MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində Bakı Olimpiya Mərkəzində “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. + Foto Noy 15, 2024 | 10:16 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 14-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzlərindən biri olan Beynəlxalq Elmi Şura və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Olimpiya Mərkəzində “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. Tədbirdə Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) baş icraçı direktoru professor Salvatore Arico və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun professoru Alik İsmayılzadə çıxış edərək konfransın əsas məqsəd və vəzifələrini diqqətə çatdırıb, müzakirələrdən sonra gözlənilən nəticələr barədə ətraflı söhbət açıblar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə çıxış edərək COP29-un elmi əhəmiyyətindən, əsas gözləntilərdən biri kimi müasir reallıqları özündə əks etdirəcək yeni çağırışların meydana çıxacağına əminliyini ifadə edərək bu mühüm beynəlxalq tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 beynəlxalq tədbirləri cəmiyyətin bütün sahələrində, o cümlədən elmdə də yeni təfəkkür və yeni sivilizasiya yaradır. Azərbaycanda keçirilən COP29 yeni sənaye inqilabının anonsu təsiri bağışlayır.
Tədbirdə COP29-a dəvət olunmuş dünya elminin nüfuzlu nümayəndələri, beynəlxalq aləmdə tanınmış elm xadimləri, AMEA Rəyasət Heyətinin əməkdaşları, bir sıra ölkələrin media mənsubları iştirak ediblər.

Academician Irada Huseynova, General Director of IMBB, participated in the international scientific conference on "Climate science: key results for 2024" at the Baku Olympic Center within the framework of COP29 + Photo Nov 15, 2024 | 10:16 / Conferences, assemblies
On November 14, academician Irada Huseynova, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, participated in the international scientific conference on"Climate science: key results for 2024" at the Baku Olympic Center, jointly organized by the International Scientific Council, which is one of the world's most prestigious scientific centers, and Germany's Karlsruhe Institute of Technology within the framework of COP29. At the event, Professor Salvatore Arico, Chief Executive Officer of the International Scientific Council (ISC), and Alik Ismayilzade, Professor at the Karlsruhe Institute of Technology, Germany, spoke at the event, drawing attention to the main goals and objectives of the conference, and after the discussions, they had a detailed conversation about the expected results.
Speaking at the event, Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, expressed his confidence that new challenges will emerge that will reflect modern realities as one of the main expectations of the scientific importance of COP29 and emphasized the importance of holding this important international event in our country. The head of ANAS said that the "Solidarity Year for the Green World" and COP29 international events create a new way of thinking and a new civilization in all areas of society, including science.