AMEA və Dokuz Eylül Universitetinin III ikitərəfli beynəlxalq onlayn elmi seminarı öz işinə başlayıb + Foto Dek 06, 2024 | 09:45 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyənin Dokuz Eylül Universiteti (DEU) arasında bağlanmış müqavilə əsasında 6 fundamental elm sahəsini (riyaziyyat, statistika, fizika, kompüter elmləri, biologiya, kimya) əhatə edən III ikitərəfli beynəlxalq onlayn elmi seminar öz işinə başlayıb.
Qeyd edək ki, 1-ci belə seminar 2021-ci, 2-cisi isə 2022-ci illərdə baş tutub. Beynəlxalq seminarın fəxri sədrləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmaz, sədrləri isə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və DEU-nun Fənn fakültəsinin dekanı professor Aylin Alındır.
“Zoom” platforması üzərindən gerçəkləşdirilən elmi tədbirin açılış mərasimində ilk olaraq professor Aylin Alın çıxış edib. Dekan əvvəlki illərdəki seminarların nəticələrini xatırladıb, hazırkı seminarın da böyük uğur qazanacağına inandığını bildirib.
Professor Aylin Alın elmi seminarın Azərbaycan və Türkiyə arasında elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması, prioritet elmi problemlərin müzakirəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib, DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmazın tədbir iştirakçılarına xoş sözlərini çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA ilə 9 Eylül Universiteti arasında bağlanmış müqavilə və bu müqavilə çərçivəsində yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin tarixinə ekskurs edib. AMEA-nın prezidenti qardaşlaşmış şəhərlər olan Bakı və İzmirin elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün çox iş görmək lazım gəldiyini vurğulayıb.
Seminarın işinə uğurlar arzulayan akademik İsa Həbibbəyli DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmazı Bakıya, Milli Elmlər Akademiyasına dəvət edib.
Akademik İradə Hüseynova çıxışına DEU-nun rəhbərlərini, konfransın təşkilatçılarını və seminar iştirakçılarını salamlamaqla başlayıb. Vitse-prezident bugünkü seminarın Azərbaycan üçün çox əlamətdar bir dövrə təsadüf etdiyini bildirib. Keçən ay Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) böyük uğurla ev sahibliyi edib. COP29-un proqramında bir gün bütünlüklə Elm, Texnologiya və İnnovasiya / Rəqəmsallaşma məsələlərinə həsr edilib və tədbirlərin əsas xəttini məhz seminarın əhatə etdiyi elmlər və onların ətraf mühitlə bağlı tədqiqatlardan alınan nəticələri təşkil edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bu gün rəqəmsallaşdırılma, süni intellekt dünya elminin əsas prioritetlərindəndir. Biologiyanın ümumən “yaşıl dünya” ilə, biomüxtəliflik, bioloji və ərzaq təhlükəsizliyi ilə, kimya elminin ekoloji və “yaşıl” kimya ilə, biologiya, kimya və xüsusən fizika elminin “yaşıl” enerji ilə bağlı nailiyyətləri və perspektivləri COP zamanı ən çox müzakirə edilən mövzulardan olub.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hazırkı beynəlxalq seminarın əsas məqsədi müvafiq elm sahələri üzrə tədqiqatların inkişafına töhfələr vermək, onlardan alınmış mühüm nəticələri bölüşmək və fikir mübadiləsi aparmaq, eyni zamanda gələcək elmi, elmi-texniki əməkdaşlığa təkan verməkdir.

The III bilateral international online scientific seminar of ANAS and Dokuz Eylul University started its work + Photo Dec 06, 2024 | 09:45 / Conferences, assemblies
Based on the agreement between the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Dokuz Eylul University (DEU) of Türkiye, the III bilateral international online scientific seminar, covering six fundamental fields of science (mathematics, statistics, physics, computer science, biology, and chemistry), commenced its work.
It should be noted that the first seminar was held in 2021, and the second in 2022. The honorary chairpersons of the international seminar are the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, and DEU Rector, Professor Bayram Yılmaz. The chairpersons are Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova, and DEU Faculty of Science Dean, Professor Aylin Alın.
Professor Aylin Alın delivered the first speech at the opening ceremony of the scientific event, held via the “Zoom” platform. The Dean recalled the outcomes of previous years’ seminars and expressed her belief that the current seminar would also achieve great success.
Professor Aylin Alın emphasized the significance of the scientific seminar in strengthening scientific ties between Azerbaijan and Türkiye, conducting joint research, and discussing priority scientific issues. She also conveyed the kind words of DEU Rector Professor Bayram Yılmaz to the participants of the event.
Following this, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the agreement between ANAS and DEU and the history of the cooperation relations established within this agreement. The President of ANAS stressed that a lot of work is needed to further develop scientific ties between the scientific research and educational institutions of Baku and Izmir.
Wishing the seminar success, Academician Isa Habibbeyli invited DEU Rector Professor Bayram Yılmaz to visit Baku and the National Academy of Sciences.
Academician Irada Huseynova began her speech by greeting the heads of DEU, the organizers of the conference, and the seminar participants. The Vice President said that the seminar coincides with a very significant period for Azerbaijan. Last month, Azerbaijan successfully hosted the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change. One day of the COP29 program was entirely dedicated to Science, Technology, and InnovationDigitization issues. She pointed out that today, digitization and artificial intelligence are among the priorities in world science. The achievements and perspectives of biology, in general, with regard to the “green world”, biodiversity, biological and food security, the science of chemistry with regard to ecological and “green” chemistry, as well as the achievements and perspectives of biology, chemistry, and especially physics with regard to “green” energy, were among the most discussed topics during COP.
Academician Irada Huseynova underlined that the main purpose of the current international seminar is to contribute to the development of research on relevant scientific fields, share important results obtained from them, exchange ideas, and, at the same time, to give impetus to future scientific and scientific-technical cooperation.