Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva Pakistanda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib + Foto Apr 15, 2025 | 14:00 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva 9–10 aprel 2025-ci il tarixində Pakistanın Tandojam şəhərində yerləşən Sindh Kənd Təsərrüfatı Universitetində keçirilən 2-ci Beynəlxalq Bitki Mühafizəsi Elmləri Konfransında (ICPPS-2025) əsas spiker kimi iştirak edib. Alim “Düyü bitkisində tilakoid zülallarının fosforlaşması vasitəsilə enerjidən asılı sönmənin tənzimlənməsi” mövzusunda çıxışı zamanı fotosintetik zülalların post-translyasiya tənzimlənməsinin düyü bitkisində fotoproteksiya mexanizmlərinə necə təsir etdiyinə dair yeni nəzəriyyələrdən  bəhs edib. O, dəyişən işıq və stres şəraitində tilakoid membranlarının dinamik cavablarını açmaq üçün qabaqcıl proteomika strategiyalarının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Eyni zamanda institutun digər əməkdaşları,  b.ü.f.d., dosent Ulduza Gurbanova, b.ü.f.d. Nahida Əliyeva və elmi işçi Turana İsgəndarova konfransda onlayn təqdimatlarla iştirak ediblər.
Konfransda bir araya gələn Pakistan, Çin, Qazaxıstan, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər davamlı bitki mühafizəsi sahəsində qabaqcıl tədqiqatlardan bəhs edib və əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
Beynəlxalq elmi əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün növbəti addım olaraq, Pakistanın ən qədim universitetlərindən biri olan Sindh Kənd Təsərrüfatı Universiteti (SKTU) və Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu (MBBİ) kənd təsərrüfatı tədqiqatları və biotexnologiya sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalalanması planlaşdırılır.
Bu beşillik strateji çərçivə bitki genetikası və seleksiyası, kənd təsərrüfatının inkişafı, zərərvericilərlə mübarizə, kənd təsərrüfatı biotexnologiyası, qida keyfiyyəti və təhlükəsizliyi kimi əsas sahələrdə birgə tədqiqat və potensialın artırılması səylərini təşviq etməyə yönəlib.
Sazişdə, həmçinin beynəlxalq tədqiqat qrantları üçün birgə müraciətlər, yeni texnologiyaların sənayeləşdirilməsinin təşviqi, genetik resurslar və əqli mülkiyyət daxil olmaqla tədqiqat nəticələrinin ədalətli istifadəsi ilə bağlı müddəalar yer alır.

PhD in Biology Aynura Pashayeva, Head of the International Proteomics Laboratory, participated in an international conference held in Pakistan  + Photo Apr 15, 2025 | 14:00 / Conferences, assemblies
PhD in Biology Aynura Pashayeva, Head of the International Proteomics Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, participated as a keynote speaker at the 2nd International Conference on Plant Protection Sciences (ICPPS-2025), held on April 9–10, 2025, at Sindh Agriculture University in Tandojam, Pakistan. In her presentation titled “Regulation of Non-Photochemical Quenching through Phosphorylation of Thylakoid Proteins in Rice,” the scientist discussed new theories on how post-translational regulation of photosynthetic proteins affects photoprotection mechanisms in rice. She emphasized the importance of advanced proteomics strategies in uncovering the dynamic responses of thylakoid membranes under fluctuating light and stress conditions.
At the same time, other researchers from the Institute — PhD in Biology, Associate Professor Ulduza Gurbanova, PhD in Biology Nahida Aliyeva, and research associate Turana Isgandarova — also participated in the conference with online presentations.
Scientists and experts from Pakistan, China, Kazakhstan, Azerbaijan, and other countries who gathered at the conference discussed cutting-edge research in the field of sustainable plant protection and explored prospects for collaboration.
As the next step in promoting international scientific collaboration, it is planned to sign a Memorandum of Understanding on long-term cooperation in the fields of agricultural research and biotechnology between Sindh Agriculture University (SAU), one of the oldest universities in Pakistan, and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies (IMBB) under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
This five-year strategic framework aims to promote joint research and enhance research capabilities in key areas, including plant genetics and breeding, agricultural development, pest management, agricultural biotechnology, and food quality and safety.