Akademik İradə Hüseynovaya nüfuzlu “EkoMir - 2024” beynəlxalq ekologiya mükafatı təqdim olunub + Foto Apr 05, 2025 | 18:00 / Mühüm hadisələr
Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyası (RTEA) tərəfindən nüfuzlu “EkoMir - 2024” beynəlxalq ekologiya mükafatına layiq görülən AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynovaya mükafatı təqdim olunub.
Akademiyanın Rəyasət Heyətində baş tutan təqdimolunma mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisadiyyat Universitetinin kafedra müdiri professor Rəşad Qurbanov iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi nüfuzlu bir tədbirə Azərbaycan ev sahibliyi edərək konfransın təşkilati işlərini yüksək səviyyədə həyata keçirməklə qlobal iqlim gündəliyində aktiv rol oynadığını dünyaya nümayiş etdirdi. AMEA rəhbəri COP29 çərçivəsində qlobal istiləşmənin qarşısının alınması, yaşıl enerjiyə keçidin sürətləndirilməsi, Xəzər regionunun yaşıl enerji potensialının dünyaya tanıdılması, bərpa olunan enerji sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi kimi məsələlərin müzakirə edilməsinin dövlətimizin dünyanın gələcəyinə, ətraf mühitin və biomüxtəlifliyin qorunmasına göstərdiyi diqqətin əyani nümayişi olduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində Milli Elmlər Akademiyasında ətraf mühitin və biomüxtəlifliyin qorunmasına dair silsilə tədbirlərin baş tutduğunu, nəşrlərin işıq üzü gördüyünü, ekoloji maarifləndirmə işlərinin həyata keçirildiyini, təbiətə qarşı məsuliyyətli yanaşma hissinin aşılandığını vurğulayıb.
AMEA rəhbəri Akademiyada bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərin mərkəzində AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynovanın dayandığını, nüfuzlu “EkoMir - 2024” beynəlxalq ekologiya mükafatına layiq görülməsinin onun gərgin fəaliyyətinin nəticəsi olduğunu söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu mükafat Azərbaycan elminin, aliminin növbəti uğuru, dünya elmindəki nüfuzunun göstəricisidir.
Sonra Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisadiyyat Universitetinin kafedra müdiri professor Rəşad Qurbanov alimin rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat qrupu tərəfindən buğda bitkisində quraqlığa davamlılığa cavabdeh açar genlərin ekspressiyası ilə metabolom arasında qarşılıqlı əlaqənin müəyyən edilməsi əsasında stresə davamlılıq mexanizminin konseptual modelinin işlənib hazırlanması istiqamətində gördüyü işlərə toxunub. Həmçinin akademik İradə Hüseynovanın elmin populyarlaşdırılması sahəsində mühüm fəaliyyəti ilə diqqəti çəkdiyini vurğulayıb.
Daha sonra akademik İradə Hüseynovanı təbrik edərək mükafatı təqdim edib.
Akademik İradə Hüseynova “EkoMir - 2024” beynəlxalq ekologiya mükafatına layiq görüldüyü üçün Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının rəhbərliyinə və mükafatın təşkilat komitəsinə minnətdarlığını bildirib.
Sonda xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Qeyd edək ki, cari ilin fevral ayının 2-də mükafatın təşkilat komitəsinin sədri, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının I vitse-prezidenti və akademik-katibi, prof. İvanitskaya Lida Vladimirovnanın iştirakı ilə keçirilən onlayn təqdimetmə mərasimi baş tutub.

Академику Ираде Гусейновой вручена международная экологическая премия «ЭкоМир-2024» + Фото Апр 05, 2025 | 18:00 / Важные события
Коллектив авторов под руководством вице-президента НАНА академика Ирады Гусейновой был удостоен международной экологической премии «ЭкоМир-2024» в номинации «Экологически безопасные товары и продукты питания». Премия учреждена Российской академией естественных наук (РАЕН). Награда была вручена вице-президенту НАНА, директору Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академику Ираде Гусейновой.
На церемонии вручения, которая состоялась в здании Президиума НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова и заведующий кафедрой Российского экономического университета имени Г.В.Плеханова профессор Рашад Курбанов.
В своем выступлении на мероприятии академик Иса Габиббейли сообщил, что в ноябре прошлого года в Азербайджане на высоком уровне прошла 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), что продемонстрировало всему миру активную роль республики в решении проблем, связанных с глобальными климатическими изменениями. Руководитель НАНА отметил, что в рамках COP29 обсуждались вопросы, связанные с предотвращением глобального потепления, ускорением перехода к зеленой энергетике, популяризацией потенциала Каспийского региона в области зеленой энергетики, расширением международного сотрудничества в сфере возобновляемых источников энергии, и это является наглядным показателем заботы нашего государства о будущем процветании мира, защите окружающей среды и сохранении биоразнообразия.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в 2024 году в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29 в Национальной академии наук прошла череда мероприятий, связанных с защитой окружающей среды и сохранением биоразнообразия, были изданы многочисленные труды, реализованы мероприятия по экологическому просвещению, взращиванию чувства ответственного и бережного отношения к природе.
В центре мероприятий, которые проводятся в Академии наук в данной сфере, продолжил руководитель НАНА, стоит вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова, международная экологическая премия «ЭкоМир-2024» является результатом кропотливого труда учёного. Академик Иса Габиббейли отметил, что эта награда – очередной успех отечественной науки и учёных, показатель авторитета отечественной науки в международном пространстве.
Заведующий кафедрой Российского экономического университета имени Г.В.Плеханова профессор Рашад Курбанов рассказал о работах, которые были выполнены научно-исследовательской группой под руководством академика Ирады Гусейновой в связи с разработкой концептуальной модели механизма стрессоустойчивости, основанной на выявлении взаимодействия экспрессии ключевых генов, ответственных за засухоустойчивость пшеницы и метаболома. Также он подчеркнул, что академик Ирада Гусейнова снискала известность и своей деятельностью в области популяризации науки.
Затем академику Ираде Гусейновой была вручена премия.
Академик Ирада Гусейнова поблагодарила руководство Российской академии естественных наук и организационный комитет конкурса за присуждение международной экологической премии «ЭкоМир-2024».
Далее были сделаны фотографии на память.
Отметим, что в феврале текущего года при участии председателя организационного комитета «ЭкоМир-2024», первого вице-президента и главного учёного секретаря РАЕН профессора Лиды Владимировны Иваницкой состоялась онлайн-церемония вручения премии.
Перевод: Назмин ДЖАФАРОВА, Отдел по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА