MBBİ-nin əməkdaşları COP29 çərçivəsində yaşıl zonada keçirilən “Vahid Sağlamlıq Konfransı”nda iştirak ediblər + Foto Noy 20, 2024 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabr ayının 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları, institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, elmi katib, b.ü.f.d. Durna Əliyeva, aparıcı elmi işçilər, b.ü.f.d.-ləri Samirə Rüstəmova, Ulduzə Qurbanova və Nərgiz Sultanova, böyük elmi işçi, b.ü.f.d. Aytən Ağayeva və elmi işçi Əsmər Hüseynova Bakıda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Vahid Sağlamlıq Konfransı”nda iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA)  sədrinin müavini Zəkiyyə Mustafayeva zoonoz xəstəliklərlə bağlı problemlərin həlli üçün “Azərbaycan Respublikasında “Vahid Sağlamlıq” konsepsiyası tətbiq edilməklə zoonoz xəstəliklərin qarşısının alınması və nəzarətin gücləndirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üzrə Milli Strategiya” layihəsinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra mövzuya uyğun təqdimatlar olub. Eyni zamanda sözügedən Milli Strategiya üzrə panel müzakirə keçirilib. AQTA-nın, Səhiyyə Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin, ADA Universitetinin, həmçinin bir sıra digər aidiyyəti qurumların, o cümlədən müxtəlif elmi-tədqiqat mərkəzlərinin, universitetlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi müzakirədə Strategiya barədə ətraflı məlumat verilib. Tədbirin işi ilə bağlı sonda yekun müzakirələr aparılaraq müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Сотрудники ИМББ приняли участие в конференции, посвященной концепции «Единое здоровье», прошедшей в зеленой зоне в рамках COP29 + Фото Ноя 20, 2024 | 18:00 / Конференции, встречи
19 ноября сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, исполнительный директор института  д. ф. по б. Аламдар Мамедов, ученый секретарь  д. ф. по б. Дурна Алиева, ведущие научные сотрудники  доктора философии по биологии Самира Рустамова, Улдуза Гурбанова и Наргиз Султанова, старший научный сотрудник  д. ф. по б. Айтен Агаева и научный сотрудник Асмар Гусейнова приняли участие в конференции, посвященной концепции « Единое здоровье», прошедшей  в Баку в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Выступившая на мероприятии, заместитель председателя Агентства пищевой безопасности Азербайджанской Республики, Закия Мустафаева сообщила, что для решения проблем, связанных с зоонозными заболеваниями, подготовлен проект «Национальная стратегия на 2025-2030 годы по профилактике и усилению контроля зоонозных заболеваний путем внедрения концепции «Единое здоровье» в Азербайджанской Республике».
Затем были представлены презентации по теме.  Одновременно состоялась панельная дискуссия по упомянутой Национальной стратегии.  Подробная информация о Стратегии была дана в ходе дискуссии, в которой приняли участие представители Агенства пищевой безопасности Азербайджанской Респпублики, Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Агентства аграрных услуг при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Респпублики, Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджанской Республики, Университета AДA, а также ряда  других соответствующих  учреждений, в том числе представители различных исследовательских центров и университетов.  По итогам мероприятия состоялись итоговые обсуждения и были приняты соответствующие решения.