MBBİ-də Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Fev 26, 2025 | 14:00 / Tədbirlər
Fevralın 26-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. Öncə tədbir iştirakçıları Xocalı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biridir. Tarixdə analoqu olmayan bu faciənin dəhşətli səhnələri hər bir azərbaycanlının yaddaşında əbədi qalacaq. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeridilməsi nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 nəfər dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb, 1275 nəfər əsir götürülüb.
Xocalı soyqırımı erməni millətçilərinin iki yüz ildən artıq xalqımıza qarşı apardıqları soyqırım siyasətinin ən faciəli səhifələrindəndir. Akademik qeyd edib ki, Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli siyasəti, şanlı Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində işğal altında olan torpaqlarımız azadlığa qovuşub, Xocalıda soyqırıma məruz qalanların qisası döyüş meydanında alınıb. Bu gün Xocalı qatilləri artıq məhkəmə qarşısında öz əməllərinə görə cavab verirlər.
Akademik İradə Hüseynova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən başlayan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyasından bəhs edib. Bu gün bütün dünyada yüz minlərlə insan və 115 təşkilat bu kampaniyanı dəstəkləyir. Akademik həmçinin faciənin miqyasının və dəhşətlərinin sənədləşdirilməsində mərhum jurnalist Çingiz Mustafayevin əvəzsiz xidmətlərini qeyd edib.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya üzrə elmlər doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurməmməd Mustafayev çıxış ediblər. Çıxış edənlər bildiriblər ki, Xocalıda ermənilərin həyata keçirdiyi dəhşətli qətliam xalqımızın yaddaşından heç zaman silinməyəcək. Erməni qatilləri ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verərək layiqli cəzalarını alacaqlar, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq.

В ИМББ состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине Ходжалинской трагедии + Фото Фев 26, 2025 | 14:00 / Мероприятия
26 февраля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошло мероприятие, посвященное 33-й годовщине Ходжалинской трагедии. В начале мероприятия участники почтили память жертв Ходжалы минутой молчания.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова отметила, что Ходжалинский геноцид является одной из самых страшных трагедий XX века. Ужасные сцены этой беспрецедентной трагедии навсегда останутся в памяти каждого азербайджанца. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении применили тяжелую военную технику против мирного населения города Ходжалы, в результате чего 613 мирных азербайджанцев были убиты, среди них 63 ребенка, 106 женщин, 70 пожилых людей. 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, 130 детей потеряли одного из родителей. 487 человек, включая 76 детей, были ранены, 1275 человек были взяты в плен.
Ходжалинский геноцид является одной из самых трагических страниц политики геноцида, проводимой армянскими националистами против нашего народа на протяжении более двух столетий. Академик отметила, что благодаря решительной политике Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и доблести славной Азербайджанской армии, оккупированные земли были освобождены, и месть за жертв Ходжалинского геноцида была осуществлена на поле боя. Сегодня убийцы Ходжалы предстают перед судом и отвечают за свои преступления.
Академик Ирада Гусейнова также рассказала о международной информационной кампании "Справедливость для Ходжалы", инициатором которой в 2008 году выступила Лейла ханум Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева. Сегодня сотни тысяч людей и 115 организаций по всему миру поддерживают эту кампанию. Академик также отметила неоценимый вклад покойного журналиста Чингиза Мустафаева в документировании масштабов и ужасов трагедии.
Далее на мероприятии выступили член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов и доктор философии по биологии Нурмамед Мустафаев. Выступающие отметили, что ужасная резня, совершенная армянами в Ходжалы, никогда не будет забыта нашим народом. Армянские убийцы предстанут перед судом и понесут заслуженное наказание, кровь наших мучеников не останется неотомщенной.