Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Sünbül dayaq məntəqəsinin üzvləri Cocuq Mərcanlıya səfərdə iştirak ediblər + Foto Apr 04, 2019 | 14:00 / Mühüm hadisələr
Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Səbail rayon təşkilatı Azərbaycan Ordusunun 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində qazandığı qələbənin üçüncü ildönümü münasibətilə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmuş Cocuq Mərcanlı kəndinə səfər təşkil edib.  Cocuq Mərcanlıya səfərdə Milli Məclisin deputatı, YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Şəmsəddin Hacıyevin rəhbərliyi ilə rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, partiya fəalları və gənclərdən ibarət 100 nəfər iştirak edib. AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov və hüquqşunası Natiq Məmmədov səfərdə iştirak ediblər.
Səfər iştirakçıları əvvəlcə Horadiz şəhərində “Aprel şəhidlərinə xatirə” abidəsini ziyarət edərək, önünə tər çiçəklər qoyub, respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra Cocuq Mərcanlıda yol kənarına çinar ağacları əkilib.
Daha sonra Novruz Aslanov adına Cocuq Mərcanlı kənd tam orta məktəbinin kollektivi və sakinlərlə görüş keçirilib. Qonaqlar məktəbin sinif otaqlarını, fənn kabinetlərini gəzib müəllim və şagirdlərlə həmsöhbət olublar. Məktəbə kitablar hədiyyə edilib.
Nümayəndə heyəti ön xəttə xidmət edən əsgər və zabitlərin xidmət və məişət şəraiti ilə tanış olub, onlara televizor hədiyyə ediblər.
Qonaqlar Cocuq Mərcanlıda tikilən Şuşa məscidinin bənzəri olan məsciddə də olub, burada şəhidlərin ruhuna dua oxuyublar. Sonra N saylı hərbi hissəyə gələrək əsgər və zabitlərlə birgə nahar ediblər.
Səfər çərçivəsində Füzuli rayonunun Alıxanlı kəndində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşi nəticəsində öldürülən 2 yaşlı Zəhra və nənəsi Sahibə Allahverdiyevanın xatirəsinə hərbi birlik komandanlığının təşəbbüsü ilə yaradılan abidə də ziyarət olunub.
Şəmsəddin Hacıyev dedi ki, “Biz bu səfərlərlə bildirmək istəyirik ki, siz tək deyilsiniz. Bütün Azərbaycan, o cümlədən Səbail rayonunun ziyalıları, YAP üzvləri sizinlədir”.

Члены Партии Йени Азербайджан базовой станции Сюнбюль Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий совершили поездку в Джоджуг Марджанлы + Фото Апр 04, 2019 | 14:00 / Важные события
Организация  Сабаильского района Партии Йени Азербайджан (ЙАП) в связи с третьей годовщиной победы Армии Азербайджана в апрельских боях 2016 года организовала поездку в освобожденное от оккупации село Джоджуг Марджанлы Джабраильского района. В поездке в Джоджуг Марджанлы приняла участие делегация под руководством председателя организации Сабаильского отделения ЙАП депутата Милли Меджлиса Шамсаддина Гаджиева, в составе которой были представители общественности района, партийные активисты и 100 человек из числа молодежи. В поездке также приняли участие сотрудники Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, в том числе заместитель директора по науке Аламдар Мамедов и юрист института Натик Мамедов.
Сначала участники поездки посетили в городе Горадиз памятник «Память о Шехидах апрельских  боев», возложив к нему свежие цветы и почтив память детей Отчизны, положивших жизнь в борьбе за территориальную целостность республики. Затем они посадили саженцы платановых деревьев на обочинах дороги села Джоджуг Марджанлы.
Затем прошла встреча с коллективом средней школы им. Новруза Асланова и жителями села Джоджуг Марджанлы. Гости прошлись по классным комнатам и кабинетам средней школы, побеседовав с учителями и учениками и подарив школе книги.
Члены делегация ознакомились с условиями службы и быта солдат и офицеров, служащих на передовой, и подарили им телевизор.
Шамсаддин Гаджиев сказал: «Этими поездками мы хотим дать понять, что жители села не одни. Весь Азербайджан, в том числе интеллигенция Сабаильского района и члены ЙАП, с вами».