Akademik İradə Hüseynova: “Quraqlıq və torpağın deqradasiyası alimləri ciddi düşünməyə və çıxış yolları axtarmağa sövq edir” Noy 19, 2024 | 09:27 / Mühüm hadisələr
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin mühüm müddəalarından biri ərzaq təhlükəsizliyinə nail olunmasıdır. İqlim dəyişikliyinin ərzaq sisteminə mənfi təsiri bu məqsədin icrasını, əhalinin davamlı və sağlam qidaya çıxışı üçün edilən bütün səyləri risk altında qoya bilər. Dünyanın əksər yerlərində olduğu kimi, Azərbaycanda da quraqlıq, torpağın deqradasiyası və səhralaşma problemləri aktualdır.
Bunu COP29 iqlim konfransında “Aşağı emissiyalı və dayanıqlı ərzaq sistemləri üçün elm və innovasiya” mövzusunda keçirilən yan tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova söyləyib.
Akademik deyib: “Mövcud problemlər alimləri ciddi düşünməyə və çıxış yolları axtarmağa vadar edir. Ərzaq və bioloji təhlükəsizliyə müasir yanaşmaların tətbiqi ilə töhfə verilməsi rəhbərlik etdiyim AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin daim diqqət mərkəzində olur. Ölkədə tədqiqatlar üçün Bölmə tərəfindən müəyyənləşdirilmiş prioritet istiqamətlərdən ikisini qeyd etmək istərdim. Bunlardan biri biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılmasıdır, digəri isə bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib-hazırlanmasıdır”.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin rəhbəri xatırladıb ki, akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Milli bitki Genbankının yaradılmasında ICARDA-nın texniki dəstəyi mühüm rol oynayıb: “Hazırda burada, eləcə də Əkinçilik, Meyvəçilik və Çayçılıq, Tərəvəzçilik və digər elmi-tədqiqat institutlarında yerli torpaq-iqlim şəraitlərinə uyğunlaşma əlamətlərini daşıyan minlərlə bitki nümunəsi, o cümlədən mədəni bitkilərin yabanı əcdadları və xalq seleksiyası sortları toplanaraq mühafizə edilir, öyrənilir və tövsiyələr verilir. Bütün bu genetik müxtəliflikdən səmərəli istifadə etməklə ölkə alimləri tərəfindən son 6-7 il ərzində 70-dən çox davamlı sort yaradılıb və rayonlaşdırılıb”.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, daha bir məsələ müasir aqrar texnologiyalarının tətbiqidir: “FAO-nun və CGIAR mərkəzlərinin dəstəyi ilə bir neçə becərmə və suvarma, bitki mühafizəsi, torpaqların yaxşılaşdırılması texnologiyaları ölkəyə gətirilib. Onların yerli şəraitdə tədqiqi və sınaq proseslərinə elmi-tədqiqat müəssisələri, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, aqroholdinqlər cəlb edilib. 2020-ci ildən etibarən ölkədə Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi yaradılıb ki, bu sistem su və torpaqlardan istifadənin səmərəliliyinin təmin olunmasına xidmət edir.
“Agrofood” sistemindəki tədqiqatlarda rəqəmsallaşdırılma və digər yüksək texnologiyalar sürətlə dəyişən iqlim və torpaq şəraitinə uyğunlaşmanı vaxtında təmin etməyə kömək edir. Rəhbərlik etdiyim Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda rəqəmsal fenomiks, genomiks, molekulyar, biokimyəvi, morfo-fizioloji və biofiziki parametrlərin bioinformatik proqramlarla kompleks müqayisəli analizinin nəticələri artıq davamlı sortların yaradılmasında birbaşa tətbiq edilib.
Bu gün dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində davamlılıq kimi multimürəkkəb əlamətlərin genetik “arxitekturası”nın təyini üzrə tədqiqatlarda artıq irimiqyaslı genetik analizlər aparılır. Bu baxımdan, son tədqiqatlarımızda buğda genomunda yüksək dəqiqliklə təsərrüfat əhəmiyyətli multimürəkkəb əlamətlərin genetik izlərini identifikasiya etmək məqsədilə GWAS (genome-wide association studies) - bütöv genom üzrə qiymətli əlamətlərlə ilişikli assosiasiyaların təyini analizi aparılıb. Bunun üçün 188 yumşaq buğda genotipi 25k SNP-Array-Chip tətbiq etməklə tədqiq edilib. Rəqəmsal fenotipləmə texnologiyasından istifadə etməklə bitkilərin fizioloji vəziyyəti qeyri-invaziv olaraq (25 parametrin hesablanması əsasında) qiymətləndirilib. Ən müasir transkriptom analiz aləti hesab olunan RNAseq metodundan istifadə etməklə stresə davamlı və həssas buğda genotiplərində quraqlıq, istilik və duz stresləri ilə induksiya olunan transkriptom analizləri həyata keçirilib.
İnstitutda, həmçinin ölkə üçün aktual olan bitki xəstəliklərinin tədqiqi, diaqnostikası, onlara qarşı mübarizə üçün tövsiyələrin hazırlanması istiqamətində də əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilib”.
Akademik bildirib ki, kənd təsərrüfatının dayanıqlılığında, karbon emissiyası məsələlərində bir vacib elmi istiqamət də fotosintezin daha dərindən öyrənilməsidir: “Bu sahədə də bizim institut böyük təcrübəyə malikdir. Hələ 70 il öncə Azərbaycanda “yaşıl inqilab”ın atası, akademik Cəlal Əliyev məhsuldarlıq proseslərinin nəzəri əsası kimi fotosintezin kompleks şəkildə tədqiqi ilə ideal buğda bitkisi tipinin yüksək məhsuldarlığını təyin edən prinsipləri işləyib-hazırlamışdı. Bu tədqiqatlar molekulyar-genetik səviyyədən başlayaraq bütöv bitki və əkinə qədər bütün prosesləri əhatə edib. Alınan nəticələr əsasında yaradılmış qısaboylu, məhsuldar sortlar ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında həlledici rol oynayıb”.
