MBBİ-nin Fotobioenergetika laboratoriyasının əməkdaşları “Antiçirkləndirici boyalar” dəyirmi masasında iştirak ediblər + Foto Okt 31, 2024 | 03:37 / Konfranslar, iclaslar
31 Oktyabr 2024-cü il tarixində Fotobioenergetika laboratoriyasının əməkdaşları – biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Feyziyev, Ruslan Süleymanov və Könül Cümşüdlü Dokuz Eylül Universitetinin (izmir, Türkiyə) professoru, Dr. Levent Çavas tərəfindən internet üzərindən təşkil olunmuş “Antiçirkləndirici boyalar” dəyirmi masasında iştirak ediblər. Prof. L.Çavas dəniz qurğularında (gəmi, platforma, boru xətləri, balıqçı torları) çirkləndirici orqanizmlərə qarşı tətbiq olunan boyalar barədə ətraflı məlumat  verib. Daha sonra “Jansenn PMP” şirkətinin nümayəndəsi Kurt De Meyer tərəfindən “ECONEA®: Gəmilərin gövdəsi və dəniz torlarının bioçirklənməsinə nəzarət üçün yeni nəsil texnologiyalar” mövzusunda çıxış edib. Görüş zamanı “Kapsullaşdırılmış EKONEA-nın köməyi  ilə balıq torlarının antiçirkləndirici xüsusiyyətlərlə təmin edilməsi”, “Antiçirkləndirici boyalardan biosidlərin buraxılma sürətinin təyini”, “Fermentlərin və dəniz biomolekullarının ekoloji təmiz anti-biotəbəqə agentləri kimi potensialı” mövzularında yeni tədqiqat işləri haqqında məlumat dəyirmi masa iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

Сотрудники лаборатории фотобиоэнергетики ИМББ приняли участие в круглом столе «Антизагрязняющие краски» + Фото Окт 31, 2024 | 03:37 / Конференции, встречи
31 октября 2024 года заведующий Лабораторией фотобиоэнергетики доктор биологических наук Яшар Фейзиев, докторанты Руслан Сулейманов и Кенюль Джумшудлю приняли участие в онлайн - круглом столе «Антизагрязняющие краски, организованном профессором Университета Докуз Эйлюль (Измир, Турция) Левентом Чавасом. Проф. Л. Чавас дал подробную информацию о красках, применяемых против организмов-загрязнителей на морских объектах (кораблях, платформах, трубопроводах, рыболовных сетях). Позже представитель компании «Jansenn PMP» Курт Де Мейер выступил на тему «ECONEA®: Технологии нового поколения для борьбы с биообрастанием корпусов судов и морских сетей». В ходе встречи участникам круглого стола была представлена информация о новых научно-исследовательских работах по темам: «Придание рыболовным сетям антизагрязняющих свойств с помощью инкапсулированной ЭКОНЕА», «Определение скорости выделения биоцидов из антизагрязняющих красок», «Потенциал ферментов и морских биомолекул как экологически чистых средств против обрастания».