AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev 28 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin və NATO təşkilatlarının birgə təşəbbüsü ilə keçirilmiş Enerji Təhlükəsizliyi və Ətraf mühit üzrə Ekspertlər səviyyəsində Azərbaycan–NATO Dəyirmi Masasında iştirak edib. Tədbir iştirakçıları “Azərbaycanın və regionun Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolu”, “Mühüm enerji infrastrukturunun mühafizəsi”, “İqlim dəyişikliyi və enerji təhlükəsizliyi” istiqamətləri üzrə çıxışları dinləyib, Avropanın enerji keçidinə regionun verə biləcəyi töhfələr, regionun mühüm enerji infrastrukturuna qarşı yarana biləcək təhlükələr və onların aradan qaldırılması, təhlükəsizliyin gücləndirilməsi yolları kimi məsələləri müzakirə ediblər. Müzakirə olunan digər bir problem Azərbaycanda bərpa olunan enerji istehsalına iqlim dəyişmələrinin təsiri, regionda iqlim dəyişmələrinin təsirinin azaldılması yolları olub. İclasda tanınmış ekspertlər M.Riçi, K. Rumkunayte, M. Terterov, F. Kornelin və həmçinin Z.Nağıyev, R. Verdiyev kimi Azərbaycan ekspertlərinin çıxışları maraq doğurub.

Руководитель лаборатории фотобиоэнергетики, доктор биологических наук Яшар Фейзиев принял участие в круглом столе Азербайджан-НАТО Окт 30, 2024 | 09:40 / Конференции, встречи
Заведующий лабораторией фотобиоэнергетики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, доктор биологических наук Яшар Фейзиев принял участие в круглом столе Азербайджан-НАТО на уровне экспертов по энергетической безопасности и окружающей среде, проведенном 28 октября 2024 года по совместной инициативе Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики и организаций НАТО. Участники мероприятия заслушали выступления на тему «Роль Азербайджана и региона в энергетической безопасности Европы», «Защита важной энергетической инфраструктуры», «Изменение климата и энергетическая безопасность» и обсудили такие вопросы, как вклад региона в энергетический переход Европы, потенциальные угрозы, которые могут возникнуть в важной энергетической инфраструктуре региона, их устранение и пути укрепления безопасности. Еще одной проблемой, которая обсуждалась, было влияние изменения климата на производство возобновляемой энергии в Азербайджане и поиск путей снижения воздействия изменения климата в регионе. На встрече большой интерес вызвали выступления известных международных экспертов М.Ричи, К.Румкунайте, М.Тертеров, Ф.Корнелин, а также азербайджанских экспертов - З.Нагиева, Р.Вердиева.