31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü Mart 31, 2025 | 08:00 / Mühüm hadisələr
31 Mart 1918-ci il, Azərbaycan tarixinin qanlı səhifələrindən biri kimi yadda qalmışdır. Bu tarixdə erməni daşnak silahlı dəstələri, bolşevik rejiminin dəstəyi ilə Bakı və onun ətrafında dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı soyqırım həyata keçirmişdir. Bu hadisələr nəticəsində minlərlə azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, evlər və abidələr yerlə yeksan edilmişdir. Hadisələrə erməni "Daşnaksutyun" partiyasının üzvləri rəhbərlik etmişdir. Bolşeviklər, "Bakı Kommunası"nın lideri Stepan Şaumyanın rəhbərliyi altında erməni silahlı dəstələrinə siyasi və hərbi dəstək verirdilər. Tərəflərin məqsədi azərbaycanlıların öz torpaqlarından qovulması, regionda etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirilməsi idi. 1918-ci ilin mart və aprel aylarında Bakıda, Şamaxıda, Quba, Qarabağ, Naxçıvan və digər regionlarda azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətllər törədildi. Bakıda qısa müddət ərzində minlərlə insan, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və yaşlılar amansızcana qətlə yetirildi. Şamaxıda 7 mindən çox dinc sakin həlak oldu. Quba rayonu ərazisində aparılan qazıntılar zamanı kütləvi məzarlar aşkar edilmişdir ki, bu da soyqırımın miqyasını təsdiqləyir. Bu qanlı hadisələr erməni millətçilərinin "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmaq ideyası və azərbaycanlıların tarixi torpaqlarından qovulması siyasətindən irəli gəlirdi.
1998-ci il martın 26-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 31 Mart "Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü" elan edilib. Bu tarixdə hər il azərbaycanlıların soyqırıma məruz qalması dünya ictimaiyyətinə çatdırılır, şəhidlərin xatirəsi anılır. Bu faciənin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, soyqırım faktlarını təsdiq edən tarixi sənədlərin təbliği vacibdir. Azərbaycan dövləti və diaspor təşkilatları bu istiqamətdə ardıcıl tədbirlər həyata keçirir.
31 Mart Azərbaycan xalqının tarixində unudulmaz bir faciədir. Bu hadisələrdə şəhid olan həmyerlilərimizin xatirəsini əbədiləşdirmək və dünya ictimaiyyətini bu hadisələr haqqında məlumatlandırmaq hər bi azərbaycanlının borcudur.

March 31 – Day of the Genocide of Azerbaijanis Mar 31, 2025 | 08:00 / Important events
March 31, 1918, is remembered as one of the bloodiest pages in Azerbaijan’s history. On this date, Armenian Dashnak armed groups, with the support of the Bolshevik regime, carried out a genocide against the peaceful Azerbaijani population in Baku and its surroundings. As a result of these events, thousands of Azerbaijanis were massacred, and homes and monuments were razed to the ground. The events were orchestrated by members of the Armenian "Dashnaktsutyun" party. The Bolsheviks, under the leadership of the "Baku Commune" leader Stepan Shaumyan, provided political and military support to the Armenian armed groups. Their goal was to expel Azerbaijanis from their lands and implement an ethnic cleansing policy in the region.
In March and April 1918, mass killings of Azerbaijanis took place in Baku, Shamakhi, Guba, Karabakh, Nakhchivan, and other regions. In Baku, within a short period, thousands of people, including women, children, and the elderly, were brutally murdered. More than 7,000 civilians were killed in Shamakhi. Excavations in the Guba region have uncovered mass graves, further confirming the scale of the genocide. These tragic events stemmed from Armenian nationalists' aspirations to create a "Greater Armenia" and their policy of expelling Azerbaijanis from their historical lands.
On March 26, 1998, with the decree of National Leader Heydar Aliyev, March 31 was declared the "Day of the Genocide of Azerbaijanis." Every year, this date is observed to inform the global community about the genocide committed against Azerbaijanis and to honor the memory of the martyrs. Recognizing this tragedy at the international level and promoting historical documents that confirm the genocide remain crucial. The Azerbaijani state and diaspora organizations continue to take consistent measures in this regard.
March 31 is an unforgettable tragedy in the history of the Azerbaijani people. It is the duty of every Azerbaijani to immortalize the memory of our compatriots who became martyrs in these events and to inform the world community about this tragedy.