İradə Hüseynova elm və innovasiyalara istiqamətlənmiş investisiya qoyuluşlarının tezliklə böyük və uzunmüddətli faydalar verəcəyinə əmin olduğunu bildirib.

Академик Ирада Гусейнова: "Засуха и деградация почв заставляют ученых серьезно задуматься и искать пути выхода из ситуации" Ноя 19, 2024 | 09:27 / Важные события
Одним из важных положений Целей устойчивого развития ООН является достижение продовольственной безопасности. Негативное воздействие изменения климата на продовольственную систему может поставить под угрозу реализацию этой цели и всех усилий по обеспечению доступа населения к устойчивым и здоровым продуктам питания. Как и в большинстве стран мира, в Азербайджане актуальны проблемы засухи, деградации почв и опустынивания. Об этом сказала вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования академик Ирада Гусейнова на параллельном мероприятии «Наука и инновации для перехода к низкоэмиссионным и устойчивым продовольственнымам системам», состоявшемся на климатической конференции COP29.Академик сказала: "Сегодняшние проблемы заставляют ученых серьезно задуматься и искать пути выхода из них. Вклад в пищевую и биологическую безопасность посредством применения современных подходов всегда находится в центре внимания Отделения биологических и медицинских наук НАНА, которым я руковожу. Хотелось бы отметить два приоритетных направления, определенных ведомством для исследований в стране. Одно из них – это исследование с использованием современных подходов биоразнообразия, земельных и водных ресурсов, их восстановление, охрана, эффективное использование, создание электронных баз данных и карт, а второе – изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, генома, протеома метаболома и разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий.Руководитель отделения биологических и медицинских наук НАНА отметила, что по инициативе академика Джалала Алиева в Институте Генетических ресурсов был создан Национальный банк генов, в создании которого важную роль сыграла ИКАРДА, оказавшая институту техническую поддержку. "В настоящее время в этом институте, а также в Институте Земледелия, Институте плодоводства и чаеводства, Институте овощеводства и других научно-исследовательских институтах, собраны, и рекомендуются для выращивания тысячи образцов растений, имеющих признаки адаптации к почвенно-климатическим условиям, включая диких предков культурных растений и сорта народной селекции. Путем эффективного использования всего этого генетического разнообразия за последние 6-7 лет учеными страны было создано и районировано более 70 устойчивых сортов.Академик Ирада Гусейнова отметила, что еще одним вопросом является применение современных сельскохозяйственных технологий: «При поддержке центров ФАО и CGIAR в страну завезено несколько технологий возделывания, и орошения, защиты растений, и мелиорации почв. Для внедрения их в местные условия были привлечены научно-исследовательские учреждения, Азербайджанский государственный аграрный университет, агрохолдинги. С 2020 года в стране создана Электронная сельскохозяйственная информационная система, которая служит для обеспечения эффективного использования воды и почв.Цифровизация и другие передовые технологии, используемые в исследованиях в системы «Аgrofood», помогают обеспечить своевременную адаптацию растений к быстро меняющимся климатическим и почвенным условиям. В Институте молекулярной биологии и биотехнологий, который я возглавляю, при создания устойчивых сортов уже используются результаты комплексного сравнительного анализа цифровой феномики, геномики, молекулярных, биохимических, морфофизиологических и биофизических параметров, полученных с помощью программ биоинформатики. Сегодня в развитых странах мира уже проводятся масштабные генетические анализы в исследованиях по определению генетической «архитектуры» мультикомплексных признаков, таких как жизнестойкость. С этой точки зрения в нам неидавно проведены исследования GWAS (полногеномные ассоциативные исследования) генома пшеницы с целью определения с высокой ассоциаций с ценными признаками и выявления генетических следов экономически важных мультикомплексных признаков. Для этого было изучено 188 генотипов мягкой пшеницы с использованием 25k SNP-Array-Chip. С помощью технологии цифрового фенотипирования неинвазивным способом (на основе расчета 25 параметров) оценивали физиологическое состояние растений. Транскриптомный анализ, индуцированный засухой, жарой и солевым стрессом, проводился на стрессоустойчивых и чувствительных генотипах пшеницы с использованием метода RNAseq, который считается самым современным инструментом анализа транскриптома.В институте также достигнуты значительные успехи в решении актуальных для страны проблем, таких как, изучение болезней растений, их диагностика и разработка рекомендаций по борьбе с ними.Академик отметила, что одним из важных научных направлений в вопросах устойчивости сельского хозяйства и выбросов углекислого газа является более глубокое изучение фотосинтеза: "Наш институт также имеет большой опыт в этой области. Еще 70 лет назад академик Джалал Алиев - отец «зеленой революции» в Азербайджане, при комплексном изучении фотосинтеза, как теоретической основы продуктивных процессов, разработал принципы, определяющие высокую продуктивность пшеницы идеального типа. Начиная с молекулярно-генетческого уровня, эти исследования охватывали все процессы, начиная от молекулярно-генетического уровня, вплоть до высадки и получения целых растений и. Созданные по этим принципам низкорослые, продуктивные сорта сыграли решающую роль в обеспечении продовольственной безопасности страны.Ирада Гусейнова выразила уверенность, что инвестиции, направленные на науку и инновации, вскоре принесут большую и долгосрочную выгоду.