MBBİ-də AMEA-nın 80 illik yubileyinə və 27 Mart-Elm gününə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində növbəti elmi seminar keçirilib + Foto Apr 25, 2025 | 09:25 / Seminarlar
Aprelin 21-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın 80 illik yubileyinə və 27 Mart Elm gününə həsr olunmuş növbəti elmi seminar keçirilib. Tədbirdə MBBİ-nin əməkdaşları ilə yanaşı, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tar.ü.f.d. Fərhad Quliyev, t.e.d. professor Nəcəf Müseyibli, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Bəhlul İbrahimli, Anar Ağalarzadə, Müzəffər Hüseynov və Fiziki antropologiya laboratoriyasının əməkdaşları iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan MBBİ-nin baş direktoru akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, hər il 27 mart Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd edilir. 2025-ci ildə Elm Günü daha böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki bu il Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 80 illiyi qeyd olunur. 1945-ci ildə təsis edilən AMEA bu illər ərzində Azərbaycanın elmi potensialının formalaşmasında mühüm rol oynamış, fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparılmasına şərait yaratmışdır. Seminarda MBBİ-nin Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Şatırova "İnsanın Genetik Keçmişinə Səyahət: Antik DNT və Azərbaycanın Antropoloji Materiallarının İlkin Molekulyar Tədqiqi" mövzusunda çıxış edib. Qeyd edək ki, Zərintac Şatırova 2024-cü ildə Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika şöbəsində təcrübə kursu xarakterli elmi ezamiyyətdə olub. Adı çəkilən instituta 2022-ci ildə fiziologiya və tibb sahəsində Nobel mükafatına layiq görülmüş professor Paabo Svante rəhbərlik edir və institutlar arasında əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb. Məruzəçi aDNT-nin tətbiq sahələrindən, tədqiqat zamanı ortaya çıxan problemlərdən bəhs edib və Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən götürülən nümunələr əsasında aparılan tədqiqatların nəticələrini təqdim edib. Z. Şatırovanın çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Gənc tədqiqatçı verilən sualları cavablandırıb. Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Çıxış edənlər aparılan tədqiqatın əhəmiyyətini vurğulayıb və gələcəkdə birgə əməkdaşlıq şəraitində daha əhatəli elmi tədqiqatların aparılması perspektivindən bəhs ediblər.

A regular scientific seminar held at IMBB within the framework of events dedicated to the 80th anniversary of ANAS and the Day of Science + Photo Apr 25, 2025 | 09:25 / Seminars
On April 21, a scientific seminar was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, as part of the events dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Day of Science celebrated on March 27. Along with the staff of IMBB, the event was attended by the Director of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, PhD in History Farhad Guliyev, Doctor of Historical Sciences, Professor Najaf Museyibli, PhDs in History Bahlul Ibrahimli, Anar Agalarzadeh, and Muzaffar Huseynov, as well as employees of the Laboratory of Physical Anthropology. Opening the event with a welcoming speech, academician Irada Huseynova, Director General of IMBB, noted that March 27 is celebrated annually in Azerbaijan as the Day of Science. She emphasized that the 2025 celebration carries even greater significance, as it marks the 80th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Founded in 1945, ANAS has played a crucial role in shaping the scientific potential of Azerbaijan and has created favorable conditions for conducting both fundamental and applied scientific research. At the seminar, Zarintaj Shatirova, a researcher at the Population Genomics Laboratory of IMBB, delivered a presentation on the topic “A Journey into the Genetic Past of Humans: Ancient DNA and the Initial Molecular Study of Anthropological Materials from Azerbaijan.”  It should be noted that in 2024, Zarintaj Rustamova took part in a scientific training mission at the Department of Archaeogenetics of the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology in Leipzig, Germany. This institute is headed by Professor Svante Pääbo, who was awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 2022, and a formal memorandum of cooperation has been signed between the two institutions. In her presentation, the speaker discussed the applications of ancient DNA, the challenges faced during research, and presented the results of studies conducted on samples collected from various regions of Azerbaijan. Zarintaj Shatirova’s talk sparked great interest among seminar participants. The young researcher responded to questions from the audience, and a broad discussion took place around the topic.  Those who spoke emphasized the importance of the research and discussed the prospects of conducting more comprehensive scientific studies in the future through collaborative efforts.