MBBİ-də Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Fev 26, 2025 | 14:00 / Tədbirlər
Fevralın 26-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. Öncə tədbir iştirakçıları Xocalı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biridir. Tarixdə analoqu olmayan bu faciənin dəhşətli səhnələri hər bir azərbaycanlının yaddaşında əbədi qalacaq. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalı şəhərinin dinc əhalisinin üzərinə ağır hərbi texnika yeridilməsi nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 nəfər dinc azərbaycanlı qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb, 1275 nəfər əsir götürülüb.
Xocalı soyqırımı erməni millətçilərinin iki yüz ildən artıq xalqımıza qarşı apardıqları soyqırım siyasətinin ən faciəli səhifələrindəndir. Akademik qeyd edib ki, Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli siyasəti, şanlı Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində işğal altında olan torpaqlarımız azadlığa qovuşub, Xocalıda soyqırıma məruz qalanların qisası döyüş meydanında alınıb. Bu gün Xocalı qatilləri artıq məhkəmə qarşısında öz əməllərinə görə cavab verirlər.
Akademik İradə Hüseynova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən başlayan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyasından bəhs edib. Bu gün bütün dünyada yüz minlərlə insan və 115 təşkilat bu kampaniyanı dəstəkləyir. Akademik həmçinin faciənin miqyasının və dəhşətlərinin sənədləşdirilməsində mərhum jurnalist Çingiz Mustafayevin əvəzsiz xidmətlərini qeyd edib.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya üzrə elmlər doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurməmməd Mustafayev çıxış ediblər. Çıxış edənlər bildiriblər ki, Xocalıda ermənilərin həyata keçirdiyi dəhşətli qətliam xalqımızın yaddaşından heç zaman silinməyəcək. Erməni qatilləri ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verərək layiqli cəzalarını alacaqlar, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq.

An event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly tragedy was held at the IMBB. + Photo Feb 26, 2025 | 14:00 / Events
On February 26, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of MSE AR hosted an event commemorating the 33rd anniversary of the Khojaly tragedy. The event began with a minute of silence in honor of the victims of Khojaly.
In her opening remarks, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute, Academician Irada Huseynova stated that the Khojaly genocide is one of the most horrific tragedies of the 20th century. The terrifying scenes of this unprecedented tragedy will forever remain in the memory of every Azerbaijani. On the night of February 25-26, 1992, Armenian armed forces used heavy military equipment against the peaceful population of Khojaly, resulting in the killing of 613 innocent Azerbaijanis, including 63 children, 106 women, and 70 elderly people. Eight families were completely wiped out, 25 children lost both parents, and 130 children lost one parent. Additionally, 487 people, including 76 children, were injured, and 1,275 people were taken captive.
The Khojaly genocide is one of the most tragic chapters in the policy of genocide carried out by Armenian nationalists against our people for over two centuries. Academician Huseynova emphasized that thanks to the resolute policy of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the bravery of the glorious Azerbaijani Army, the occupied lands were liberated, and justice was served for the victims of the Khojaly genocide on the battlefield. Today, the perpetrators of the Khojaly massacre are being held accountable for their crimes in court.
Academician Irada Huseynova also spoke about the international awareness campaign "Justice for Khojaly!" initiated by Mrs. Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, in 2008. Today, hundreds of thousands of people and 115 organizations worldwide support this campaign. The academician also highlighted the invaluable contribution of the late journalist Chingiz Mustafayev in documenting the scale and horrors of the tragedy.
Following this, Corresponding Member of ANAS Ibrahim Azizov, Doctor of Biological Sciences Shahniyar Bayramov, and PhD in Biology Nurmammad Mustafayev addressed the event. The speakers emphasized that the horrific massacre committed by Armenians in Khojaly will never be forgotten by our people. The Armenian perpetrators will face justice and receive the punishment they deserve, and the blood of our martyrs will not go unavenged.