Azərbaycanlı alimlərin buğdada yarpaqların quraqlıqla induksiya olunan qocalma mexanizmləri üzrə tədqiqatı beynəlxalq elmi nəşrdə dərc olunub İyn 04, 2025 | 18:48 / Nəşrlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar Institutunun əməkdaşları b.ü.f.d., dos. Samirə Rüstəmova, b.ü.f.d., dos. Durna Əliyeva, Turanə İsgəndərova və akademik İradə Hüseynovanın həmmüəllif olduqları “Leaf Senescence in Wheat (Triticum aestivum L.) Triggered by Drought Stress” adlı kitab fəsli “Agricultural Sciences: Techniques and Innovations. Vol. 2” adlı beynəlxalq topluda çap olunub (ISBN: 978-93-49970-01-4, DOI: 10.9734/bpi/asti/v2/5336). Kitab fəslində bərk və yumşaq buğdanın quraqlıq stresinə davamlı və hassas genotiplərində stress şəraitində yarpaqlarda qocalma prosesinin molekulyar-genetik, biokimyəvi və fizioloji mexanizmləri kompleks şəkildə tədqiq olunub. Kitab beynəlxalq  “Book Publisher International” nəşriyyatı tərəfindən çap olunmuşdur və tədqiqatçılar üçün açıq istifadə şəklində təqdim olunmuşdur.

Research by Azerbaijani scientists on drought-induced leaf senescence in wheat was published in an international scientific edition Jun 04, 2025 | 18:48 / Publications
The book chapter titled "Leaf Senescence in Wheat (Triticum aestivum L.) Triggered by Drought Stress" has been published in the international volume “Agricultural Sciences: Techniques and Innovations. Vol. 2” (ISBN: 978-93-49970-01-4, DOI: 10.9734/bpi/asti/v2/5336). The chapter was co-authored by researchers from the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan: PhD in Biology, Associate Professor Samira Rustamova, PhD in Biology, Associate Professor Durna Aliyeva, researcher of the Bioadaptation Laboratory Turana Isgandarova, and academician Irada Huseynova. This chapter presents a comprehensive study of the molecular-genetic, biochemical, and physiological mechanisms of leaf senescence in drought-tolerant and drought-sensitive genotypes of both durum and bread wheat under stress conditions. The book was published by the international publishing house Book Publisher International and is available to researchers in open access.