MBBİ-də Biotexnologiya ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim edilən dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Mart 04, 2025 | 14:02 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Günay İlman qızı İsmayılovanın 2422.01 – “Biotexnologiya (o cümlədən bionanotexnologiyalar)” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. “İn vitro şəraitində təcrid edilmiş buğda kulturasında epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi”mövzusunda təqdim edilən işin elmi rəhbərləri b.ü.f.d., dosent Mahirə Məmmədova və b.ü.f.d. Tofiq Qaragözovdur. Günay İsmayılova dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi və aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. Məruzəçi qeyd edib ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi in vitro şəraitində təcrid edilmiş buğda kulturasında epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi olub. Elmi işin nəticələri dəyişən ekoloji şəraitdə buğda məhsuldarlığını artırmaq və ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək baxımından faydalıdır. Bu isə daha az əmək və maliyyə tələb edən stresə davamlı bitki sortlarının yaradılmasına imkan verəcəkdir. Belə sortların inkişafı, dəyişən iqlim şəraitində istehsalın sabitliyinin qorunması, su resurslarının azlığı və torpaqların keyfiyyətinin pisləşməsi kimi çətinliklərə qarşı mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. İddiaçı rəyçilərin və iclas iştirakçılarının suallarını cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

The initial discussion of the dissertation submitted for obtaining the Doctor of Philosophy degree in Biotechnology was held at IMBB + Photo Mar 04, 2025 | 14:02 / Important events
The initial discussion of the dissertation submitted by Gunay Ilman Ismayılova, a research fellow at the Plant Biotechnology Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, for obtaining the Doctor of Philosophy degree in Biology in the specialty 2422.01 – "Biotechnology (including bionanotechnology)" was held. The scientific supervisors of the dissertation titled "Study of Epigenetic Changes in Isolated Wheat Culture under In Vitro Conditions" are PhD in Biology, Associate Professor Mahira Mammadova, and PhD in Biology Tofig Garagozov. Günay Ismayılova explained the main provisions of her dissertation, providing detailed information on the relevance, objectives, and obtained results of the study. The speaker noted that the main purpose of the dissertation was to study epigenetic changes in isolated wheat culture under in vitro conditions. The results of the scientific research are beneficial for increasing wheat productivity under changing environmental conditions and ensuring food security. This, in turn, will enable the development of stress-resistant plant varieties that require less labor and financial resources. Developing such varieties is of great importance for maintaining production stability in changing climatic conditions and addressing challenges such as water scarcity and soil degradation.
A comprehensive discussion was held around the dissertation. The applicant answered the questions of the reviewers and participants and provided her comments on the criticisms and suggestions. At the end of the meeting, a decision was made to allow the dissertation to proceed to the next stage of defense.