Fevralın 20-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti professor Müzəffər Şəkər (onlayn), ÇXR Honq-Konq Kore Akademiyasının İdarə Heyətinin üzvü professor Li Lei (onlayn), AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın və əhatə etdiyi elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, respublika üzrə 2024-cü il ərzində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə 2024-cü ilin yekunlarına həsr edilmiş elmi nailiyyətlər sərgisinə baxış olub.
İclası AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Daha sonra görkəmli alim, AMEA-nın müxbir üzvü Rüfət Mirqasımovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Akademiyada təməl islahatlardan – İnkişaf Konsepsiyasına və Yol Xəritəsinə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 35 gün sonra, martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 80 illiyi tamam olur. Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası bu dövr ərzində çox çətin və şərəfli mərhələlərdən keçərək bizim günlərə gəlib çatmışdır.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan Sovet Respublikasına rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illərin ölkəmizdə Akademiya quruculuğunun intibah dövrü olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli sonrakı 1983-1993-cü illərdə Azərbaycan cəmiyyətinin digər sahələrində olduğu kimi, Elmlər Akademiyasında da tədricən enmə və tənəzzülə meyl proseslərinin müşahidə edilməyə başlandığını, nəhayət, 1991-1993-cü illərdə böhran həddinə çatdığını söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1993-cü ildən yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonrakı 2003-cü ilə qədərki mərhələ yenidən təşkilatlanma və Milli Elmlər Akademiyasının quruculuğu dövrü kimi tarixdə iz salıb.
Məruzədə qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasına böyük uğurla rəhbərlik etməkdə davam etdiyi illər üzrə Akademiyanın inkişafını 2 mərhələyə - birinci, Akademiyanın modernləşdirilməsi dövrü – 2003-2022-ci illər və ikinci, Akademiyada 2022-ci ilin oktyabr ayından başlanan yeniləşmə və islahatlar mərhələsi kimi ayırmaq olar.
AMEA prezidenti Milli Elmlər Akademiyasında 2022-ci ildən etibarən bir çox əsas istiqamətlərdə yeniləşmə və islahatların həyata keçirildiyini, akademik elmdə məzmunca müstəqil dövlətimizin ön mövqeyə çıxardığı reallıqlara dair tədqiqatları daha da genişləndirmək və möhkəmləndirmək üçün addımların atıldığını söyləyib.
Bildirib ki, Karl Marksın formasiyalar nəzəriyyəsinə əsaslanan sovet dövrləşmə prinsiplərindən imtina edilib, sivilizasiyaların inkişafı və ölkəmizin siyasi-tarixi reallıqlarına əsaslanan, Azərbaycançılıq üstündə köklənmiş dövrləşdirmə konsepsiyası işlənib hazırlanıb. Azərbaycan ədəbiyyatının, tarixin, milli-mədəniyyətimizin, Azərbaycan dilinin çoxəsrlik ortaq inkişaf mərhələləri müəyyənləşdirilib. Sovet cəmiyyətindən qalma siyasi-tarixi şəxsiyyətlərin unutdurulması metodologiyasının tam əksinə olaraq, elmimizə tarixi şəxsiyyətlərin, hökmdarların, sərkərdələrin, bu vaxta qədər qaçaq-quldur adlandırılan xalq qəhrəmanlarının həyatı, dövrü, mühiti, mübarizələri və ideyalarının əsaslı şəkildə öyrənilməsi əsas vəzifələrdən biri kimi bəyan olunub.
Həmçinin Azərbaycan elmi tarixində ilk dəfə olaraq milli fəlsəfə anlayışı elmi dövriyyəyə gətirilib, materialist fəlsəfə ilə yanaşı, idealist fəlsəfənin də öyrənilməsinin örnəkləri meydana qoyulub. Akademiyada sahə ensiklopediyaları yaradıcılığına start verilib, “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” və “Qərbi Azərbaycan Ensiklopediya”sının hazırlanması istiqamətində əməli addımlar atılıb.
Beynəlxalq əlaqələrə də toxunan məruzəçi Akademiyanın 80 illik inkişafı tarixində ilk dəfə olaraq Beynəlxalq Elmi Şura, Beynəlxalq Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Akademiyası, Asiya Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası kimi təşkilatların üzvü olduğunu, həmin qurumların Baş Assambleyalarının rəhbər heyətlərinin seçkilərində səsvermə hüququna malik olan elmi təşkilat statusunda təmsil olunduğunu, elm sahəsində dünyada gedən prosesləri, yeni çağırışları yaxından öyrənmək imkanı qazandığını bildirib.
Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyevin Türk dünyasının prioritetliyi haqqındakı çağırışlarının işığında Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda Türk xalqlarının fəlsəfi irsi və müasir fəlsəfəsi şöbəsi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi, Əlyazmaları İnstitutunda Türk əlyazmalarının tədqiqi şöbələri yaradılıb: “Türk dünyasının təməl kitabı olan Mahmud Kaşğarinin “Divani luğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərəfindən orijinalından tərcümə edilmiş nadir əlyazma nüsxəsi 86 ildən sonra aşkar edilib, 3 cilddə çap edilməsi və xüsusən UNESCO-nun Baş iqamətgahında Türk dünyası ölkələrinin türkoloq alimləri ilə birlikdə təqdimatının keçirilməsi Akademiyanın 80 illik tarixinin ən əlamətdar hadisələrindən biridir”.
Həmçinin AMEA-da yeniləşmə və islahatlar dövründə elektron hərəkata start verilib. AMEA Rəyasət Heyəti aparatında yaradılan “Elektron Akademiya” şöbəsi vasitəsilə Akademiyanın elmi bölmələrinə və elmi tədqiqat institutlarına aid 31 elmi jurnaldan 21-nin elektron bazası istifadəyə verilib. Akademiyanın tarixində ilk dəfə olaraq İnsan Resursları Elmmetrik Məlumatlar Bazası, Rəqəmsal Elmi İnformasiya Resursaları Sistemi yaradılaraq hər bir əməkdaşın elmi fəaliyyətinin elmmetrik reallığı və istinad göstəricilərinin müəyyən edilməsi mexanizmi formalaşdırılıb. Azərbaycan dilinin dil korpusunun işlənməsi sahəsində addımlar atılıb. Sözlərin Universal Funskionallıqla İşlənməsi sistemi əsasında SUFİ işlək robot modeli işə salınıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının təsdiq etdiyi Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyasının qarşıya qoyduğu tələblər əsasında Humanitar və İctimai Elmlər sferasında süni intellektdən və rəqəmsal texnologiyalardan istifadə edilməsi üçün əlavə tədbirlər hazırlanaraq həyata keçirilməkdədir.
Akademik İsa Həbibbəyli məruzəsinin sonunda diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan alimləri, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi bundan sonra da dövlətimizin başçısının apardığı siyasəti ürəkdən dəstəkləyəcək, qarşıya qoyulan vəzifələri həyata keçirmək üçün bütün qüvvələrini və bacarıqlarını sərf edəcəkdir.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxış edərək bildirib ki, ikipilləli doktorantura proqramlarının mahiyyəti kökündən dəyişməli və ən qısa müddətdə kredit əsaslı və strukturlaşdırılmış doktorantura pilləsi hazırlanmalıdır. Nazir müəssisələr tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim edilən faktiki qəbul sayının (doktorant qəbuluna görə) müdafiə edənlərin sayından çox olduğunu deyib. Bildirib ki, elmi tədqiqat müəssisələrinin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün Ali Attestasiya Komissiyası ilə birlikdə müəyyən addımlar atılıb.
“Elmi dərəcə ilə elmi fəaliyyət arasındakı əlaqəni ciddi şəkildə monitorinq etməyə başlamışıq. Elmi dərəcəsi olan şəxslərin statusu yox, sonrakı fəaliyyəti daha çox diqqətimizdədir. Otuz-otuz beş yaşında elmi adı alan alim bütün ömrü boyu bu addan istifadə etməməlidir. Bütün bunlar artıq razılaşdırma mərhələsində olan yeni dövlət proqramında öz əksini tapacaq”, - deyə Emin Əmrullayev əlavə edib.
O, həmçinin fəlsəfə və elmlər doktoru proqramları üzrə həyata keçirilən elmi kadr hazırlığı prosesinin müasir tələblərə uyğun təşkili və bu sahədə təhsil formasının yenilənməsinə dair zəruri tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Azərbaycanla bağlı tədqiqatlar aparan sosial və humanitar sahələr üzrə alimlərin stimullaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, nəticəyönümlü maaliyyələşmə yeni hazırlanmaqda olan dövlət proqramının əsasını təşkil edir: “Elmi fəaliyyətin nəticəsinə söykənən maaliyyələşmə ən ədalətli sistemdir. Ayrı-ayrı layihələrin, təqaüdlərin müxtəlif elmi fəaliyyətlərə yönəlmiş müəssisələr və alimlərə verilməsi planlaşdırılır”.
Emin Əmrullayev yeni fəaliyyətə başlayan Qarabağ Universitetində nəticəyə əsaslanan maliyyələşmənin artıq tərtib edildiyini bildirib.
