MBBİ-nin əməkdaşları COP29 çərçivəsində “Elmdən təcrübəyə: ərzaq sistemlərində ədalətli yanaşmalara keçidin inkişaf etdirilməsi” mövzusunda sessiyada iştirak ediblər + Foto Noy 20, 2024 | 19:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Samirə Rüstəmova və Aytən Ağayeva COP29 çərçivəsində Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Məsləhət Qrupunun (CGIAR) dəstəyi ilə keçirilən “Elmdən təcrübəyə: ərzaq sistemlərində ədalətli yanaşmalara keçidin inkişaf etdirilməsi” mövzusunda sessiyada iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Mərkəzin həmsədri İsmail Serageldin iqlim dəyişikliyinin kənd təsərrüfatına, ərzaq istehsalına da böyük mənfi təsir göstərdiyini diqqətə çatdıraraq bildirib ki, aqroqida sistemləri ərzaq təhlükəsizliyinə və iqlimə davamlılığa nail olmaq üçün vacibdir. Elmi tədqiqatlar, regional əməkdaşlıq və innovativ maliyyələşdirmə aqroərzaq sistemlərində davamlı keçidin əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi inkişaf etdirilməlidir.
Latviyanın iqlim və enerji naziri Kaspars Melnis ölkəsinin davamlı aqroərzaq sistemlərini dəstəkləmək üçün enerji və iqlim siyasətini necə inteqrasiya etməsindən danışıb, bu işdə yeni texnologiyaların tətbiqinin vacibliyindən söz açıb. Serbiyanın sabiq Prezidenti Boris Tadiç iqlim dəyişikliyinin, təbii fəlakətlərin ölkələrin ərzaq təhlükəsizliyinə mənfi təsirlərinin azaldılmasında elm mərkəzlərinin tədqiqatlarından yararlanmağın faydalarını vurğulayıb. Bolqarıstanın sabiq Prezidenti Rosen Plevneliyev dövlətlərin kiçik fermerlərin dayanıqlı və iqlimə davamlı aqroərzaq sistemlərinə keçidində vacib rol oynaya biləcəyini deyib. Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Araşdırmaları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICARDA) alimi Akmal Akramxanov təmsil etdiyi qurumun dayanıqlı məhsul sortları və suya qənaət edən texnologiyalar kimi innovativ həllərin işlənib hazırlanması istiqamətindəki fəaliyyətindən bəhs edib.
Sessiyada CGIAR-ın tədqiqat və innovasiya təşəbbüslərindən söz açılıb, Azərbaycanda və Qafqaz regionunda uğurlu nümunələr əsasında kənd təsərrüfatı məhsuldarlığının yüksəldilməsi və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində genetik resursların rolu müzakirə olunub.

Employees of IMBB participated in the session “From Science to Practice: Advancing a Just Transitions in Agro-Food Systems” as part of COP29 + Photo Nov 20, 2024 | 19:00 / Conferences, assemblies
On November 19, General Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies academician Irada Huseynova, doctors of philosophy in biology Samira Rustamova and Aytan Aghayeva participated in the session “From Science to Practice: Advancing a Just Transitions in Agro-Food Systems” as part of COP29 supported by the Consultative Group on International Agricultural Research (CGIAR).
Co-chair of the Center Ismail Serageldin emphasized that addressing climate change’s severe impacts on agriculture and food production is crucial, particularly for regions most vulnerable to climate change. He highlighted that research, regional cooperation, and innovative financing should be key drivers of sustainable transition in these systems.
Kaspars Melnis, Latvia's Minister for Climate and Energy, spoke on integrating energy and climate policies to support sustainable agro-food systems and stressed the importance of new technology. Former Serbian President Boris Tadic shared insights on regional collaboration's role in tackling climate challenges, especially in the agro-food sector, and stressed the benefits of leveraging research from scientific centers to mitigate food security threats posed by climate change and natural disasters. Former Bulgarian President Rosen Plevneliev underscored the vital role of states in assisting small farmers to transition to sustainable and climate-resilient agro-food systems. Akmal Akramkhanov from the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) discussed the development of innovative solutions like resilient crop varieties and water-saving technologies.
The session also explored CGIAR’s research and innovation initiatives and highlighted successful examples from Azerbaijan and the Caucasus region. These examples demonstrated the role of genetic resources in boosting agricultural productivity and ensuring food security.