MBBİ-nin Fotobioenergetika laboratoriyasının əməkdaşları “Antiçirkləndirici boyalar” dəyirmi masasında iştirak ediblər + Foto Okt 31, 2024 | 03:37 / Konfranslar, iclaslar
31 Oktyabr 2024-cü il tarixində Fotobioenergetika laboratoriyasının əməkdaşları – biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Feyziyev, Ruslan Süleymanov və Könül Cümşüdlü Dokuz Eylül Universitetinin (izmir, Türkiyə) professoru, Dr. Levent Çavas tərəfindən internet üzərindən təşkil olunmuş “Antiçirkləndirici boyalar” dəyirmi masasında iştirak ediblər. Prof. L.Çavas dəniz qurğularında (gəmi, platforma, boru xətləri, balıqçı torları) çirkləndirici orqanizmlərə qarşı tətbiq olunan boyalar barədə ətraflı məlumat  verib. Daha sonra “Jansenn PMP” şirkətinin nümayəndəsi Kurt De Meyer tərəfindən “ECONEA®: Gəmilərin gövdəsi və dəniz torlarının bioçirklənməsinə nəzarət üçün yeni nəsil texnologiyalar” mövzusunda çıxış edib. Görüş zamanı “Kapsullaşdırılmış EKONEA-nın köməyi  ilə balıq torlarının antiçirkləndirici xüsusiyyətlərlə təmin edilməsi”, “Antiçirkləndirici boyalardan biosidlərin buraxılma sürətinin təyini”, “Fermentlərin və dəniz biomolekullarının ekoloji təmiz anti-biotəbəqə agentləri kimi potensialı” mövzularında yeni tədqiqat işləri haqqında məlumat dəyirmi masa iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

Employees of the Photobioenergetics Laboratory of IMBB participated in the round table "Anti-pollution paints" + Photo Oct 31, 2024 | 03:37 / Conferences, assemblies
On October 31, 2024, employees of the Photobioenergetics Laboratory – doctor of biological sciences Yashar Feyziyev, Ruslan Suleymanov, and Konul Jumshudlu participated in the "Anti-pollution paints" round table organized by the Professor of Dokuz Eylul University (Izmir, Turkiye) Dr.Levent Chavas, over the Internet. Prof. L. Chavas gave detailed information about paints applied against polluting organisms in marine facilities (ships, platforms, pipelines, fishing nets). Later, the "Jansenn PMP" representative Kurt De Meyer gave a speech on "ECONEA®: New generation technologies for biofouling control of ship hulls and marine nets". During the meeting, information on new research works on "Providing fishing nets with antifouling properties with the help of encapsulated EKONEA", "Determining the rate of release of biocides from antifouling dyes", "Potential of enzymes and marine biomolecules as environmentally friendly anti-fouling agents" was delivered to the attention of the round table participants.