“Biomüxtəlifliyin aktual problemləri, müasir baxışlar və tədqiqatlar” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı öz işinə başlayıb + Foto İyn 17, 2025 | 17:22 / Konfranslar, iclaslar
ETN Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəlifliyin aktual problemləri, müasir baxışlar və tədqiqatlar” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə institutun baş direktoru a.e.d., dosent Ələddin Eyvazov açaraq “Biomüxtəlifliyin aktual problemləri, müasir baxışlar və tədqiqatlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib və konfransı açıq elan edib. O, öz çıxışında quru və su ekosistemlərinin qlobal iqlim dəyişilmələri şəraitində bioloji müxtəlifliyin ümumi problemlərinin, fauna ehtiyatlarından səmərəli istifadənin, bioloji invaziyaların problemlərinin, təbii ekosistemlərdə heyvanların parazit faunasına aid aktual məsələlərin müzakirəsindən söhbət açıb.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın vitse prezidenti, ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayıb, konfransın işinə uğurlar arzu etdi. İradə Hüseynova Azərbaycanın zəngin biomüxtəlifliyinin qorunması, öyrənilməsi, aktual problemləri istiqamətində görülən çoxşaxəli tədbirlər haqqında danışıb. O, həmçinin heyvan və bitki növlərinin azalması və nəslinin kəsilməsi hadisəsinin vacibliyini vurğulayaraq bu kimi qlobal problemlərin aradan qaldırılması aspektlərindən bəhs edib.
Tədbirdə ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Bakı Dövlət Universitetinin Zoologiya və Fiziologiya kafedrasının müdiri, dosent Əbülfəz Tağıyev, b.e.d., professor Nəcəfov Canbaxış, professor Aziz Eftekhari, eləcə də Zoom platforması üzərindən xarici qonaqlar - Türkiyə Fırat Universiteti Su Ürünləri Fakültəsi dekanı, professor Dr. Kenan Köprücü, Fırat Universiteti Dr Şəbnəm Fərzəli, REA Ural Şöbəsi (Yekaterinburq) “Filogenetika və bioxronologiya” laboratoriyasının müdiri, b.e.d., dosent Aleksandr Vasilyeviç Borodin məruzələrlə çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.

Начала свою работу Республиканская научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы биоразнообразия, современные взгляды и исследования» + Фото Июн 17, 2025 | 17:22 / Конференции, встречи
При организации Института зоологии МНО АР состоялось торжественное открытие республиканской научно-практической конференции на тему «Актуальные проблемы биоразнообразия, современные взгляды и исследования».Мероприятие со вступительным словом открыл генеральный директор института, доктор аграрных наук, доцент Аладдин Эйвазов, который выступил  с докладом на тему «Актуальные проблемы биоразнообразия, современные взгляды и исследования» и объявил конференцию открытой. В своем выступлении он обсудил общие проблемы биоразнообразия в условиях глобального изменения климата наземных и водных экосистем, эффективное использование ресурсов фауны, проблемы биологических инвазий, а также актуальные вопросы, связанные с паразитофауной животных в природных экосистемах.Затем выступила вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова, которая поприветствовала гостей и пожелала успехов в работе конференции. Ирада Гусейнова рассказала о многопрофильных мерах, принимаемых для охраны и изучения богатого биоразнообразия Азербайджана, а также о его современных проблемах. Она также подчеркнула важность изучения феномена сокращения и исчезновения видов животных и растений и рассказала об аспектах устранения таких глобальных проблем.На мероприятии выступили с докладами и пожелали успехов в работе конференции генеральный директор Института микробиологии МНО АР член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, заведующий кафедрой зоологии и физиологии Бакинского государственного университета, доцент Абульфаз Тагиев, доктор биологических наук, профессор Наджафов Джанбахиш, профессор Эгейского университета Азиз Эфтехари. Другие зарубежные гости: декан факультета рыбоводства и аквакультуры Университета Фират, Турция, профессор, доктор Кенан Кёпрюджю, доктор Университета Фират Шабнам Фарзали, заведующий лабораторией «Филогенетика и биохронология» Уральского отделения РАН (Екатеринбург) доктор биологических наук, доцент Александр Васильевич Бородин - выступили через платформу Zoom.  Двухдневная конференция продолжит свою работу в секциях.