Института химии присадок имени академика Али Гулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Гаджиев Исмаил Мухтар оглу – действительный член НАНА, председатель Нахчыванского отделения НАНА
Гашимов Ариф Мамед оглу – действительный член НАНА, академик-секретарь НАНА, генеральный директор Института физики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Гусейнова Ирада Мамед гызы – действительный член НАНА, вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Халилов Фархад Гурбан оглу – Народный художник, председатель Союза художников Азербайджана
Исмаилов Амин Исмаил оглу – член-корреспондент НАНА, заведующий лабораторией Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Керимли Теймур Гашим оглу – действительный член НАНА, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА
Гадиров Фахраддин Абульфат оглу – действительный член НАНА, генеральный директор Института нефти и газа Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Гарибов Адиль Абдулхалыг оглу – действительный член НАНА, советник НАНА
Махмудов Ягуб Микаил оглу – действительный член НАНА, советник НАНА
Мехтиев Рамиз Энвер оглу – действительный член НАНА
Магеррамов Абель Мамедали оглу – действительный член НАНА, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета
Мамедов Гариб Шамиль оглу – действительный член НАНА, советник НАНА
Мамедов Назим Тимур оглу – действительный член НАНА, заведующий лабораторией Института физики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Мурадов Шахбаз Муса оглу – член-корреспондент НАНА, заведующий отделом Института экономики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики
Мустафаев Шахин Меджид оглу – действительный член НАНА
Пашаев Ариф Мир Джалал оглу – действительный член НАНА, ректор Национальной академии авиации
Расулов Аскер Адиль оглу – начальник Национального архивного управления Азербайджанской Республики
Самедзаде Зияд Алиаббас оглу – действительный член НАНА
Шукюров Керим Керем оглу – генеральный директор Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА
Велиханова Наиля Мамедали гызы – действительный член НАНА, директор Национального музея истории Азербайджана.».