AMEA və DEU-nun üçüncü beynəlxalq ikitərəfli onlayn seminarı başa çatıb + Foto Dek 07, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin (DEU) fundamental elmlər üzrə üçüncü beynəlxalq ikitərəfli onlayn seminarı 6 elm sahəsi üzrə paralel seksiyada böyük uğurla həyata keçirilib.
Azərbaycan tərəfindən edilmiş məruzələrin siyahısına bu linkdən baxa bilərsiniz (Məruzələrin siyahısı).
Seminarın təşkilində və keçirilməsində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi və AMEA Kimya Elmləri Bölməsi fəal rol oynamışlar.
Seminarın sonunda "Zoom" proqramı üzərindən keçirilən bağlanış mərasimində çıxış edən konfransın sədrləri – AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və DEU-nun Fənn fakültəsinin dekanı professor Aylin Alın seminarın elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına və elm qarşısında duran aktual problemlərin həllinə istiqamətlənmiş birgə tədqiqatların aparılmasına ciddi təkan verəcəyinə inamlarını bildiriblər.
Professor Aylin Alın öz çıxışında səmərəli fikir mübadiləsi şəraitində keçən seminarın həm Azərbaycanın, həm də Türkiyənin elmi-mədəni həyatında əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova seminarın məruzəçi və iştirakçılarına təşəkkür edib. O qeyd edib ki, beynəlxalq seminarda 6 seksiya üzrə 28 elmi məruzə dinlənilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycanın və Türkiyənin elm və təhsil müəssisələrinin, alim və mütəxəssislərinin ortaq tədbirlər vasitəsilə daha tez-tez bir araya gəlməsinin, onlar arasında elmi əlaqələrin daha intensiv xarakter alması ilə bağlı fəaliyyətlərin gücləndirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkib.

Завершился третий международный двусторонний онлайн-семинар НАНА и Университета Докуз Эйлюль + Фото Дек 07, 2024 | 10:00 / Конференции, встречи
Третий международный двусторонний онлайн-семинар по фундаментальным наукам Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и Университета Докуз Эйлюль (УДЭ) Турции успешно прошел в параллельных секциях по 6 научным направлениям.
Список докладов, представленных Азербайджаном, вы можете пpосмотреть по этой ссылке (Список докладов).
Активную роль в организации и проведении семинара сыграли Отделение биологических и медицинских наук НАНА, Отделение физико-математических и технических наук НАНА и Отделение химических наук НАНА.
По окончании семинара председатели конференции, выступавшие на церемонии закрытия, проведенной посредством программы «Zoom», вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова и декан факультета естественных наук УДЭ, профессор Айлин Алын, выразили уверенность в том, что семинар даст серьезный импульс налаживанию научного сотрудничества и проведению совместных исследований, направленных на решение актуальных задач, стоящих перед наукой.
В своем выступлении профессор Айлин Алин отметила, что семинар, прошедший в условиях эффективного обмена идеями, стал значимым событием в научной и культурной жизни как Азербайджана, так и Турции.
Академик Ирада Гусейнова поблагодарила спикера и участников семинара и отметила, что на международном семинаре было заслушано 28 научных докладов по 6 секциям.
Вице-президент НАНА обратила внимание на важность более частого объединения научных и образовательных учреждений, ученых и специалистов Азербайджана и Турции посредством проведения совместных мероприятий, усиления деятельности, связанной с более интенсивным характером научных связей между ними.