AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev 28 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin və NATO təşkilatlarının birgə təşəbbüsü ilə keçirilmiş Enerji Təhlükəsizliyi və Ətraf mühit üzrə Ekspertlər səviyyəsində Azərbaycan–NATO Dəyirmi Masasında iştirak edib. Tədbir iştirakçıları “Azərbaycanın və regionun Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolu”, “Mühüm enerji infrastrukturunun mühafizəsi”, “İqlim dəyişikliyi və enerji təhlükəsizliyi” istiqamətləri üzrə çıxışları dinləyib, Avropanın enerji keçidinə regionun verə biləcəyi töhfələr, regionun mühüm enerji infrastrukturuna qarşı yarana biləcək təhlükələr və onların aradan qaldırılması, təhlükəsizliyin gücləndirilməsi yolları kimi məsələləri müzakirə ediblər. Müzakirə olunan digər bir problem Azərbaycanda bərpa olunan enerji istehsalına iqlim dəyişmələrinin təsiri, regionda iqlim dəyişmələrinin təsirinin azaldılması yolları olub. İclasda tanınmış ekspertlər M.Riçi, K. Rumkunayte, M. Terterov, F. Kornelin və həmçinin Z.Nağıyev, R. Verdiyev kimi Azərbaycan ekspertlərinin çıxışları maraq doğurub.

Yashar Feyziyev, head of the Photobioenergetics laboratory, doctor of biological sciences, participated in the Azerbaijan-NATO roundtable Oct 30, 2024 | 09:40 / Conferences, assemblies
Yashar Feyziyev, head of the Photobioenergetics laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, doctor of biological sciences, participated in the Azerbaijan-NATO roundtable at the level of Experts on Energy Security and Environment held on October 28, 2024 under the joint initiative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and NATO organizations. The participants of the event listened to speeches on "The role of Azerbaijan and the region in Europe's energy security", "Protection of important energy infrastructure", "Climate change and energy security", and they discussed issues such as the contributions of the region to the energy transition of Europe, the threats that may arise to the important energy infrastructure of the region and their elimination, ways to strengthen security. Another problem that was discussed was the impact of climate change on renewable energy production in Azerbaijan, ways to reduce the impact of climate change in the region. At the meeting, the speeches of the well-known experts M. Richi, K. Rumkunayte, M. Terterov, F. Kornelin, as well as Z. Nagiyev, R. Verdiyev, and other Azerbaijani experts aroused interest.