MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində mavi zonada keçirilən “Vahid Sağlamlıq Konfransı”nda iştirak edib Noy 20, 2024 | 17:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabr ayının 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Vahid Sağlamlıq yanaşması: İnsan inkişafı naminə sahələrarası işbirliyinin artırılması” mövzusunda yüksək səviyyəli dəyirmi masada iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədri Qoşqar Təhməzli, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, səhiyyə naziri Teymur Musayev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, bir sıra digər aidiyyəti qurumların, o cümlədən sahə üzrə elmi-tədqiqat mərkəzlərinin, universitetlərin, eləcə də Ümumdünya Heyvan Sağlamlığı Təşkilatının (ÜHST), Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO), Ətraf Mühit Proqramının və Yerli Əhalinin Problemləri üzrə Daimi Forumunun nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində “Dəyişən iqlimdə davamlılığın artırılması: Daha sağlam gələcək üçün Azərbaycanın Vahid Sağlamlıq yanaşması” və “Vahid Sağlamlığın tətbiqi üzrə dörd tərəfin birgə yanaşması: Effektiv sahələrarası işbirliyi yolu ilə daha böyük təsirə nail olunması” mövzularında sessiyalar keçirilib. Sessiyada zoonoz xəstəliklərlə bağlı problemlərin həll olunması üçün hazırlanmış Milli Strategiyanın təqdimatı keçirilib, FAO-nun Baş direktorunun köməkçisi, Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional nümayəndəsi Viorel Gutu, ÜHST-nin Avropa üzrə Regional Nümayəndəliyinin rəhbəri Budimir Plavşiç, ÜST-nin Avropa üzrə Regional Ofisinin yoluxucu xəslətliklər, ətraf mühit və səhiyyə üzrə direktoru Robb Batler və başqalarının çıxışları dinlənilib.

Academician Irada Huseynova, General Director of IMBB, participated in the "One Health Conference" held in the blue zone within the framework of COP29  Nov 20, 2024 | 17:00 / Conferences, assemblies
On November 19, academician Irada Huseynova, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, participated in a high-level round table "One Health Approach: Maximizing Intersectoral Collaboration for Human Development" within the 29th session (COP29) of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the event, the Chairman of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA) Goshgar Tahmezli, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Minister of Health Teymur Musayev, Executive Director of the Medical Territorial Units Management Union (TABIB) Vugar Gurbanov, a number of other relevant institutions, including scientific research in the field centers, universities, as well as the World Organization for Animal Health (WOAH), the World Health Organization (WHO), representatives of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the Environment Program and the Permanent Forum on Indigenous Issues participated. Within the framework of the event, sessions were held on the topics "Increasing resilience in a changing climate: Azerbaijan's One Health approach for a healthier future" and "A four-party joint approach to implementing One Health: Achieving greater impact through effective cross-sectoral collaboration". In the session, the presentation of the National Strategy for solving the problems related to zoonotic diseases was held, the speeches of FAO Assistant Director General, Regional Representative for Europe and Central Asia Viorel Gutu, Head of WHO Regional Representation for Europe Budimir Plavsic, Director of communicable diseases, climate change, environment and health at WHO's Regional Office for Europe Robb Butler were heard.