Akademik İradə Hüseynova: “Quraqlıq və torpağın deqradasiyası alimləri ciddi düşünməyə və çıxış yolları axtarmağa sövq edir” Noy 19, 2024 | 09:27 / Mühüm hadisələr
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin mühüm müddəalarından biri ərzaq təhlükəsizliyinə nail olunmasıdır. İqlim dəyişikliyinin ərzaq sisteminə mənfi təsiri bu məqsədin icrasını, əhalinin davamlı və sağlam qidaya çıxışı üçün edilən bütün səyləri risk altında qoya bilər. Dünyanın əksər yerlərində olduğu kimi, Azərbaycanda da quraqlıq, torpağın deqradasiyası və səhralaşma problemləri aktualdır.
Bunu COP29 iqlim konfransında “Aşağı emissiyalı və dayanıqlı ərzaq sistemləri üçün elm və innovasiya” mövzusunda keçirilən yan tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova söyləyib.
Akademik deyib: “Mövcud problemlər alimləri ciddi düşünməyə və çıxış yolları axtarmağa vadar edir. Ərzaq və bioloji təhlükəsizliyə müasir yanaşmaların tətbiqi ilə töhfə verilməsi rəhbərlik etdiyim AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin daim diqqət mərkəzində olur. Ölkədə tədqiqatlar üçün Bölmə tərəfindən müəyyənləşdirilmiş prioritet istiqamətlərdən ikisini qeyd etmək istərdim. Bunlardan biri biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılmasıdır, digəri isə bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib-hazırlanmasıdır”.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin rəhbəri xatırladıb ki, akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Milli bitki Genbankının yaradılmasında ICARDA-nın texniki dəstəyi mühüm rol oynayıb: “Hazırda burada, eləcə də Əkinçilik, Meyvəçilik və Çayçılıq, Tərəvəzçilik və digər elmi-tədqiqat institutlarında yerli torpaq-iqlim şəraitlərinə uyğunlaşma əlamətlərini daşıyan minlərlə bitki nümunəsi, o cümlədən mədəni bitkilərin yabanı əcdadları və xalq seleksiyası sortları toplanaraq mühafizə edilir, öyrənilir və tövsiyələr verilir. Bütün bu genetik müxtəliflikdən səmərəli istifadə etməklə ölkə alimləri tərəfindən son 6-7 il ərzində 70-dən çox davamlı sort yaradılıb və rayonlaşdırılıb”.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, daha bir məsələ müasir aqrar texnologiyalarının tətbiqidir: “FAO-nun və CGIAR mərkəzlərinin dəstəyi ilə bir neçə becərmə və suvarma, bitki mühafizəsi, torpaqların yaxşılaşdırılması texnologiyaları ölkəyə gətirilib. Onların yerli şəraitdə tədqiqi və sınaq proseslərinə elmi-tədqiqat müəssisələri, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, aqroholdinqlər cəlb edilib. 2020-ci ildən etibarən ölkədə Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi yaradılıb ki, bu sistem su və torpaqlardan istifadənin səmərəliliyinin təmin olunmasına xidmət edir.
“Agrofood” sistemindəki tədqiqatlarda rəqəmsallaşdırılma və digər yüksək texnologiyalar sürətlə dəyişən iqlim və torpaq şəraitinə uyğunlaşmanı vaxtında təmin etməyə kömək edir. Rəhbərlik etdiyim Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda rəqəmsal fenomiks, genomiks, molekulyar, biokimyəvi, morfo-fizioloji və biofiziki parametrlərin bioinformatik proqramlarla kompleks müqayisəli analizinin nəticələri artıq davamlı sortların yaradılmasında birbaşa tətbiq edilib.
Bu gün dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində davamlılıq kimi multimürəkkəb əlamətlərin genetik “arxitekturası”nın təyini üzrə tədqiqatlarda artıq irimiqyaslı genetik analizlər aparılır. Bu baxımdan, son tədqiqatlarımızda buğda genomunda yüksək dəqiqliklə təsərrüfat əhəmiyyətli multimürəkkəb əlamətlərin genetik izlərini identifikasiya etmək məqsədilə GWAS (genome-wide association studies) - bütöv genom üzrə qiymətli əlamətlərlə ilişikli assosiasiyaların təyini analizi aparılıb. Bunun üçün 188 yumşaq buğda genotipi 25k SNP-Array-Chip tətbiq etməklə tədqiq edilib. Rəqəmsal fenotipləmə texnologiyasından istifadə etməklə bitkilərin fizioloji vəziyyəti qeyri-invaziv olaraq (25 parametrin hesablanması əsasında) qiymətləndirilib. Ən müasir transkriptom analiz aləti hesab olunan RNAseq metodundan istifadə etməklə stresə davamlı və həssas buğda genotiplərində quraqlıq, istilik və duz stresləri ilə induksiya olunan transkriptom analizləri həyata keçirilib.
İnstitutda, həmçinin ölkə üçün aktual olan bitki xəstəliklərinin tədqiqi, diaqnostikası, onlara qarşı mübarizə üçün tövsiyələrin hazırlanması istiqamətində də əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilib”.
