MBBİ-də Biokimya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Yan 30, 2025 | 14:00 / Mühüm hadisələr
Yanvarın 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun əməkdaşı Şəmsiyyə Elxan qızı Məmmədovanın “Mərcimək (Lens culinaris Medik) və lobya (Phaseolus vulgaris L.) sort nümunələrinin genetik müxtəlifliyinin və biokimyəvi göstəricilərinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya Azәrbaycan Respublikası Elm vә Tәhsil Nazirliyinin Genetik Ehtiyatlar və Molekulyar Biologiya vә Biotexnologiyalar institutlarında yerinә yetirilib. İşin elmi rəhbərləri biologiya elmləri doktoru, dosent mərhum Hacı Şıxlinski və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduzə Qurbanovadır.
Şəmsiyyə Məmmədova dissertasiyanın əsas müddəalarını geniş şərh edib. İddiaçı qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq Milli genbankda saxlanılan mərcimək və lobya kolleksiyasının biomüxtəlifliyi morfoloji göstəricilərin, biokimyəvi, molekulyar analizlərin köməyi ilə kompleks şəkildə qiymətləndirilmiş, fenotipik və genotipik baxımdan fərqlənən nümunələr aşkar edilmişdir. Müasir statistik üsullardan istifadə edilməklə biomorfoloji əlamətlərinə və məhsuldarlıq göstəricilərinə, o cümlədən, genetik profilinə görə bir-birindən fərqlənən 46 mərcimək və 15 lobya nümunəsindən ibarət özək kolleksiya yaradılmışdır.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb və opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab veribŞura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şəmsiyyə Məmmədovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

A dissertation defense in Biochemistry was held at IMBB + Photo Jan 30, 2025 | 14:00 / Important events
On January 30, the defense of the dissertation work on the topic of “Assessment of genetic diversity and biochemical indicators of lentil (Lens culinaris Medik) and bean (Phaseolus vulgaris L.) specimens” submitted by Shamsiyya Elkhan Mammadova, an employee of the Institute of Genetic Resources of the Republic of Azerbaijan, was held at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR. The dissertation was carried out at the Institute of Genetic Resources and Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The scientific supervisors of the dissertation are the deceased Associate Professor, Doctor of Biological Sciences Haji Shikhlinski, and Associate Professor, Doctor of Philosophy in Biology Ulduz Gurbanova.
Shamsiyya Mammadova extensively commented on the main provisions of the dissertation. The plaintiff noted that for the first time, the biodiversity of the lentil and bean collection stored in the National Genebank was comprehensively assessed using morphological indicators, biochemical, and molecular analyses, and phenotypically and genotypically distinct samples were identified. Using modern statistical methods, a core collection of 46 lentil and 15 bean samples was created, which differed in terms of biomorphological characteristics, productivity indicators, and genetic profile.
After listening to the speeches of the official opponents, a broad exchange of views was held regarding the dissertation work, and suggestions and recommendations were made. The applicant answered the council members' questions and responded to the recommendations and comments of the opponents. The council members expressed their opinions on the dissertation. After listening to the candidate's closing remarks, a vote was held. Based on the results of the vote, a decision was made to file a petition with the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan regarding the awarding of the degree of Doctor of Philosophy in Biology to Shamsiyya Mammadova.