AMEA və Dokuz Eylül Universitetinin III ikitərəfli beynəlxalq onlayn elmi seminarı öz işinə başlayıb + Foto Dek 06, 2024 | 09:45 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyənin Dokuz Eylül Universiteti (DEU) arasında bağlanmış müqavilə əsasında 6 fundamental elm sahəsini (riyaziyyat, statistika, fizika, kompüter elmləri, biologiya, kimya) əhatə edən III ikitərəfli beynəlxalq onlayn elmi seminar öz işinə başlayıb.
Qeyd edək ki, 1-ci belə seminar 2021-ci, 2-cisi isə 2022-ci illərdə baş tutub. Beynəlxalq seminarın fəxri sədrləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmaz, sədrləri isə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və DEU-nun Fənn fakültəsinin dekanı professor Aylin Alındır.
“Zoom” platforması üzərindən gerçəkləşdirilən elmi tədbirin açılış mərasimində ilk olaraq professor Aylin Alın çıxış edib. Dekan əvvəlki illərdəki seminarların nəticələrini xatırladıb, hazırkı seminarın da böyük uğur qazanacağına inandığını bildirib.
Professor Aylin Alın elmi seminarın Azərbaycan və Türkiyə arasında elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması, prioritet elmi problemlərin müzakirəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib, DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmazın tədbir iştirakçılarına xoş sözlərini çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA ilə 9 Eylül Universiteti arasında bağlanmış müqavilə və bu müqavilə çərçivəsində yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrinin tarixinə ekskurs edib. AMEA-nın prezidenti qardaşlaşmış şəhərlər olan Bakı və İzmirin elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün çox iş görmək lazım gəldiyini vurğulayıb.
Seminarın işinə uğurlar arzulayan akademik İsa Həbibbəyli DEU-nun rektoru professor Bayram Yılmazı Bakıya, Milli Elmlər Akademiyasına dəvət edib.
Akademik İradə Hüseynova çıxışına DEU-nun rəhbərlərini, konfransın təşkilatçılarını və seminar iştirakçılarını salamlamaqla başlayıb. Vitse-prezident bugünkü seminarın Azərbaycan üçün çox əlamətdar bir dövrə təsadüf etdiyini bildirib. Keçən ay Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) böyük uğurla ev sahibliyi edib. COP29-un proqramında bir gün bütünlüklə Elm, Texnologiya və İnnovasiya / Rəqəmsallaşma məsələlərinə həsr edilib və tədbirlərin əsas xəttini məhz seminarın əhatə etdiyi elmlər və onların ətraf mühitlə bağlı tədqiqatlardan alınan nəticələri təşkil edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bu gün rəqəmsallaşdırılma, süni intellekt dünya elminin əsas prioritetlərindəndir. Biologiyanın ümumən “yaşıl dünya” ilə, biomüxtəliflik, bioloji və ərzaq təhlükəsizliyi ilə, kimya elminin ekoloji və “yaşıl” kimya ilə, biologiya, kimya və xüsusən fizika elminin “yaşıl” enerji ilə bağlı nailiyyətləri və perspektivləri COP zamanı ən çox müzakirə edilən mövzulardan olub.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hazırkı beynəlxalq seminarın əsas məqsədi müvafiq elm sahələri üzrə tədqiqatların inkişafına töhfələr vermək, onlardan alınmış mühüm nəticələri bölüşmək və fikir mübadiləsi aparmaq, eyni zamanda gələcək elmi, elmi-texniki əməkdaşlığa təkan verməkdir.

Начал работу III двусторонний международный онлайн-научный семинар НАНА и Университета Докуз Эйлюль + Фото Дек 06, 2024 | 09:45 / Конференции, встречи
На основе соглашения между Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Университетом Докуз Эйлюль (УДЭ) Турции начал работу III двусторонний международный онлайн-научный семинар, охватывающий шесть фундаментальных направлений науки (математика, статистика, физика, информатика, биология и химия).
Следует отметить, что первый семинар состоялся в 2021 году, а второй — в 2022 году. Почетными председателями международного семинара являются президент НАНА, академик Иса Габиббейли и ректор УДЭ, профессор Байрам Йылмаз. Председателями — вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова и декан факультета естественных наук УДЭ, профессор Айлин Алы
Профессор Айлин Алин выступила с первой речью на церемонии открытия научного мероприятия, проведенного посредством платформы «Zoom». Декан напомнила об итогах семинаров прошлых лет и выразила уверенность в том, что нынешний семинар также достигнет большого успеха.
Профессор Айлин Алин отметила, что научный семинар важен с точки зрения укрепления научных связей между Азербайджаном и Турцией, проведения совместных исследований и обсуждения приоритетных научных проблем. Она также передала участникам мероприятия добрые слова ректора УДЭ профессора Байрама Йылмаза.
После этого президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о соглашении между НАНА и УДЭ и истории отношений сотрудничества, установленных в рамках этого соглашения. Президент НАНА подчеркнул, что предстоит проделать большую работу для дальнейшего развития научных связей между научно-исследовательскими и образовательными учреждениями Баку и Измира.
Пожелав успехов семинару, академик Иса Габиббейли пригласил ректора УДЭ профессора Байрама Йылмаза посетить Баку и Национальную академию наук.
Академик Ирада Гусейнова начала свое выступление с приветствия руководителей УДЭ, организаторов конференции и участников семинара. Вице-президент отметила, что семинар совпадает с очень значимым для Азербайджана периодом. В прошлом месяце в Азербайджане успешно прошла 29-я сессия Конференции Cторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС29). Один день программы КС29 был полностью посвящен вопросам науки, технологий и инновацийцифровизации. Она отметила, что сегодня цифровизация и искусственный интеллект являются одними из приоритетных направлений в мировой науке. Достижения и перспективы биологии в целом в отношении «зеленого мира», биоразнообразия, биологической и продовольственной безопасности, науки химии в отношении экологической и «зеленой» химии, а также достижения и перспективы биологии, химии и особенно физики в отношении «зеленой» энергетики были среди наиболее обсуждаемых тем в ходе КС.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что основная цель нынешнего международного семинара — внести вклад в развитие исследований по соответствующим научным направлениям, поделиться важными результатами, полученными в них, обменяться идеями и, в то же время, дать импульс будущему научному и научно-техническому сотрудничеству.