Akademik bildirib ki, kənd təsərrüfatının dayanıqlılığında, karbon emissiyası məsələlərində bir vacib elmi istiqamət də fotosintezin daha dərindən öyrənilməsidir: “Bu sahədə də bizim institut böyük təcrübəyə malikdir. Hələ 70 il öncə Azərbaycanda “yaşıl inqilab”ın atası, akademik Cəlal Əliyev məhsuldarlıq proseslərinin nəzəri əsası kimi fotosintezin kompleks şəkildə tədqiqi ilə ideal buğda bitkisi tipinin yüksək məhsuldarlığını təyin edən prinsipləri işləyib-hazırlamışdı. Bu tədqiqatlar molekulyar-genetik səviyyədən başlayaraq bütöv bitki və əkinə qədər bütün prosesləri əhatə edib. Alınan nəticələr əsasında yaradılmış qısaboylu, məhsuldar sortlar ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında həlledici rol oynayıb”.
İradə Hüseynova elm və innovasiyalara istiqamətlənmiş investisiya qoyuluşlarının tezliklə böyük və uzunmüddətli faydalar verəcəyinə əmin olduğunu bildirib.

Academician Irada Huseynova: "Drought and land degradation are pushing scientists to think seriously and look for ways out" Nov 19, 2024 | 09:27 / Important events
One of the key provisions of the UN Sustainable Development Goals is to achieve food security. The negative impact of climate change on the food system could put the implementation of this goal, as well as all efforts to ensure sustainable and healthy food access for the population, at risk. Like in most parts of the world, drought, land degradation and desertification are pressing issues in Azerbaijan. This was stated by Academician Irada Huseynova, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, at a side event held at the COP29 climate conference on the topic "Science and Innovation for Low-Emission and Sustainable Food Systems".
The academician said: “Scientists are being forced to think critically and find solutions to the present issues. Contribution to food and biological safety through the application of modern approaches has always been the focus of the Division of Biology and Medical Sciences of ANAS, which I lead. I would like to mention two of the priority areas identified by the Division for research in the country: "Research, restoration, protection, efficient use of biodiversity, soil and water resources using modern approaches, creation of electronic databases and maps" and "Molecular-genetic and physicochemical foundations of biological processes, genome, proteome and metabolome studies, development of fundamental and applied foundations of new bio-, nano- and post-genomic technologies."
ICARDA's technical support played an important role in the creation of the National Plant Genebank at the Institute of Genetic Resources, initiated by Academician Jalal Aliyev. Currently, in this institute, as well as in the Institutes of Agriculture, Fruit and Tea Growing, Vegetable Growing, etc., thousands of plant samples that bear traits of adaptability to local soil and climatic conditions, including wild ancestors of cultivated plants and varieties of folk selection, are collected, protected, studied and recommendations are made. By effectively using all this genetic diversity, over the past 6-7 years, more than 70 tolerant varieties have been created and regionalized by the country's scientists.
Another issue is the application of the most modern agricultural technologies. With the support of FAO and CGIAR centers, several cultivation and irrigation, plant protection, and soil improvement technologies have been introduced to the country. Scientific research institutions, the Azerbaijan State Agrarian University, and agro-holdings have been involved in their research and testing processes under local conditions. Since 2020, an Electronic Agricultural Information System has been created in the country, which serves to ensure the efficiency of water and land use.
Digitalization and other high technologies in the agro-food system research help to ensure timely adaptation to rapidly changing climate and soil conditions. At the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, which I lead, the results of complex comparative analysis of digital phenomics, genomics, molecular, biochemical, morpho-physiological and biophysical parameters with bioinformatics programs have already been directly applied in the creation of tolerant varieties.
Today, in developed countries of the world, large-scale genetic analyses are already being conducted in studies on the genetic "architecture" of multicomplex traits such as tolerance. In this regard, in our recent studies, GWAS (genome-wide association studies) - an analysis of the determination of associations with valuable traits across the entire genome - was carried out in order to identify genetic traces of economically important multicomplex traits with high accuracy in the wheat genome. For this, 188 bread wheat genotypes were studied using a 25k SNP-Array-Chip. Using digital phenotyping technology, the physiological state of plants was assessed non-invasively (based on the calculation of 25 parameters). Using the RNAseq method, which is considered to be the most modern transcriptome analysis tool, transcriptomes induced by drought, heat and salt stresses were analyzed in stress-tolerant and sensitive wheat genotypes.
The institute has also achieved significant success in the research, diagnostics, and development of recommendations for combating plant diseases that are relevant to the country.
An important scientific direction in terms of both agricultural sustainability and carbon emissions is a deeper study of photosynthesis. Our institute also has extensive experience in this area. More than 70 years ago, the father of the “green revolution” in Azerbaijan, academician Jalal Aliyev, developed the principles that determine the high productivity of an ideal wheat plant type through a comprehensive study of photosynthesis as the theoretical basis of productivity processes. These studies covered all processes, from the molecular-genetic level to the whole plant and cropping. Based on the results obtained, the short, productive varieties created by the great scientist played a decisive role in ensuring food security in the country.
Irada Huseynova expressed her confidence that investments in science and innovation will soon yield significant and long-term benefits.