MBBİ-də AMEA-nın 80 illik yubileyinə və 27 Mart-Elm gününə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində növbəti elmi seminar keçirilib + Foto Apr 25, 2025 | 09:25 / Seminarlar
Aprelin 21-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın 80 illik yubileyinə və 27 Mart Elm gününə həsr olunmuş növbəti elmi seminar keçirilib. Tədbirdə MBBİ-nin əməkdaşları ilə yanaşı, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tar.ü.f.d. Fərhad Quliyev, t.e.d. professor Nəcəf Müseyibli, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Bəhlul İbrahimli, Anar Ağalarzadə, Müzəffər Hüseynov və Fiziki antropologiya laboratoriyasının əməkdaşları iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, hər il 27 mart Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd edilir. 2025-ci ildə Elm Günü daha böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki bu il Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 80 illiyi qeyd olunur. 1945-ci ildə təsis edilən AMEA bu illər ərzində Azərbaycanın elmi potensialının formalaşmasında mühüm rol oynamış, fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparılmasına şərait yaratmışdır. Seminarda MBBİ-nin Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Şatırova "İnsanın Genetik Keçmişinə Səyahət: Antik DNT və Azərbaycanın Antropoloji Materiallarının İlkin Molekulyar Tədqiqi" mövzusunda çıxış edib. Qeyd edək ki, Zərintac Şatırova 2024-cü ildə Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika şöbəsində təcrübə kursu xarakterli elmi ezamiyyətdə olub. Adı çəkilən instituta 2022-ci ildə fiziologiya və tibb sahəsində Nobel mükafatına layiq görülmüş professor Paabo Svante rəhbərlik edir və institutlar arasında əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb. Məruzəçi aDNT-nin tətbiq sahələrindən, tədqiqat zamanı ortaya çıxan problemlərdən bəhs edib və Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən götürülən nümunələr əsasında aparılan tədqiqatların nəticələrini təqdim edib. Z. Şatırovanın çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Gənc tədqiqatçı verilən sualları cavablandırıb. Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Çıxış edənlər aparılan tədqiqatın əhəmiyyətini vurğulayıb və gələcəkdə birgə əməkdaşlıq şəraitində daha əhatəli elmi tədqiqatların aparılması perspektivindən bəhs ediblər.

В ИМББ состоялся очередной научный семинар, посвящённый 80-летию НАНА и Дню науки + Фото Апр 25, 2025 | 09:25 / Семинары
21 апреля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий семинар, приуроченный к 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и ко Дню науки, который ежегодно отмечается 27 марта. В мероприятии приняли участие сотрудники ИМББ, а также директор Института археологии и антропологии НАНА, доктор философии по истории Фархад Кулиев, доктор исторических наук, профессор Наджаф Мусейибли, доктора философии по истории Бехлул Ибрагимли, Анар Агаларзаде, Мюзаффар Гусейнов и сотрудники лаборатории физической антропологии. Открывая семинар, академик Ирада Гусейнова, генеральный директор ИМББ, отметила, что в 2025 году День науки приобретает особую значимость, поскольку совпадает с 80-летием со дня основания НАНА, учреждённой в 1945 году. За прошедшие десятилетия академия сыграла ключевую роль в формировании научного потенциала страны, создав условия для проведения как фундаментальных, так и прикладных научных исследований. С докладом на тему «Путешествие в генетическое прошлое человека: древняя ДНК и первичные молекулярные исследования антропологического материала Азербайджана» выступила научный сотрудник лаборатории популяционной геномики ИМББ Зеринтадж Шатирова. В 2024 году она находилась в научной стажировке в отделе археогенетики Института эволюционной антропологии Макса Планка (г. Лейпциг, Германия), которым руководит лауреат Нобелевской премии по физиологии и медицине 2022 года профессор Сванте Паабо. Между институтами подписан официальный меморандум о сотрудничестве. Она информировала о сферах применения древней ДНК, возникающих в ходе исследований проблемах, а также представила результаты, полученные на основе образцов из различных регионов Азербайджана. Выступление вызвало живой интерес аудитории. Молодой исследователь ответила на многочисленные вопросы, после чего состоялась широкая дискуссия. Участники семинара подчеркнули научную значимость представленного исследования и выразили надежду на развитие более масштабных совместных проектов в будущем.