AMEA və DEU-nun üçüncü beynəlxalq ikitərəfli onlayn seminarı başa çatıb + Foto Dek 07, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin (DEU) fundamental elmlər üzrə üçüncü beynəlxalq ikitərəfli onlayn seminarı 6 elm sahəsi üzrə paralel seksiyada böyük uğurla həyata keçirilib.
Azərbaycan tərəfindən edilmiş məruzələrin siyahısına bu linkdən baxa bilərsiniz (Məruzələrin siyahısı).
Seminarın təşkilində və keçirilməsində AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi və AMEA Kimya Elmləri Bölməsi fəal rol oynamışlar.
Seminarın sonunda "Zoom" proqramı üzərindən keçirilən bağlanış mərasimində çıxış edən konfransın sədrləri – AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və DEU-nun Fənn fakültəsinin dekanı professor Aylin Alın seminarın elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına və elm qarşısında duran aktual problemlərin həllinə istiqamətlənmiş birgə tədqiqatların aparılmasına ciddi təkan verəcəyinə inamlarını bildiriblər.
Professor Aylin Alın öz çıxışında səmərəli fikir mübadiləsi şəraitində keçən seminarın həm Azərbaycanın, həm də Türkiyənin elmi-mədəni həyatında əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova seminarın məruzəçi və iştirakçılarına təşəkkür edib. O qeyd edib ki, beynəlxalq seminarda 6 seksiya üzrə 28 elmi məruzə dinlənilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycanın və Türkiyənin elm və təhsil müəssisələrinin, alim və mütəxəssislərinin ortaq tədbirlər vasitəsilə daha tez-tez bir araya gəlməsinin, onlar arasında elmi əlaqələrin daha intensiv xarakter alması ilə bağlı fəaliyyətlərin gücləndirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkib.

The III international bilateral online seminar of ANAS and DEU has ended  + Photo Dec 07, 2024 | 10:00 / Conferences, assemblies
The III international bilateral online seminar on fundamental sciences of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Turkey's Dokuz Eylul University (DEU) was successfully held in parallel sections in 6 fields of science..
You can see the list of reports made by Azerbaijan at this link (List of reports).
The Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS and the Department of Chemical Sciences of ANAS played an active role in organizing and conducting the seminar.
At the end of the seminar, the chairmen of the conference, who spoke at the closing ceremony on the "Zoom" program, Academician Irada Huseynova, Vice-President of ANAS, and Professor Aylin Al, Dean of the Faculty of Science of DEU expressed their belief that the seminar will give a serious boost to the establishment of scientific cooperation relations and conducting joint research aimed at solving the current problems facing science.
Professor Aylin Alın stated that the seminar was a major event in both Azerbaijan and Turkey's scientific and cultural lives, as it allowed for the effective interchange of ideas.
Academician Irada Huseynova thanked the speakers and participants of the seminar. She noted that 28 scientific reports on 6 sections were presented at the international seminar.