MBBİ-də Biokimya ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto May 30, 2025 | 14:26 / Mühüm hadisələr
Mayın 30-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya Şurasında AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun əməkdaşı Naimə Namaz qızı Niyazovanın “Tomat sortlarinin (Solanum lycopersıcum L.) quraqliq stresi, rehidratasiya və potensial biostimulyatorlarin təsirinə cavab reaksiyalarinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. İşin elmi rəhbərləri MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və İtalya Respublikası Florensiya şəhərində yerləşən İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutunun əməkdaşı Dr. Biancaelena Masertidir. Dissertasiya işinin rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktoru, professor Ziyəddin Məmmədov, biologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yaşar Ömərovdur.
Naimə Namazova dissertasiyanın əsas müddəalarını geniş şərh edib. İddiaçı qeyd edib ki, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nostoc piscinale sianobakteriyasından və makroyosundan əldə edilmiş ekstraktın tomat bitkisinə biostimulyator və antifunqal təsiri tədqiq edilmiş, sianobakteriyadan əldə olunmuş ekstraktın Botrytis cinerea göbələyinin inkişafını inhibirləşdirən optimal qatılığı müəyyən olunmuşdur. Alınan nəticələr əsasında müxtəlif tomat sortlarının quraqlıq və rehidratasiya proseslərinə eləcə də  potensial biostimulyatorların təsirinə sort-spesifik cavab reaksiyaları nümayiş etdirdiyi qənaətinə gəlinmişdir. Tədqiqat nəticəsində əldə edilən nəticələr tətbiqi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir, həm də gələcək tədqiqatlar üçün zəmin yaradır.
Rəsmi opponentlərin çıxışları dinlənildikdən sonra dissertasiya işi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb və opponentlərin tövsiyə və iradlarına cavab verib. Şura üzvləri dissertasiya ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər. İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Naimə Niyazovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

A dissertation defense in the specialty of Biochemistry was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo May 30, 2025 | 14:26 / Important events
On May 30, at the ED 1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, a dissertation defense was held by Naima Namaz Niyazova, an employee of the Institute, on the topic “Investigation of the Response of Tomato Varieties (Solanum lycopersicum L.) to Drought Stress, Rehydration, and the Effects of Potential Biostimulants”. The scientific supervisors of the work are academician Irada Huseynova, General Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, and Dr. Biancaelena Maserti, a researcher at the Institute for Sustainable Plant Protection of the National Research Council of Italy, located in Florence, Italy. The official opponents of the dissertation are Professor and Doctor of Biological Sciences Ziyaddin Mammadov, Professor and Doctor of Biological Sciences Ramiz Aliyev, and Associate Professor and PhD in Biology Yashar Omarov.
Naima Namazova provided a detailed explanation of the main provisions of her dissertation. The applicant noted that, for the first time in Azerbaijan, the biostimulant and antifungal effects of extracts obtained from the cyanobacterium Nostoc piscinale and macroalgae on tomato plants were studied. The optimal concentration of the extract derived from the cyanobacterium that inhibits the development of the fungus Botrytis cinerea was also determined. Based on the obtained results, it was concluded that different tomato varieties exhibit cultivar-specific responses to drought and rehydration processes, as well as to the effects of potential biostimulants. The results obtained from the study are of significant practical importance and also lay the groundwork for future research.
After listening to the speeches of the official opponents, an extensive discussion was held around the dissertation, during which various suggestions and recommendations were voiced. The applicant answered the questions of the council members and responded to the comments and recommendations of the opponents. The council members also expressed their opinions regarding the dissertation. Following the applicant's closing remarks, a vote was conducted. Based on the results of the vote, a decision was made to submit a petition to the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for awarding Naima Niyazova the scientific degree of Doctor of Philosophy in Biology.