O, son iki il ərzində ali təhsil müəssisələrinin reytinqlərdə irəliləməsini yüksək qiymətləndirib. Son illərdə Azərbaycanda elm sahəsində aparılan dəyişikliklərdən, islahatlardan danışan nazir ali təhsil və elmi müəssisələr arasındakı əlaqələrə toxunub.
Nazir son illərdə müvafiq sferada aparılan islahatların, həyata keçirilən kompleks tədbirlərin nəticəsində elm və təhsilin keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu, elmi məhsuldarlığın yüksəldiyini, müsbət təzahürlərin müşahidə olunduğunu və ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə irəlilədiyini diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova isə çıxışında hər kəsi rəhbərlik etdiyi qurum adından salamlayıb, fondun fəaliyyəti haqqında danışıb. AMEA-nın Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun olduqca mühüm tərəfdaşlarından biri olduğunu vurğulayan Aktotı Raimkulova Akademiya ilə birgə müxtəlif konfrans və seminarların keçirildiyini söyləyib.
“AMEA tərəfindən nəşr olunmuş Türk dünyasının görkəmli elm və incəsənət xadimlərinə həsr olunmuş kitablardan böyük və zəngin bir kitabxana yaratmaq mümkündür”, - deyə vurğulayan Aktotı Raimkulova Parisdə UNESCO çərçivəsində Türk dünyasının ilk ensiklopedik əsəri “Divanü lüğat-it-türk” kitabının təqdimatına görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu AMEA ilə birlikdə 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün hazırlıq işləri görür.
Aktotı Raimkulova gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, təşkil olunacaq aşıq sənətinə dair beynəlxalq elmi konfrans haqqında danışıb, Azərbaycan alimlərini bu konfransda fəal iştirak etməyə çağırıb.
Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Türkmənistan alimlərinin sıx əməkdaşlığı sayəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi və inkişafına, bundan sonra da mədəni və elmi təşəbbüslərin genişlənəcəyinə inamını bildirib, alimlərə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimovun “2024-cü Akademik İlin elmi hesabatı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı baxımından bir sıra nailiyyətlərlə müşayiət olunan 2024-cü il Azərbaycan elmi, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üçün də uğurlu olmuşdur. Diqqətə çatdırıb ki, 2022-ci ilin sonlarından AMEA-da başlamış islahatyönümlü tədbirlər 2023-cü ildə olduğu kimi, 2024-cü ildə də ardıcıl və kompleks şəkildə davam etdirilib, nəticədə Akademiyanın strukturu əsaslı olaraq modernləşdirilib, elmin yeni prioritetləri dövlət siyasətinin strateji hədəfləri və dünya elminin çağırışları ilə uyğunlaşdırılıb, elmin dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində iş­ti­ra­kı əhə­miy­yət­li də­rə­cə­də güc­lən­di­ril­ib, kadr po­ten­sia­lı müm­kün qə­dər op­ti­mal­laş­dı­rıl­ıb, bey­nəl­xalq el­mi əla­qə­lər ge­niş­lən­di­ril­ib, Aka­de­mi­ya­nın həm bey­nəl­xalq sə­viy­yə­də, xü­su­sən Türk dün­ya­sın­da, həm də res­pub­li­ka­da nü­fu­zu xey­li yük­səl­ib.
“Bu­nun­la da Aka­de­mi­ya­da is­la­hat­la­rın il­kin mər­hə­lə­si özünün mühüm nəticələrini vermiş, key­fiy­yət­cə ye­ni ida­rə­et­mə və fəa­liy­yət sfe­ra­sı­na keç­mək üçün əl­ve­riş­li zə­min ya­ran­mış­dır”, - deyə bildirən məruzəçi vurğulayıb ki, 2024-cü il­də AMEA-nın el­mi mü­əs­si­sə­ və təşkilatları Azər­bay­can Res­pub­li­ka­sı Pre­zi­den­ti­nin Fər­man və sə­rən­cam­la­rı, eləcə də öl­kə iq­ti­sa­diy­ya­tı­nın, in­cə­sə­nət və mə­də­niy­yə­ti­nin, Azər­bay­ca­nın ədə­biy­ya­tı, ta­ri­xi və di­li­nin araş­dı­rıl­ma­sı­na, qo­ru­nub sax­la­nıl­ma­sı­na xid­mət edən, so­si­al mə­sə­lə­lə­ri əha­tə edən 11 döv­lət proq­ra­mı­nın ic­ra­sın­da iş­ti­rak edib­lər.
