MBBİ-nin əməkdaşları COP29 çərçivəsində dəniz canlılarına dair panel müzakirələrində iştirak ediblər + Foto Noy 21, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Durna Əliyeva, Samirə Rüstəmova, Ulduzə Qurbanova və Aytən Ağayeva BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində təşkil olunan IDEA İB və “Great Whale Conservancy” təşkilatının əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “Dəniz ekosisteminin sağlamlığında və iqlim dəyişikliyinin azaldılmasında dəniz məməlilərinin rolu” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak ediblər. Tədbirdə çıxış edən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva dəniz canlılarının ekoloji balans və iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsi baxımdan əhəmiyyətini, dünyanın ən iri məməliləri olan balinaların karbon dioksidinin atmosferdə miqdarının azaldılmasında oynadığı rolu vurğulayıb, Xəzər suitilərinin populyasiyasının XX əsrin əvvəli ilə müqayisədə 6 dəfəyə yaxın azalması panel iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Panel müzakirələrinin davamında “Great Whale Conservancy” təşkilatının təsisçisi və direktoru Maykl Fişbax və Həsən bəy Zərdabi adına Təbiət Tarixi Muzeyinin baş direktoru Tariyel Eybatov müxtəlif dəniz canlıları, o cümlədən balinaların və suitilərin dəniz ekosistemi üçün əhəmiyyəti və su hövzələrinin çirklənməsinin ətraf mühitə təsiri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat veriblər.

Сотрудники ИМББ приняли участие в панельных дискуссиях о морской жизни в рамках COP29 + Фото Ноя 21, 2024 | 10:00 / Конференции, встречи
Генеральный директор ИМББ академик Ирада Гусейнова и сотрудники института: доктора философии по биологии  Дурна Алиева, Самира Рустамова, Улдуза Гурбанова и Айтан Агаева приняли участие в панельных дискуссиях на тему «Роль морских млекопитающих в здоровье морской экосистемы и смягчении последствий изменения климата», прошедших на 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Дискуссии были организованы Общественным объединением IDEA в сотрудничестве с организацией "Great Whale Conservancy». Выступая на мероприятии, вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя защиты окружающей среды) Лейла Алиева рассказала о важности морских обитателей с точки зрения обеспечения экологического баланса и стабильности климата, а также отметила роль китов - крупнейших млекопитающих мира в уменьшении количества углекислого газа в атмосфере. До сведения участников дискуссии была доведена информация о сокращении популяции каспийских тюленей почти в 6 раз по сравнению с началом 20 века.
Панельную дискуссию продолжили основатель и директор "Great Whale Conservancy" Майкл Фишбах и генеральный директор Музея естественной истории имени Гасан-бека Зардаби Тариэль Эйбатов, которые обратили внимание участников мероприятия на значение различных морских обитателей, в том числе китов и тюленей, для морской экосистемы, а также предоставили подробную информацию о влияние загрязнения водоемов на окружающую среду.