MBBİ-də Biokimya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Yan 30, 2025 | 14:00 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun əməkdaşı Şəmsiyyə Elxan qızı Məmmədovanın “Mərcimək (Lens culinaris Medik) və lobya (Phaseolus vulgaris L.) sort nümunələrinin genetik müxtəlifliyinin və biokimyəvi göstəricilərinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya Azәrbaycan Respublikası Elm vә Tәhsil Nazirliyinin Genetik Ehtiyatlar və Molekulyar Biologiya vә Biotexnologiyalar institutlarında yerinә yetirilib. İşin elmi rəhbərləri biologiya elmləri doktoru, dosent mərhum Hacı Şıxlinski və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduzə Qurbanovadır.
Şəmsiyyə Məmmədova dissertasiyanın əsas müddəalarını geniş şərh edib. İddiaçı qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq Milli genbankda saxlanılan mərcimək və lobya kolleksiyasının biomüxtəlifliyi morfoloji göstəricilərin, biokimyəvi, molekulyar analizlərin köməyi ilə kompleks şəkildə qiymətləndirilmiş, fenotipik və genotipik baxımdan fərqlənən nümunələr aşkar edilmişdir. Müasir statistik üsullardan istifadə edilməklə biomorfoloji əlamətlərinə və məhsuldarlıq göstəricilərinə, o cümlədən, genetik profilinə görə bir-birindən fərqlənən 46 mərcimək və 15 lobya nümunəsindən ibarət özək kolleksiya yaradılmışdır.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb və opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab veribŞura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şəmsiyyə Məmmədovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

В ИМББ прошла защита диссертации по специальности биохимия + Фото Янв 30, 2025 | 14:00 / Важные события
30 января на Диссертационном совете ED 1.25, действующем при Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялась защита диссертации сотрудника Института генетических ресурсов МНО АР Шамсии Эльхан гызы Мамедовой на тему «Оценка генетического разнообразия и биохимических показателей сортообразцов чечевицы (Lens culinaris Medik.) и фасоли (Phaseolus vulgaris L.)». Диссертация выполнена на базе института Генетических Ресурсов и Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики. Научными руководителями диссертационной работы являются доктор биологических наук, доцент покойный Гаджи Шихлинский и доктор философии по биологии, доцент Улдуза Гурбанова.
Шамсия Мамедова подробно разъяснила основные положения диссертации. Она отметила, что впервые на основе морфологических показателей, биохимических и молекулярных анализов была проведена комплексная оценка биоразнообразия коллекции чечевицы и фасоли, хранящейся в Национальном генбанке, а также выявлены фенотипические и генотипически различающиеся образцы. С использованием современных статистических методов создана основа коллекции, состоящей из 46 образцов чечевицы и 15 образцов фасоли, отличающихся друг от друга по биоморфологическим характеристикам, генетическому профилю и показателям продуктивности.
После заслушивания выступлений официальных оппонентов, по диссертационной работе состоялся широкий обмен мнениями, были озвучены предложения и рекомендации. Соискатель ответила на вопросы членов совета, а также на рекомендации и замечания оппонентов. Члены совета высказали свое мнение по поводу диссертации. После выслушивания последних слов соискателя было проведено голосование. По итогам голосования было принято решение подать ходатайство в Высшую аттестационную комиссию при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении Шамсии Мамедовой научной степени доктора философии по биологии.