Akademik Arif Həşimov bildirib ki, 2024-cü ildə ölkə üzrə əldə edilmiş mühüm elmi nəticələr respublikanın bütün elm və ali təhsil müəssisələrindən toplanılıb, müvafiq bölmələrdə müzakirə edilib və AMEA-nın Ümumi yığıncağında müzakirə edilmək üçün sistemləşdirilərək hazırlanıb. Hesabat ilində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi bölmələri üzrə elmi müəssisələrdə 197 problemin 514 mövzusu əsasında 1787 elmi-tədqiqat işi aparılıb.
2024-cü il­də el­mi mü­əs­si­sə­lər­də ça­lı­şan alim­lər tə­rə­fin­dən 521 ki­tab və mo­noq­ra­fi­ya, 118 dərs­lik, 3561-i xa­ric­də (bun­lar­dan 1192-si Web of Sci­en­ce və Sco­pus ba­za­la­rı­na da­xil olan im­pakt fak­tor­lu jur­nal­lar­da) ol­maq­la 9245 mə­qa­lə və te­zis nəşr et­di­ril­ib. El­mi iş­çi­lə­rin əsər­lə­ri­nə 45507 is­ti­nad olun­ub.
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini və bu istiqamətdə AMEA tərəfindən genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən akademik A.Həşimov Akademiyanın elmi bölmələri, elmi müəssisələri və təşkilatları tərəfindən ümumilikdə 71 tədbirin təşkil olunduğunu, 30 kitab, 32 məqalənin hazırlandığını söyləyib.
Həmçinin qeyd edib ki, 11 gün ər­zin­də Bakıda ke­çi­ri­lən BMT-nin İq­lim Də­yi­şik­lik­lə­ri üz­rə Çər­çi­və Kon­ven­si­ya­sı­nın Tə­rəf­lər Konf­ran­sı­nın 29-cu ses­si­ya­sında (COP29) AMEA-nın pre­zi­den­ti, Rə­ya­sət He­yə­ti­nin üzv­lə­ri, el­mi mü­əs­si­sə və təş­ki­lat­la­rın rəh­bər­lə­ri, mü­tə­xəs­sis­lə­ri həm yer­li, həm də bey­nəl­xalq sə­viy­yə­li ic­las­lar­da mə­ru­zə­lər­lə çı­xış­lar edib, mü­va­fiq mə­qa­lə­lər dərc et­dir­ib, res­pub­li­ka­nın küt­lə­vi in­for­ma­si­ya va­si­tə­lə­rin­də mü­za­ki­rə­lər­də, də­yir­mi ma­sa­lar­da, döv­lət tə­rə­fin­dən hə­ya­ta ke­çi­ri­lən təd­bir­lər­də iş­ti­rak ediblər. AMEA-nın Rə­ya­sət He­yə­tin­də COP29-un ye­kun­la­rı­na həsr olun­muş ic­las ke­çi­ril­ib, ic­las­da mü­va­fiq qə­rar­lar qə­bul olunub.
Akademik Arif Həşimov, o cümlədən ya­şıl ener­ji zo­na­sı elan olu­nan iş­ğal­dan azad edil­miş Qa­ra­bağ və Şər­qi Zən­gə­zur, elə­cə də Nax­çı­van Mux­tar Res­pub­li­ka­sın­da alim­lə­ri­miz tə­rə­fin­dən müx­tə­lif təd­qi­qat­ların apa­rıl­dığını, döv­lə­ti­mi­zin qu­ru­cu­luq iş­lə­ri­nə öz töh­fə­lə­ri­ni ver­diklərini bildirib.
Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, hesabat ilində Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sın­da Qa­ra­ba­ğın ta­ri­xi, ar­xeo­lo­gi­ya­sı, mad­di-mədə­ni mə­də­niy­yə­ti, ədə­bi hə­ya­tı­nın öy­rə­nil­mə­si, ey­ni za­man­da Və­tən mü­ha­ri­bə­si möv­zu­sun­da, həmçinin “Azər­bay­can 2030: so­si­al-iq­ti­sa­di in­ki­şa­fa da­ir Mil­li Prio­ri­tet­lər”in beş Mil­li Prio­ri­te­tin­dən bi­ri ki­mi mü­əy­yən olun­muş “İş­ğal­dan azad olun­muş əra­zi­lə­rə Bö­yük Qa­yı­dış”a, “Azər­bay­can Res­pub­li­ka­sı­nın iş­ğal­dan azad edil­miş əra­zi­lərinə Bö­yük Qa­yı­dı­şa da­ir I Döv­lət Proq­ra­mı”nın Təd­bir­lər Pla­nı­na və “Şu­­şa şə­­hə­­ri­­nin 2024-cü il üçün “İs­­lam dün­­ya­­sı­­nın mə­­də­­niy­­yət pay­­tax­­tı” elan edil­­mə­­sindər irəli gələrək ha­zır­lan­mış el­mi mü­əs­si­sə­lə­rin təd­qi­qat plan­la­rı­na uy­ğun ola­raq araşdırmalar aparılıb.
