MBBİ-də “8 noyabr-Zəfər Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto ,Video Noy 06, 2024 | 14:53 / Tədbirlər
Noyabrın 6-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “8 noyabr-Zəfər Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bütün kollektivi Azərbaycan xalqının tarixi qələbəsinin dördüncü ildönümü münasibətilə təbrik edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bu böyük tarixi qələbə ordumuzun, dövlətimizin və Cənab Prezidentin apardığı siyasətin nəticəsidir. Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillərdir. Vətən müharibəsinin nəticələri xalqımız üçün tarixi əhəmiyyət daşıyır. Əldə etdiyimiz qələbə ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü təmin edilməsi ilə başa çatdı. Qələbəmizin siyasi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Azərbaycan regionun ən güclü ordusuna malik ölkə kimi özünü təsdiqlədi. Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliklə və qəti iradə ilə apardığı siyasət nəticəsində indi Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağı dalğalanır. Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu xarici siyasət sayəsində hazırda Azərbaycanı bir çox dünya ölkələri tanıyır və COP 29 kimi mötəbər bir tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi buna bariz sübutdur. Bu tədbir Cənab İlham Əliyevə olan etimadın və onun beynəlxalq aləmdə apardığı uğurlu siyasətin nəticəsidir. Bu mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsi qərarı Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun daha da yüksəldiyini göstərir. Bu tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin mühüm tərəflərindən biri odur ki, dünyanın hər yerindən gələcək 70-80 min qonaq işğaldan azad edilmiş rayonlarımıza səfər edəcək, bu ərazilərimizlə yaxından tanış olacaq.
Akademik İradə Hüseynova MBBİ kollektivinin əməkdaşlarının arasında da Birinci Qarabağ müharibəsinin əlilləri və iştirakçılarının, İkinci Qarabağ müharibəsində yaxınlarını itirən, övladları qazi olan əməkdaşların olduğunu xüsusi qeyd edib. Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, qazi Arif Cəbrayılovun anası, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova, qardaşı müharibədə qəhrəmancasına döyüşən və Birinci Qarabağ müharibəsində yaxın qohumu şəhid olan Aygün Sadiqova, kiçik elmi işçi Məhbubə Həmidova, Təchizat və xidmət şöbəsinin əməkdaşları Vəzir Əzizov və Bəhram Daşdəmirov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Azərbaycan xalqının tarixində şanlı səhifə olan Zəfər günü münasibətilə təbrik ediblər. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu ediblər.
Daha sonra tədbirdə “8 Noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş video-çarx nümayiş olunub və toplantı qeyri-rəsmi hissə ilə davam edib. MBBİ-nin əməkdaşı V. Əzizovun oğlu müharibə iştirakçısı qazi Əvəzxan Əzizov İnstitutun əməkdaşlarını təbrik edərək tarixi zəfərimizə həsr olunmuş musiqi nömrələri ilə çıxış edib. İnstitutun kiçik elmi işçisi Könül Cümşüdlü və baş kitabxanaçı Nərmin Əliyevanın Zəfər Günü münasibətilə mahnı ifa ediblər.

В ИМББ состоялось мероприятие, посвященное «8 ноября – Дню Победы» + Фото ,Видео Ноя 06, 2024 | 14:53 / Мероприятия
6 ноября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялось мероприятие, посвященное 8 ноября – Дню Победы.  В начале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, затем присутствующие минутой молчания почтили светлую память шехидов Отечественной войны.  Генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, открывшая мероприятие вступительной речью, поздравила весь коллектив по случаю четвертой годовщины исторической победы азербайджанского народа.  Академик Ирада Гусейнова отметила, что эта великая историческая победа является заслугой нашей армии, нашего государства и результатом политики, проводимой господином Президентом.  Решительность и воля азербайджанского народа, экономическая мощь, современное армейское строительство, единство народа и власти являются важными факторами, которые обеспечили победу нашей стране.  Итоги Отечественной войны имеют историческое значение для нашего народа.  Достигнутая нами победа завершилась международным признанием территориальной целостности нашей страны.  Политическое значение нашей победы состоит в том, что Азербайджан доказал, что является страной с самой сильной армией на Южном Кавказе.  В результате дальновидной и решительной политики Президента Ильхама Алиева, в Ханкенди теперь развевается Государственный флаг Азербайджана.  Благодаря успешной внешней политике Президента Ильхама Алиева, Азербайджан в настоящее время признан многими странами мира, и проведение в нашей стране такого престижного мероприятия, как COP 29, является ярким тому подтверждением.  Это событие является результатом доверия господину Ильхаму Алиеву и его успешной политике на мировой арене.   Решение провести это престижное мероприятие в нашей стране показывает, что репутация Азербайджана в международном мире еще больше возросла.  Одним из важных аспектов проведения этого мероприятия в нашей стране является то, что 70-80 тысяч гостей со всего мира посетят наши освобожденные регионы и поближе познакомятся с этими районами.
Академик Ирада Гусейнова особо отметила, что среди сотрудников коллектива ИМББ есть инвалиды и участники Первой Карабахской войны, сотрудники, потерявшие своих близких во Второй Карабахской войне, дети которых являются ветеранами.  На мероприятии  выступили  и поздравили  участников  по случаю Дня Победы, являющегося славной страницей  в истории азербайджанского  народа, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, мать ветерана Арифа Джабраилова д. ф. по б. Маяханым  Ханишова, Айгюн Садыгова, чей брат героически сражался на поле боя в 44-дневной войне, а близкий родственник погиб в Первой Карабахской войне, младший научный сотрудник Махбуба Гамидова,  сотрудники отдела снабжения и обслуживания Везир Азизов и Бахрам Дашдамиров сотрудники отдела снабжения и обслуживания. Они пожелали милости Божией всем нашим мученикам и здоровья нашим ветеранам.
Позже на мероприятии был показан видеоролик, посвященный «8 ноября – Дню Победы». Далее встреча продолжилась неформальной частью.  Ветеран Второй Карабахской войны Авазхан Азизов, - сын сотрудника ИМББ Везира Азизова - поздравил сотрудников института с праздником и исполнил музыкальные произведения, посвященные нашей исторической победе.  Младший научный сотрудник института Кёнуль Джумшудлу и главный библиотекарь Нармин Алиева также исполнили песню по случаю Дня Победы.