MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində “Dəyişən iqlim şəraitində bəbirlərin mühafizəsi” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak edib + Foto Noy 21, 2024 | 16:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 21-də MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN), IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin (İB) və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Dəyişən iqlim şəraitində bəbirlərin mühafizəsi” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak edib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İB-nin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva tədbirin açılışında çıxış edərək iqlim dəyişmələrinin və qlobal ekoloji sistemdə mənfi tendensiyaların müşahidə edilməsinin Qafqaz bəbirləri də daxil olmaqla, bir çox canlının populyasiyasını təhlükə altına qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, temperaturun yüksəlməsi və digər çoxsaylı təbii kataklizmlər bəbirlərin təbiətdə sağ qalmasını çətinləşdirir. IDEA tərəfindən icra olunmuş çoxsaylı fəaliyyətlər, o cümlədən ETSN və WWF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilmiş “Azərbaycanda bəbirlərin populyasiyasının bərpası” layihəsinin bəbirlərin ölkəmizdə sayının artırılmasına verdiyi töhfə barədə layihə iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib. Leyla Əliyeva diqqətə çatdırıb ki, 2014-cü ildə keçirilmiş Qafqaz Biomüxtəlifliyi Sammiti Cənubi Qafqaz bölgəsində ekoloji tarazlıq və canlıların mühafizəsi məsələlərinə diqqətin artırılmasını təmin edib, atılan addımların sayəsində ötən illər ərzində Azərbaycan ərazisində 23 bəbir fərdinə rast gəlinib. Leyla Əliyeva bəbirlərin səmərəli mühafizəsini təmin etmək məqsədilə qlobal səyləri daha da möhkəmləndirməyə çağırıb.
Tədbirdə WWF-in Avropa və Şimali Afrika üzrə regional direktoru Ajay Barai, təşkilatın Azərbaycan ofisinin direktoru Elşad Əsgərov, WWF-in Almaniya ofisinin direktoru Aurel Heidelberg, ETSN-in Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəis müavini Rəşad Allahverdiyev, Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının pişikkimilər üzrə eksperti Tatjana Rosen və “Ecocorridors Fund for the Caucasus” təşkilatının nümayəndəsi Jernej Stritih çıxış ediblər.

Academician Irada Huseynova, General Director of IMBB, participated in panel discussions on "Protection of leopards in changing climate conditions" within COP29 + Photo Nov 21, 2024 | 16:00 / Conferences, assemblies
On November 21, Academician Irada Huseynova, General Director of IMBB participated in panel discussions on "Protection of leopards in changing climate conditions" within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the Framework Convention on Climate Change (COP29), jointly organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources, IDEA (International Dialogue for the Environmental Action) Public Union and the World Wide Fund for Nature (WWF). Leyla Aliyeva, vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union, spoke at the opening of the event and said that the observation of climate changes and negative trends in the global ecological system endangers the population of many animals, including Caucasian leopards. She noted that temperature rise and other numerous natural cataclysms make it difficult for leopards to survive in nature. The participants of the project were informed in detail about the numerous activities carried out by IDEA, including the contribution of the project "Restoration of the population of leopards in Azerbaijan" implemented in the framework of cooperation with the Ministry of Ecology and Natural Resources and WWF to increase the number of leopards in our country. Leyla Aliyeva pointed out that the Caucasus Biodiversity Summit held in 2014 ensured increased attention to the issues of ecological balance and animal protection in the South Caucasus region, and thanks to the steps taken, 23 leopards were found in the territory of Azerbaijan over the past years. Leyla Aliyeva called for further strengthening of global efforts to ensure effective protection of leopards.
Ajay Barai, regional director of WWF for Europe and North Africa, Elshad Asgarov, director of the organization's Azerbaijan office, Aurel Heidelberg, director of WWF's German office, Rashad Allahverdiyev, deputy head of Service of Protection of Biodiversity of the Ministry of Ecology and Natural Resources,Tatjana Rosen, an expert on felines of the International Union for Conservation of Nature, and Jernej Stritih, a representative of the "Ecocorridors Fund for the Caucasus" organization, spoke at the event.