MBBİ-nin əməkdaşları COP29 çərçivəsində dəniz canlılarına dair panel müzakirələrində iştirak ediblər + Foto Noy 21, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Durna Əliyeva, Samirə Rüstəmova, Ulduzə Qurbanova və Aytən Ağayeva BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində təşkil olunan IDEA İB və “Great Whale Conservancy” təşkilatının əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “Dəniz ekosisteminin sağlamlığında və iqlim dəyişikliyinin azaldılmasında dəniz məməlilərinin rolu” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak ediblər. Tədbirdə çıxış edən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva dəniz canlılarının ekoloji balans və iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsi baxımdan əhəmiyyətini, dünyanın ən iri məməliləri olan balinaların karbon dioksidinin atmosferdə miqdarının azaldılmasında oynadığı rolu vurğulayıb, Xəzər suitilərinin populyasiyasının XX əsrin əvvəli ilə müqayisədə 6 dəfəyə yaxın azalması panel iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Panel müzakirələrinin davamında “Great Whale Conservancy” təşkilatının təsisçisi və direktoru Maykl Fişbax və Həsən bəy Zərdabi adına Təbiət Tarixi Muzeyinin baş direktoru Tariyel Eybatov müxtəlif dəniz canlıları, o cümlədən balinaların və suitilərin dəniz ekosistemi üçün əhəmiyyəti və su hövzələrinin çirklənməsinin ətraf mühitə təsiri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat veriblər.

Employees of IMBB participated in panel discussions on marine life within COP29  + Photo Nov 21, 2024 | 10:00 / Conferences, assemblies
General director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies academician Irada Huseynova, PhDs in biology Durna Aliyeva, Samira Rustamova, Ulduza Gurbanova, and Aytan Aghayeva participated in panel discussions on “The role of marine mammals in marine ecosystem health and climate change mitigation” within the framework of the cooperation of IDEA PU and "Great Whale Conservancy" organization within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the event, Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Association, spoke about the importance of sea creatures in terms of ensuring ecological balance and climate stability and emphasized the role of whales, the world's largest mammals, in reducing the amount of carbon dioxide in the atmosphere, and brought to the attention of the panel participants that the population of Caspian seals has decreased by almost 6 times compared to the beginning of the 20th century.
In the continuation of the panel discussion, Michael Fishbach, founder and director of Great Whale Conservancy, and Tariyel Eybatov, general director of the Hasanbey Zardabi Natural History Museum, explained to the event participants the importance of various sea creatures, including whales and seals, for the marine ecosystem and the impact of water pollution on the environment.