Akademik: Ermənistanın törətdiyi ekoloji cinayətlər təkcə Azərbaycanın deyil, Cənubi Qafqazın ümumi biomüxtəlifliyinə zərbə vurub May 22, 2025 | 19:30 / Mühüm hadisələr
Hirkan Milli Parkı “Qırmızı kitab”a daxil edilmiş bitki növlərinin sayına görə ölkəmizdə birinci yeri tutur.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova deyib.
Akademik bildirib ki, Azərbaycanın xüsusi mühafizə olunan təbiət əraziləri ekosistemlərin və nadir növlərin qorunmasında mühüm rol oynayır. Həmin ərazilər arasında bitki müxtəlifliyi və “Qırmızı kitab”a daxil edilmiş növlərin sayına görə müəyyən fərqlər müşahidə olunur. “Tədqiqatlar və Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”larının təhlili göstərir ki, hər üç nəşrə daxil edilmiş nadir, endemik və relikt növlərin sayına görə Hirkan Milli Parkı, Zaqatala Dövlət Təbiət Qoruğu, İsmayıllı Dövlət Təbiət Qoruğu və Göygöl Milli Parkı xüsusilə seçilir. Bu sırada Hirkan Milli Parkı birinci yerdədir. Bunun əsas səbəbləri arasında bu regionun paleogen dövründən miras qalmış relikt flora elementləri, eləcə də rütubətli subtropik iqlim şəraiti qeyd oluna bilər. Burada “Qırmızı kitab”da yer alan Hirkan şümşəsi, Hirkan qovağı, Lənkəran gülxətmisi, giləmeyvəli qaraçöhrə və digər nadir bitki növləri yayılıb”, - deyə İ.Hüseynova vurğulayıb.

Academician: The ecological crimes committed by Armenia have inflicted damage not only on Azerbaijan but also on the overall biodiversity of the South Caucasus May 22, 2025 | 19:30 / Important events
Hirkan National Park ranks first in Azerbaijan in terms of the number of plant species listed in the "Red Book".
This was stated in an interview with AZERTAC by the Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, Academician Irada Huseynova.
The academician noted that Azerbaijan’s specially protected natural areas play a crucial role in the conservation of ecosystems and rare species. There are certain differences among these areas in terms of plant diversity and the number of species included in the "Red Book". “Research and the analysis of the editions of the Republic of Azerbaijan’s ‘Red Book’ show that Hirkan National Park, Zagatala State Nature Reserve, Ismayilli State Nature Reserve, and Goygol National Park are particularly notable for the number of rare, endemic, and relict species included in all three editions. Among them, Hirkan National Park ranks first. The main reasons for this include the presence of relict flora elements dating back to the Paleogene period, as well as the region’s humid subtropical climate. The park is home to rare plant species included in the ‘Red Book,’ such as Hirkan boxwood, Hirkan hornbeam, Lankaran honeysuckle, black chokeberry, and others,” Irada Huseynova emphasized.