Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı Mart 22, 2025 | 21:41 / Rəsmi sənədlər
2025-ci ildə ölkənin ali elmi təşkilatının – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80 ili tamam olur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin bir yol keçmiş, respublikanın elmi-intellektual potensialını milli sərvətə çevirən mərkəz kimi tanınmışdır. Akademiyanın ötən müddət ərzindəki səmərəli fəaliyyətinin əsasında elmin zamanın tələblərinə uyğun prioritet problemlərinin araşdırılması, ən müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə yüksək hazırlıqlı kadrların yetişdirilməsi, elmi məktəblərin formalaşdırılması və nüfuzlu beynəlxalq elm qurumları ilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi prinsipləri dayanmışdır. Bu gün də Akademiya elm sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində fəal iştirak edir, sosial-humanitar tədqiqatlarla cəmiyyətin yeni biliklərə yiyələnməsi və elmi-mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsi işinə töhfələr verir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ölkədə elmin inkişafı, bu sahədə fəaliyyətin təşkili və yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanmasında rolunu nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении 80-летия Национальной Академии наук Азербайджана Мар 22, 2025 | 21:41 / Официальные документы
В 2025 году исполняется 80 лет со дня учреждения высшей научной организации страны – Национальной Академии наук Азербайджана.
Национальная Академия наук Азербайджана со дня образования прошла путь, полный достижений, получила известность, как центр, превративший научно-интеллектуальный потенциал республики в национальное достояние. В основе плодотворной деятельности академии за минувший период лежали принципы изучения приоритетных научных проблем в соответствии с велением времени, подготовки высококвалифицированных кадров по различным направлениям науки, формирования научных школ и расширения взаимных связей с авторитетными международными научными учреждениями. Академия и сегодня активно участвует в успешном осуществлении государственной политики в области науки, социально-гуманитарными исследованиями вносит вклад в дело приобщения общества к новым знаниям и повышения его научно-культурного уровня.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, учитывая роль Национальной Академии наук Азербайджана в развитии науки в стране, организации деятельности в данной сфере и подготовке высококвалифицированных кадров, постановляю:
1.Национальной Академии наук Азербайджана совместно с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 80-летию Национальной Академии наук Азербайджана.
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.