Hesabat ilində AMEA-da həyata keçirilən elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətin mühüm istiqamətlərindən biri də Qərbi Azərbaycanla bağlı tədbirlər olub.
Akademik çıxışının sonunda qeyd edib ki, bü­töv­lük­də Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın el­mi mü­əs­si­sə­lə­rin­də və əhatə etdiyi elmi istiqamətlər üzrə res­pub­li­ka­nın di­gər elm və ali təh­sil mü­əs­si­sə­lə­rin­də 2024-cü il­də apa­rıl­mış təd­qi­qat­la­rı və əl­də edil­miş mü­hüm el­mi nə­ti­cə­lə­ri yük­sək qiy­mət­lən­dir­mək olar.
“AMEA-nın İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi layihəsi” haqqında çıxış edən İşçi qrupun rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri qeyd edib ki, müzakirəyə təqdim edilən “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2025-2030-cu illər İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi” iki əsas bölmədən ibarətdir.
Birinci bölmədə dünyanın qlobal çağırışları, dünya elminin yeni inkişaf meylləri, ictimai və humanitar elmlərin yeni inkişaf trendləri, konsepsiyanın əsaslandırılması, hədəfləri, məqsəd və vəzifələri, Akademiyanın tarixi inkişaf xronikası və yeni hüquqi statusu, elmi-təşkilati fəaliyyəti üzrə Yol Xəritəsinin əsas istiqamətləri yer alıb. Bunlardan əlavə, Konsepsiyanın icrası üzrə zaman ardıcıllığı, icra və icraya nəzarət mexanizmləri, monitorinq sistemi, nəticə indiqatorları da burada əksini tapıb. O vurğulayıb ki, bütövlükdə konsepsiyanın birinci bölməsini yaxın beş il müddətində Akademiyada inkişaf proseslərini effektiv və davamlı təşkil etmək üçün elmi-fəlsəfi çərçivə sənədi kimi dəyərləndirmək mümkündür.
S.Xavəri bildirib ki, konsepsiyada onun hazırlanması və icrası zərurəti qlobal, regional və lokal səviyyələrdə olmaqla 3 mühüm amillə izah olunur.
Birinci amil müasir dünyanın qlobal inkişaf tendensiyaları, ikinci amil ölkəmizin və regionun yeni geosiyasi reallıqları, üçüncü amil isə respublikada elmin yeni inkişaf mərhələsi ilə bağlıdır.
Məruzədə qeyd olunub ki, qarşıya qoyulan hədəflər öz hüquqi əsasını cənab Prezidentin təsdiq etdiyi Akademiyanın yeni Nizamnaməsindən, mənəvi, əxlaqi cavabdehlik səlahiyyətini isə Akademiyanın 80 illik tarixindən və bu tarix ərzində Azərbaycan xalqının sosial tərəqqisində, ictimai fikir tarixində oynadığı müstəsna roldan götürür.
S.Xavəri bildirib ki, konsepsiyanın ikinci bölməsi “Yol Xəritəsi”dir və burada Akademiyanın inkişafı ilə bağlı müəyyənləşdirilən hədəflərə çatmaq üçün çoxsaylı və çoxçeşidli tədbirlər əksini tapıb.
“Konsepsiyanın əsas fəlsəfi platformasını forsayt, gələcəyi görmə metodologiyası təşkil edir. Konsepsiyada bu metodologiyaya əsaslanaraq yaxın beş ildə elmin inkişafı üzrə mümkün ssenarilər araşdırılmış, onlara hazır olmaq üçün strategiyalar müəyyənləşdirilmiş, onların icrası mexanizmləri hazırlanmışdır. Konsepsiyanın və Yol Xəritəsinin icrasına Akademiyanın 6 elmi bölmə, 2 regional bölmə, 10 elmi tədqiat müəssisəsi, 2 regional elmi mərkəzi, 4 təşkilat, 16 Rəyasət Heyəti şöbəsi olmaqla cəmi 40 qurumu icraçı qismində cəlb olunmuşdur”, - deyə alim diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov və AR Prezidentinin Gənclər mükafatçısı, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun doktorantı Mircavid Ağalarovun çıxışları dinlənilib. Həmçinin Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti professor Müzəffər Şəkər və ÇXR Honq-Konq Kore Akademiyasının İdarə Heyətinin üzvü professor Li Leinin onlayn çıxışları təqdim olunub.
