MBBİ-də “8 noyabr-Zəfər Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto ,Video Noy 06, 2024 | 14:53 / Tədbirlər
Noyabrın 6-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “8 noyabr-Zəfər Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bütün kollektivi Azərbaycan xalqının tarixi qələbəsinin dördüncü ildönümü münasibətilə təbrik edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bu böyük tarixi qələbə ordumuzun, dövlətimizin və Cənab Prezidentin apardığı siyasətin nəticəsidir. Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillərdir. Vətən müharibəsinin nəticələri xalqımız üçün tarixi əhəmiyyət daşıyır. Əldə etdiyimiz qələbə ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü təmin edilməsi ilə başa çatdı. Qələbəmizin siyasi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Azərbaycan regionun ən güclü ordusuna malik ölkə kimi özünü təsdiqlədi. Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliklə və qəti iradə ilə apardığı siyasət nəticəsində indi Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağı dalğalanır. Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu xarici siyasət sayəsində hazırda Azərbaycanı bir çox dünya ölkələri tanıyır və COP 29 kimi mötəbər bir tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi buna bariz sübutdur. Bu tədbir Cənab İlham Əliyevə olan etimadın və onun beynəlxalq aləmdə apardığı uğurlu siyasətin nəticəsidir. Bu mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi qərarı Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun daha da yüksəldiyini göstərir. Bu tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin mühüm tərəflərindən biri odur ki, dünyanın hər yerindən gələcək 70-80 min qonaq işğaldan azad edilmiş rayonlarımıza səfər edəcək, bu ərazilərimizlə yaxından tanış olacaq.
Akademik İradə Hüseynova MBBİ kollektivinin əməkdaşlarının arasında da Birinci Qarabağ müharibəsinin əlilləri və iştirakçılarının, İkinci Qarabağ müharibəsində yaxınlarını itirən, övladları qazi olan əməkdaşların olduğunu xüsusi qeyd edib. Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, qazi Arif Cəbrayılovun anası, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova, qardaşı müharibədə qəhrəmancasına döyüşən və Birinci Qarabağ müharibəsində yaxın qohumu şəhid olan Aygün Sadiqova, kiçik elmi işçi Məhbubə Həmidova, Təchizat və xidmət şöbəsinin əməkdaşları Vəzir Əzizov və Bəhram Daşdəmirov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Azərbaycan xalqının tarixində şanlı səhifə olan Zəfər günü münasibətilə təbrik ediblər. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu ediblər.
Daha sonra tədbirdə “8 Noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş video-çarx nümayiş olunub və toplantı qeyri-rəsmi hissə ilə davam edib. MBBİ-nin əməkdaşı V. Əzizovun oğlu müharibə iştirakçısı qazi Əvəzxan Əzizov İnstitutun əməkdaşlarını təbrik edərək tarixi zəfərimizə həsr olunmuş musiqi nömrələri ilə çıxış edib. İnstitutun kiçik elmi işçisi Könül Cümşüdlü və baş kitabxanaçı Nərmin Əliyevanın Zəfər Günü münasibətilə mahnı ifa ediblər.

An event dedicated to "Victory Day" was held at IMBB + Photo ,Video Nov 06, 2024 | 14:53 / Events
On November 6, an event dedicated to " Victory Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. First, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played, followed by a minute of silence to honor the martyrs of the Patriotic War. Academician Irada Huseynova, the institute's general director, delivered the opening speech and congratulated all staff on the fourth anniversary of the Azerbaijani people's historical victory. Academician Irada Huseynova noted that this great historical victory is the result of the policy carried out by our army, our state, and Mr. President. The determination and will of the Azerbaijani people, economic strength, modern army building and the unity of people and power are important factors that ensure the victory of our country. The results of the Patriotic War are of historical significance for our people. Our victory ended with ensuring our country's internationally recognized territorial integrity. The political significance of our victory is that Azerbaijan confirmed itself as the country with the strongest army in the region. As a result of President Ilham Aliyev's visionary and determined policy, the National Flag of Azerbaijan is flying in Khankendi. Thanks to the successful foreign policy of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is currently recognized by many countries of the world, and the holding of such a prestigious event as COP 29 in our country is clear proof of this. This event is the result of the trust in Mr. Ilham Aliyev and his successful policy in the world. The decision to host this prestigious event in our country shows that Azerbaijan's reputation in the world has increased even more. One of the most essential parts of hosting this event in our country is that 70,000-80,000 visitors from all over the world will visit our liberated areas and get to know them firsthand.
Academician Irada Huseynova specially noted that among the employees of the IMBB, there are disabled people and participants of the First Karabakh War, employees who lost their loved ones in the Second Karabakh War, and whose children are veterans. At the event, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, mother of veteran Arif Jabrayilov, PhD Mayakhanim Khanishova, Aygun Sadigova, whose brother fought heroically in the war and whose close relative was martyred in the First Karabakh War, junior researcher Mahbuba Hamidova, Vazir Azizov and Bahram Dashdamirov, employees of the Supply and Service Department, spoke and congratulated the event participants on the occasion of Victory Day, a glorious page in the history of the Azerbaijani people. They wished all our martyrs to rest in peace and good health to our veterans.
Later, a video dedicated to "November 8-Victory Day" was demonstrated at the event, and the meeting continued with an informal part. Veteran Avazkhan Azizov, V. Azizov’s son congratulated the employees of the Institute and performed musical numbers dedicated to our historical victory. Konul Jumshudlu, a junior researcher at the institute, and Narmin Aliyeva, chief librarian, performed a song on the occasion of  Victory Day.