Akademik: Ermənistanın törətdiyi ekoloji cinayətlər təkcə Azərbaycanın deyil, Cənubi Qafqazın ümumi biomüxtəlifliyinə zərbə vurub May 22, 2025 | 19:30 / Mühüm hadisələr
Hirkan Milli Parkı “Qırmızı kitab”a daxil edilmiş bitki növlərinin sayına görə ölkəmizdə birinci yeri tutur.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova deyib.
Akademik bildirib ki, Azərbaycanın xüsusi mühafizə olunan təbiət əraziləri ekosistemlərin və nadir növlərin qorunmasında mühüm rol oynayır. Həmin ərazilər arasında bitki müxtəlifliyi və “Qırmızı kitab”a daxil edilmiş növlərin sayına görə müəyyən fərqlər müşahidə olunur. “Tədqiqatlar və Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”larının təhlili göstərir ki, hər üç nəşrə daxil edilmiş nadir, endemik və relikt növlərin sayına görə Hirkan Milli Parkı, Zaqatala Dövlət Təbiət Qoruğu, İsmayıllı Dövlət Təbiət Qoruğu və Göygöl Milli Parkı xüsusilə seçilir. Bu sırada Hirkan Milli Parkı birinci yerdədir. Bunun əsas səbəbləri arasında bu regionun paleogen dövründən miras qalmış relikt flora elementləri, eləcə də rütubətli subtropik iqlim şəraiti qeyd oluna bilər. Burada “Qırmızı kitab”da yer alan Hirkan şümşəsi, Hirkan qovağı, Lənkəran gülxətmisi, giləmeyvəli qaraçöhrə və digər nadir bitki növləri yayılıb”, - deyə İ.Hüseynova vurğulayıb.

Академик: Экологические преступления, совершенные Арменией, нанесли удар по биоразнообразию не только Азербайджана, но и всего Южного Кавказа Мая 22, 2025 | 19:30 / Важные события
Гирканский национальный парк занимает первое место в нашей стране по числу видов растений, включенных в «Красную книгу».
Об этом в интервью АЗЕРТАДЖ заявила вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования академик Ирада Гусейнова.
Академик отметила, что особо охраняемые природные территории Азербайджана играют важную роль в защите экосистем и редких видов. Между этими территориями имеются определенные различия по разнообразию растений и числу видов, включенных в «Красную книгу». Исследования и анализ «Красных книг» Азербайджанской Республики показывают, что по количеству редких, эндемичных и реликтовых видов, включенных во все три издания, выделяются Гирканский национальный парк, Загатальский государственный природный заповедник, Исмаиллинский государственный природный заповедник и Гейгельский национальный парк. Среди них Гирканский национальный парк занимает первое место по количеству видов, занесенных в «Красную книгу». Основными причинами этого являются наличие реликтовых элементов флоры, унаследованных от палеогенового периода, а также влажный субтропический климат. Здесь широко распространены занесенные в «Красную книгу» пихта гирканская, тополь гирканский, шиповник ленкяранский, терновник ягодный и другие редкие виды растений – подчеркнула И. Гусейнова.