Sonda “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2025-2030-cu illər İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin layihəsi və AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərarı təsdiq olunub.

The General Assembly of ANAS was held + Photo Feb 21, 2025 | 10:05 / Conferences, assemblies
The General Assembly of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was held in the Presidium building of ANAS on February 20.
The event was attended by Farah Aliyeva, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan; Emin Amrullayev, Minister of Science and Education; Anar Isgandarov, Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis; Famil Mustafayev, Chairman of the Supreme Attestation Commissionunder the President of the Republic of Azerbaijan; Mehriban Imanova, Executive Director of the Azerbaijan Science Foundation; Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation; Academician Shahin Mustafayev, President of the International Turkic Academy; Professor Muzaffer Şeker, President of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) (online); Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China, (online); members of the Presidium of ANAS; members of parliament; active and corresponding members of ANAS; directors of scientific institutions and organizations of ANAS; rectors of higher education institutions; and the authors of significant scientific achievements in Azerbaijan in 2024.
At the beginning, the attendees viewed an exhibition of scientific achievements dedicated to the results of 2024.
The meeting was opened by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who presented the agenda of the General Assembly.
Then, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Next, the memory of the distinguished scientist, corresponding member of ANAS Rufat Mirgasimov was honored with a minute of silence.
At the General Assembly, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli presented a report titled “From Fundamental Reforms in the Academy of Sciences to the Development Concept and Roadmap”.
Academician Isa Habibbeyli said that March 27, 2025 will mark the 80th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR went through many difficult and honorable stages to reach the present day.
The head of ANAS mentioned that the years 1969-1982, when the prominent statesman Heydar Aliyev led the Azerbaijan Soviet Republic, were a period of revival for the Academy’s development in our country. He added that in the subsequent years, from 1983 to 1993, as in other fields of Azerbaijani society, a gradual period of decline and deterioration was observed in the Academy of Sciences and eventually, during 1991-1993, these processes reached a crisis point. The period from 1993, when National Leader Heydar Aliyev returned to power, until 2003, is remembered as the period of reorganization and development of the National Academy of Sciences.
According to the academician, the years during which President Ilham Aliyev continues to lead the Republic of Azerbaijan with great success can be divided into two phases in terms of the development of the Academy: the first phase, the period of modernization of the Academy (2003-2022), and the second phase, the stage of renewal and reforms that began in October 2022.
The head of ANAS said that the principles of Soviet periodization based on Karl Marx’s theory of formations were abandoned, and a periodization concept based on the development of civilizations, the political-historical realities of our country, and the idea of Azerbaijanism were developed. The centuries-old common stages of the development of Azerbaijani literature, history, national culture, and the Azerbaijani language were determined. In complete contrast to the Soviet methodology of forgetting the political and historical figures, one of the main tasks of our science is to thoroughly study the lives, struggles, and ideas of historical figures, rulers, commanders, and the national heroes who were previously called fugitives and bandits.
For the first time in the history of Azerbaijani science, the concept of national philosophy has been introduced into the academic discourse, and examples of the study of idealist philosophy, alongside materialist philosophy, have emerged. The creation of encyclopedias in various fields has been initiated at the Academy, and practical steps have been taken towards the preparation of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” and the “Western Azerbaijan Encyclopedia”.
The academician touched upon international relations issues of ANAS, saying that for the first time in its 80-year history of development, the Academy became a member of organizations such as the International Science Council, the InterAcademy Partnership (IAP), and the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA) and it is represented as an institution with the status of scientific organization with voting rights in the elections of the governing bodies of the General Assemblies of these institutions, gaining the opportunity to closely study global developments and new challenges in the field of science.
In addition, in light of the President Ilham Aliyev’s declaration of prioritizing relations with the Turkic world, a Department of Philosophical Heritage and Contemporary Philosophy of Turkic peoples was established at the Institute of Philosophy and Sociology, a Department of the History of Turkic Art and Cultural Heritage was created at the Institute of Architecture and Art, and a Department for the Study of Turkic Manuscripts was launched at the Institute of Manuscripts. “Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk”, the foundational book of the Turkic world, was translated by Khalid Said Khojayev. This rare manuscript was discovered after 86 years. The publication of this work in three volumes and its special presentation at the UNESCO Headquarters together with Turkologists from the countries of the Turkic world is one of the most remarkable events in the 80-year history of the Academy.”
