MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova COP29 çərçivəsində “Dəyişən iqlim şəraitində bəbirlərin mühafizəsi” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak edib + Foto Noy 21, 2024 | 16:00 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 21-də MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN), IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin (İB) və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) birgə təşkilatçılığı ilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Dəyişən iqlim şəraitində bəbirlərin mühafizəsi” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak edib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İB-nin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva tədbirin açılışında çıxış edərək iqlim dəyişmələrinin və qlobal ekoloji sistemdə mənfi tendensiyaların müşahidə edilməsinin Qafqaz bəbirləri də daxil olmaqla, bir çox canlının populyasiyasını təhlükə altına qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, temperaturun yüksəlməsi və digər çoxsaylı təbii kataklizmlər bəbirlərin təbiətdə sağ qalmasını çətinləşdirir. IDEA tərəfindən icra olunmuş çoxsaylı fəaliyyətlər, o cümlədən ETSN və WWF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilmiş “Azərbaycanda bəbirlərin populyasiyasının bərpası” layihəsinin bəbirlərin ölkəmizdə sayının artırılmasına verdiyi töhfə barədə layihə iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib. Leyla Əliyeva diqqətə çatdırıb ki, 2014-cü ildə keçirilmiş Qafqaz Biomüxtəlifliyi Sammiti Cənubi Qafqaz bölgəsində ekoloji tarazlıq və canlıların mühafizəsi məsələlərinə diqqətin artırılmasını təmin edib, atılan addımların sayəsində ötən illər ərzində Azərbaycan ərazisində 23 bəbir fərdinə rast gəlinib. Leyla Əliyeva bəbirlərin səmərəli mühafizəsini təmin etmək məqsədilə qlobal səyləri daha da möhkəmləndirməyə çağırıb.
Tədbirdə WWF-in Avropa və Şimali Afrika üzrə regional direktoru Ajay Barai, təşkilatın Azərbaycan ofisinin direktoru Elşad Əsgərov, WWF-in Almaniya ofisinin direktoru Aurel Heidelberg, ETSN-in Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəis müavini Rəşad Allahverdiyev, Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə İttifaqının pişikkimilər üzrə eksperti Tatjana Rosen və “Ecocorridors Fund for the Caucasus” təşkilatının nümayəndəsi Jernej Stritih çıxış ediblər.

Генеральный директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова приняла участие в панельных дискуссиях на тему: «Защита леопардов в изменяющихся климатических условиях», прошедших в рамках COP29 + Фото Ноя 21, 2024 | 16:00 / Конференции, встречи
21 ноября Генеральный директор ИМББ  академик Ирада Гусейнова приняла участие в панельных дискуссиях на тему: "Защита леопардов в изменяющихся  климатических условиях", организованного совместно Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджана (МЭПРА), Общественным объединением IDEA (Международный диалог во имя защиты окружающей среды) и Всемирным фондом природы, прошедших в рамках  29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции об изменении климата (COP29). Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель ОО IDEA Лейла Алиева выступила на открытии мероприятия и отметила, что изменения климата и негативные тенденции в мировой экологической системе ставят под угрозу популяцию многих животных, в том числе кавказских леопардов. Она отметила, что повышение температуры и другие многочисленные природные катаклизмы затрудняют выживание леопардов в природе.  Участникам проекта была предоставлена подробная информация о многочисленных мероприятиях, проводимых IDEA, в том числе о вкладе проекта «Восстановление популяции леопардов в Азербайджане», реализуемого в МЭПРА (Министерство Экологии и Природных Ресурсов Азербайджана) в сотрудничестве со ВФЗП (Всемирный Фонд Защиты Природы) для увеличения численности леопардов в нашей стране.  Лейла Алиева отметила, что проведённый в 2014 году Кавказский Саммит по биоразнообразию обеспечил повышенное внимание к вопросам экологического баланса и защиты животных в Южно-Кавказском регионе, и, благодаря предпринятым шагам, за последние годы на территории Азербайджана было обнаружено 23 леопарда. Лейла Алиева призвала к дальнейшему укреплению глобальных усилий по обеспечению эффективной защиты леопардов.
На мероприятии также выступили Аджай Барай - региональный директор ВФЗП по Европе и Северной Африке;  Эльшад Аскеров - директор азербайджанского офиса ВФЗП; Аурел Гейдельберг - директор немецкого офиса  ВФЗП; Рашад Аллахвердиев, заместитель руководителя Службы охраны биологического разнообразия МЭПР; Татьяна Розен - эксперт  Международного  союза охраны природы по кошачьим,  и представитель «Фонда Экокоридоры для Кавказа» Ерней Стритих.