MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində Bakı Olimpiya Mərkəzində “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. + Foto Noy 15, 2024 | 10:16 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 14-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzlərindən biri olan Beynəlxalq Elmi Şura və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Olimpiya Mərkəzində “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. Tədbirdə Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) baş icraçı direktoru professor Salvatore Arico və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun professoru Alik İsmayılzadə çıxış edərək konfransın əsas məqsəd və vəzifələrini diqqətə çatdırıb, müzakirələrdən sonra gözlənilən nəticələr barədə ətraflı söhbət açıblar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə çıxış edərək COP29-un elmi əhəmiyyətindən, əsas gözləntilərdən biri kimi müasir reallıqları özündə əks etdirəcək yeni çağırışların meydana çıxacağına əminliyini ifadə edərək bu mühüm beynəlxalq tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 beynəlxalq tədbirləri cəmiyyətin bütün sahələrində, o cümlədən elmdə də yeni təfəkkür və yeni sivilizasiya yaradır. Azərbaycanda keçirilən COP29 yeni sənaye inqilabının anonsu təsiri bağışlayır.
Tədbirdə COP29-a dəvət olunmuş dünya elminin nüfuzlu nümayəndələri, beynəlxalq aləmdə tanınmış elm xadimləri, AMEA Rəyasət Heyətinin əməkdaşları, bir sıra ölkələrin media mənsubları iştirak ediblər.

Генеральный директор МББИ академик Ирада Гусейнова приняла участие в международной научной конференции «Климатология: основные результаты на 2024 год», прошедшей в Бакинском Олимпийском Центре в рамках COP29 + Фото Ноя 15, 2024 | 10:16 / Конференции, встречи
14 ноября генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова приняла участие в конференции «Климатология: основные результаты на 2024 год», организованной совместно Международным научным советом - одним из самых престижных научных центров мира- и Технологическим институтом Карлсруэ, Германия. На мероприятии выступили главный исполнительный директор Международного научного совета (ISC) профессор Сальваторе Арико и профессор Технологического института Карлсруэ, профессор Алик Исмаилзаде, которые обозначили основные цели и задачи конференции, а по окончании обсуждения детально проанализировали ожидаемые результаты.
На мероприятии выступил Президент НАНА академик Иса Габиббейли который отметил научное значение СОР29 и выразил уверенность, что в ближайшем будущем возникнут новые вызовы, отражающие современные реалии, что является одним из главных ожиданий этого глобального саммита. Он также подчеркнул, что проведение этого важного международного мероприятия имеет большое значение для нашей страны. Глава НАНА отметил, что «Год солидарности зеленого мира» и международные мероприятия COP29 создают новый образ мышления и новую цивилизацию во всех сферах жизни общества, включая науку. Проведение в Азербайджане СОР29 создает впечатление анонса новой промышленной революции.
В мероприятии также приняли участие приглашенные на COP29 влиятельные представители мировой науки, всемирно известные ученые, сотрудники Президиума НАНА, представители СМИ ряда стран.