Additionally, the electronic movement was started during the period of renewal and reforms at ANAS. Through the “Electronic Academy” department created within the Presidium administration of ANAS, the electronic databases of 21 out of 31 scientific journals of the Academy’s scientific divisions and research institutes have been made available. For the first time in the Academy’s history, the Human Resources Scientometric Database, the Digital Scientific Information Resources System were established, forming a mechanism for determining the scientometric reality and citation indicators of each employee’s scientific activity. Steps have been taken in the development of the Azerbaijani language corpus. The SUFI operational robot model has been created based on the System for Processing Words with Universal Functionality.
Academician Isa Habibbeyli said that additional measures are being implemented to use artificial intelligence and digital technologies in the fields of Humanities and Social Sciences, based on the requirements set forth by the Digital Development Concept approved by the President of the country.
At the end of his report, Academician Isa Habibbeyli underlined that Azerbaijani scholars, including the staff of the National Academy of Sciences, will continue to wholeheartedly support the policy of the President of Azerbaijan and will dedicate all their efforts and capabilities to fulfilling the tasks set before them.
Then, the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev made a speech at the General Assembly. He said that the essence of the two-tier doctoral programs should be changed fundamentally, and a credit-based and structured doctoral level should be developed as soon as possible. The minister mentioned that the actual number of admissions (for doctoral programs) presented by institutions to the Ministry of Science and Education exceeds the number of those who defend their dissertations. He also noted that certain steps have been taken in collaboration with the Higher Attestation Commission to evaluate the activities of scientific research institutions.
“We have started to seriously monitor the connection between academic degrees and scientific activity. We pay more attention to the subsequent activities of individuals with scientific degrees, rather than their status. A scholar who earns an academic title at the age of thirty or thirty-five should not use this title for the rest of his life. All of this will be reflected in the new state program, which is already at the approval stage”-said Emin Amrullayev.
The minister also emphasized the importance of incentivizing scholars in the social and humanitarian fields who conduct research related to Azerbaijan. “Funding based on the results of scientific activity is the most equitable system. The allocation of various projects and grants to institutions and researchers focused on different scientific activities is planned”-he underlined.
Emin Amrullayev also noted that result-based funding has already been introduced at the newly launched Karabakh University.
He highly praised the progress of higher education institutions in rankings over the past two years. Speaking about the recent changes and reforms in the field of science in Azerbaijan, the minister also touched upon the connections between higher education and scientific institutions.
Emin Amrullayev underlined that as a result of the reforms and comprehensive measures implemented in recent years, science and education have entered a qualitatively new stage of development, scientific productivity has increased, positive trends have been observed, and the country has advanced in international rankings.
Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation greeted the attendees of the General Assembly of ANAS on behalf of the organization she leads and spoke about the foundation’s activities. She said that the Azerbaijan National Academy of Sciences is one of the significant partners of the foundation and that various conferences and seminars have been organized in collaboration with the Academy.
Aktoty Raimkulova underline that it is possible to create a large and rich library from the books published by ANAS, dedicated to prominent scholars and artists of the Turkic world. She also expressed her gratitude to the Academy’s leadership for the presentation of the first encyclopedic work of the Turkic world, “Diwan Lughat al-Turk”, at the UNESCO Headquarters in Paris. She added that currently the International Turkic Culture and Heritage Foundation and ANAS are carrying out joint preparatory activities to organize the 100th anniversary of the First Turkological Congress, which took place in Baku in 1926, at a high level.
Speaking about the prospects of further cooperation and an upcoming international scientific conference on the art of ashugs, Aktoty Raimkulova invited Azerbaijani scientists to actively participate in the conference.
Expressing confidence that the close cooperation of scientists from Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Turkmenistan will further strengthen mutual relations and expand cultural and scientific initiatives, the president of the International Turkic Culture and Heritage Foundation wished success to all researchers in their scientific activities.
Following this, Academic Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov presented a report on “The Scientific Report of the 2024 Academic Year”.
Academician Arif  Hashimov said that 2024, which was accompanied by several achievements in terms of the socio-economic and cultural-spiritual development of the Republic of Azerbaijan, was successful also for Azerbaijani science, including the Azerbaijan National Academy of Sciences. He underlined that the reform-oriented measures started at ANAS since the end of 2022 have continued consistently and comprehensively in 2024, just as in 2023. As a result, the Academy’s structure has undergone a fundamental modernization, the role of science in the implementation of the state’s socio-economic, cultural-spiritual, and ideological policy has been significantly strengthened, the Academy’s human resources potential has been optimized as much as possible, international scientific relations have been expanded, and the Academy’s reputation has significantly increased both at the international level, especially in the Turkic world, and within the country.
