MBBİ-nin əməkdaşları COP29 çərçivəsində yaşıl zonada keçirilən “Vahid Sağlamlıq Konfransı”nda iştirak ediblər + Foto Noy 20, 2024 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabr ayının 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları, institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, elmi katib, b.ü.f.d. Durna Əliyeva, aparıcı elmi işçilər, b.ü.f.d.-ləri Samirə Rüstəmova, Ulduzə Qurbanova və Nərgiz Sultanova, böyük elmi işçi, b.ü.f.d. Aytən Ağayeva və elmi işçi Əsmər Hüseynova Bakıda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Vahid Sağlamlıq Konfransı”nda iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA)  sədrinin müavini Zəkiyyə Mustafayeva zoonoz xəstəliklərlə bağlı problemlərin həlli üçün “Azərbaycan Respublikasında “Vahid Sağlamlıq” konsepsiyası tətbiq edilməklə zoonoz xəstəliklərin qarşısının alınması və nəzarətin gücləndirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üzrə Milli Strategiya” layihəsinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra mövzuya uyğun təqdimatlar olub. Eyni zamanda sözügedən Milli Strategiya üzrə panel müzakirə keçirilib. AQTA-nın, Səhiyyə Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin, ADA Universitetinin, həmçinin bir sıra digər aidiyyəti qurumların, o cümlədən müxtəlif elmi-tədqiqat mərkəzlərinin, universitetlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi müzakirədə Strategiya barədə ətraflı məlumat verilib. Tədbirin işi ilə bağlı sonda yekun müzakirələr aparılaraq müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Employees of IMBB participated in the "One Health Conference" held in the green zone within the framework of COP29  + Photo Nov 20, 2024 | 18:00 / Conferences, assemblies
On November 19, employees of  IMBB- executive director of the institute PhD Alamdar Mammadov, scientific secretary PhD Durna Aliyeva, leading researchers PhDs Samira Rustamova, Ulduza Gurbanova and Nargiz Sultanova, senior researcher PhD Aytan Aghayeva and researcher Asmar Huseynova participated in the “One Health Conference” within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku.
Zakiya Mustafayeva, deputy chair of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), talked about the development of the draft “National Strategy for 2025-2030 on Prevention and Strengthening of Zoonotic Diseases Control with Application of One Health Concept in the Republic of Azerbaijan” to solve the problems related to zoonotic diseases. Then there were presentations according to the topic. At the same time, a panel discussion on the mentioned National Strategy was held. Detailed information about the Strategy was given in the discussion in which representatives of AQTA, the Ministry of Health, the Agrarian Services Agency under the Ministry of Agriculture, the Union for the Management of Medical Territorial Units, ADA University, as well as several other relevant institutions, including representatives of various research centers and universities, participated. At the end of the event, final discussions were held and appropriate decisions were made.