Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı Mart 22, 2025 | 21:41 / Rəsmi sənədlər
2025-ci ildə ölkənin ali elmi təşkilatının – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80 ili tamam olur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin bir yol keçmiş, respublikanın elmi-intellektual potensialını milli sərvətə çevirən mərkəz kimi tanınmışdır. Akademiyanın ötən müddət ərzindəki səmərəli fəaliyyətinin əsasında elmin zamanın tələblərinə uyğun prioritet problemlərinin araşdırılması, ən müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə yüksək hazırlıqlı kadrların yetişdirilməsi, elmi məktəblərin formalaşdırılması və nüfuzlu beynəlxalq elm qurumları ilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi prinsipləri dayanmışdır. Bu gün də Akademiya elm sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində fəal iştirak edir, sosial-humanitar tədqiqatlarla cəmiyyətin yeni biliklərə yiyələnməsi və elmi-mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsi işinə töhfələr verir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ölkədə elmin inkişafı, bu sahədə fəaliyyətin təşkili və yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanmasında rolunu nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan On the Celebration of the 80th Anniversary of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Mar 22, 2025 | 21:41 / Official documents
In 2025, the highest scientific organization in the country, the National Academy of Sciences of Azerbaijan, will celebrate its 80th anniversary.
Since its establishment, the National Academy of Sciences of Azerbaijan has followed a path of remarkable achievements and has gained recognition as a center that has transformed the scientific and intellectual potential of the republic into a national treasure. The academy’s fruitful activities over the years have been based on the principles of studying priority scientific issues in line with the demands of the time, training highly qualified specialists in various scientific fields, establishing scientific schools, and expanding cooperation with prestigious international scientific institutions. Today, the academy continues to actively contribute to the successful implementation of state policy in the field of science. Through social and humanitarian research, it plays a role in introducing society to new knowledge and enhancing its scientific and cultural development.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, and considering the role of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in the development of science in the country, the organization of activities in this field, and the training of highly qualified personnel, I hereby decree:
1. The National Academy of Sciences of Azerbaijan, in collaboration with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, shall prepare and implement a plan of events dedicated to the 80th anniversary of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall address the issues arising from this Decree.