“The initial phase of reforms in the Academy has yielded significant results, creating a favorable environment for transitioning to a new quality of management and activity. In 2024, the scientific institutions and organizations of ANAS actively participated in the implementation of the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan. Additionally, ANAS took part in the realization of 11 state programs related to the research, preservation, and promotion of the country’s economy, art, culture, literature, history, and language”-said Arif Hashimov.
He mentioned that in 2024, significant scientific results achieved across the country were collected from all scientific and higher education institutions of the republic, discussed in the relevant divisions, and systematized for further discussion at the General Assembly of ANAS. During the reporting year, 1,787 scientific research works based on 514 topics of 197 problems were conducted across the scientific institutions of the scientific divisions of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 2024, researchers working in scientific institutions published 521 books and monographs, 118 textbooks, and 9,245 articles and theses, of which 3,561 were published abroad (1,192 of which were in impact factor journals included in the Web of Science and Scopus databases). The works of the researchers were cited 45,507 times.
Academician Arif Hashimov said that 2024 was declared as the “Green World Solidarity Year” in the Republic of Azerbaijan, and in this regard, ANAS carried out large-scale events. A total of 71 events were organized by the scientific divisions, institutions, and organizations of the Academy, 30 books and 32 articles were prepared.
He also underlined that during the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change, held in Baku, the President of ANAS, members of the Presidium, heads and specialists of scientific institutions and organizations delivered reports at local and international meetings, published relevant articles, and participated in discussions and roundtables. A meeting dedicated to the results of COP29 was held at the Presidium of ANAS, where relevant decisions were made.
Academician Arif Hashimov also mentioned that various research are being conducted by our scientists in the liberated from occupation Karabakh and Eastern Zangezur, which have been declared green energy zones, as well as in the Nakhchivan Autonomous Republic.
One of the key directions of scientific and scientific-organizational activities carried out at ANAS during the reporting year was events related to Western Azerbaijan.
At the end of his speech, the academician noted that the research conducted in 2024 and the significant scientific results achieved in the institutions of the Azerbaijan National Academy of Sciences, as well as in other scientific and higher education institutions of the republic can be highly appreciated.
The head of the Working Group, Director of the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri provided information about the “Concept for Development and Roadmap of ANAS”. He noted that the “Concept for Development and Roadmap of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2025-2030” presented for discussion, consists of two main sections.
The first section covers global challenges, new development trends of world science, emerging trends of social and humanitarian sciences, the justification of the Concept, its goals, objectives, and tasks, the historical development chronology of the Academy and its new legal status, and the main directions of the Roadmap which focus on scientific and organizational activities. In addition, it includes the time sequence of implementing the Concept, the execution and mechanisms for controlling its implementation, the monitoring system, and outcome indicators. Sarkhan Khaveri mentioned that, overall, the first section of the Concept can be considered as a scientific-philosophical framework document for organizing the development processes at the Academy effectively and consistently over the next five years.
Sarkhan Khaveri said that the necessity of developing and implementing the Concept is explained by three important factors at the global, regional, and local levels.
The first factor is about the global development trends of the modern world, the second factor is related to the new geopolitical realities of our country and the region, and the third factor is connected with the new stage of development of science in the republic.
It was noted in the report that the goals derive their legal basis from the new Charter of the Academy, approved by the President, and their moral and ethical accountability from the Academy’s 80-year history and the exceptional role it has played in the social progress and the history of public opinion of the Azerbaijani people.
Sarkhan Khaveri stated that the second section of the Concept is the “Roadmap,” where numerous and diverse measures aimed at achieving the goals are reflected.
The scholar noted: “The main philosophical platform of the Concept is the foresight methodology-forecasting the future. Based on this methodology, the Concept examines possible scenarios for the development of science in the next five years, identifies strategies to be prepared for them, and develops mechanisms for their implementation. Forty structures are involved in the implementation of the “Concept for Development and Roadmap”: 6 scientific divisions, 2 regional divisions, 10 research institutions, 2 regional scientific centers, 4 organizations, and 16 departments of the Presidium of ANAS”.
The Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova, Director General of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, Academician Ali Abbasov, and winner of the Youth Award of the President of the Republic of Azerbaijan, doctoral student of the Institute of Archaeology and Anthropology, Mirjavid Agalarov made speeches at the event. Additionally, online speeches were presented by Professor Muzaffer Şeker, President of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) and Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China.
In the end of the General Assembly, the “Concept for Development and Roadmap of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2025-2030” and the decision of the Assembly of ANAS were approved.