Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının əməkdaşları Zəfər gününə həsr olunmuş Respublika Elmi-Praktik Konfransda iştirak ediblər + Foto Noy 07, 2024 | 14:18 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadigova, kiçik elmi işçi Xuraman Səfərova və doktorant Vüsalə Cəfərova Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş “İnnovativ ekosistemlərin inkişafında universitetlərin rolu" mövzusunda Respublika Elmi-Praktik Konfransında iştirak ediblər. Aygün Sadiqova “Tomat (Lycopersicon Esculentum Mill.) explantlarının duz stresi şəraitində in vitro proliferativ cavablarının müxtəlifliyi”, Xuraman Səfərova “Buğdanın kallus kulturasında ferul turşusu və prekursor fenilalaninin birgə istifadəsi” və Vüsalə Cəfərova “Buğdanın morfogen və qeyri-morfogen kallus kulturasında zülaların tədqiqi” mövzusunda apardıqları tədqiqat işlərini təqdim ediblər.

Сотрудники Лаборатории биотехнологии растений ИМББ МНО АР приняли участие в Республиканской научно-практической конференции, посвященной "8 ноября - Дню Победы» + Фото Ноя 07, 2024 | 14:18 / Конференции, встречи
Сотрудники Лаборатории биотехнологии растений ИМББ МНО АР: научный сотрудник Айгюн Садыгова, младший научный сотрудник Хураман Сафарова и докторант Вусаля Джафарова приняли участие в Республиканской научно- практической конференции "Роль вузов в развитии инновационных экосистем", посвященной "Дню Победы - 8 ноября",  организованной совместно Азербайджанским технологическим университетом и Министерством науки и образования.  Айгюн Садыкова, Хураман Сафарова и Вусаля Джафарова представили свои исследовательские работы соответственно на темы «Разнообразие пролиферативных реакций in vitro эксплантов томата (Lycopersicon esculentum Mill.) в условиях солевого стресса», «Совместное применение феруловой кислоты и предшественника фенилаланина в каллусной культуре пшеницы» и  «Изучение белков в морфогенной и неморфогенной каллусных культурах».